هشدار اروپا درباره انتقال سفارت آمریکا به قدس

تاریخ انتشار پست : 1395-10-28 دسته : سیاسی

رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا به دولت دونالد ترامپ نسبت به جابجایی سفارت آمریکا از تل آویو به قدس اشغالی هشدار داد و گفت که نگران واکنش های جهانی به این مساله است.


خبرگزاری ایسنا: رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا به دولت دونالد ترامپ نسبت به جابجایی سفارت آمریکا از تل آویو به قدس اشغالی هشدار داد و گفت که نگران واکنش های جهانی به این مساله است.

فدریکا موگرینی، رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفت، هیات اتحادیه اروپا سفارت خودش را در تل آویو نگه می دارد و به قطعنامه های سازمان ملل درباره قدس پایبند است. فلسطینی ها می خواهند که شرق قدس پایتخت کشور آتی آنها باشد.

موگرینی درباره طرح های دونالد ترامپ، رئیس جمهوری منتخب آمریکا به خبرنگاران گفت: گمان می کنم که برای همه ما اهمیت دارد که از اتخاذ تصمیم های یکجانبه خصوصا تصمیم هایی که پیامدهای جدی در بخش افکار عمومی سراسر دنیا به همراه دارد، اجتناب کنیم.

ترامپ بر خلاف دولت های پیشین آمریکا اعلام کرده قصد دارد تا قدس را به عنوان "پایتخت اسرائیل" به رسمیت بشناسد و سفارتخانه آمریکا را از تل آویو به آنجا منتقل کند.

موگرینی در کنفرانس خبری خودش در ابتدا گفت که نمی تواند به طرح های ترامپ واکنشی نشان دهد؛ چرا که او هنوز روی کار نیامده و باید تا روز جمعه و ادای سوگند او منتظر ماند.

موگرینی گفت که هنوز تصمیمی درباره جابجایی سفارتخانه آمریکا گرفته نشده است اما در ادامه گفت: حتما نگران واکنش های مردمی در سطح جهانی هستم که چشمگیر خواهد بود؛ دنیا عرب و نیز آفریقا، آسیا و بخش هایی از اروپا هم واکنش هایی خواهند داشت. واکنش آنها به اقدامی خواهد بود که حتما در راستای سازش بین المللی نیست.

موگرینی در ادامه به قطعنامه ۴۷۸ شورای امنیت سازمان ملل متحد در سال ۱۹۸۰ اشاره کرد که مخالف هرگونه الحاق شرق قدس به رژیم صهیونیستی بود. رژیم صهیونیستی شرق قدس را در جنگ سال ۱۹۶۷ اشغال کرد و آن را به اراضی تحت اشغالش الحاق کرد اما جامعه جهانی آن را به رسمیت نشناخت.

منبع : برترینها

مطالب مشابه

مطالب تصادفی

نظرات
نظرات مرتبط با این پست
نام :
ایمیل :
وب سايت :
کد تاييد : کد امنیتی رفرش
متن دیدگاه :