99 درصد شهرهای کشور در معرض خطر زلزله (زمین لرزه)

تاریخ انتشار پست : 1395-10-28 دسته : اخبار اجتماعی

معاون آموزش، پژوهش و فناوری هلال احمر با اشاره به اینکه ۹۹ درصد شهرهای کشور در معرض خطر زمین لرزه قرار دارد، گفت: این در حالی است که میزان آمادگی خانواده ها در برابر بلایا از ۱۰۰ حدود ۹.۳ است.زلزلهخبرگزاری فارس: سیدحمید جمال الدینی در نشست خبری به طرح خادم یا خانواده آماده در برابر مخاطرات اشاره کرد و اظهار داشت: طبق اساسنامه جمعیت هلال احمر وظیفه آموزش مردم در برابر حوادث و بلایا برعهده این جمعیت بوده و برهمین اساس طرح را برنامه ریزی کرده ایم.

وی با اشاره به اینکه آموزش در برابر بلایا از طریق مدارس، مساجد، پایگاه های امدادی و آموزش چهره به چهره انجام می گیرد، گفت: 99 درصد شهرهای کشور در معرض خطر متوسط به بالا در برابر زمین لرزه بوده و 70 درصد شهرها در مسیر گسل زمین لرزه قرار دارند.

معاون آموزش، پژوهش و فناوری هلال احمر گفت: همچنین 50 درصد شهرهای کشور در مسیر سیل بوده و سالانه 7 درصد درآمد ناخالص ملی هزینه حوادث می شود. این در حالی بوده که میزان آمادگی خانوارها از 100 حدود 9.3 است.

جمال الدینی با اشاره به اینکه نقشه اضطراری در زمان صدور پروانه جهت ساخت ساختمان ها ارائه می شود، گفت: از طریق این نقشه افراد می توانند خود را در برابر حوادث آماده تر کنند.

وی به جزئیات طرح خادم یا خانواده آماده در مخاطرات اشاره کرد و عنوان داشت: براساس اجرای این طرح تا پایان سال 250 هزار خانوار به صورت پایلوت و رایگان در برابر حوادث آماده می شوند.

معاون آموزش، پژوهش و فناوری هلال احمر افزود: این طرح به صورتی بوده که طی مراجعه 12 بار به مدت 5 تا 10 دقیقه خانواده ها جهت آماده تر شدن برابر مخاطرات آموزش می بینند و تا سال 1400 کل خانوارهای ایرانی آموزش چهره به چهره در این زمینه را فرا خواهند گرفت. سال گذشته نیز اعتباری بالغ بر 6 میلیارد تومان در این زمینه اختصاص یافت.

جمال الدینی در پاسخ به سؤال خبرنگار فارس مبنی براینکه در شبکه های اجتماعی و برخی از رسانه ها پیش بینی شده که شما یکی از گزینه های دبیرکلی هلال احمر هستید، گفت: انتخاب دبیرکل در اختیار رئیس جمعیت هلال احمر است و ایشان هر کسی را که صلاح بدانند انتخاب می کنند البته وظیفه همه ما بوده که در هر جایگاهی هستیم به مسئولیت خود به خوبی عمل کنیم.

وی گفت: ما تاکنون سرباز بوده و هر جا گفته اند خدمت کرده ایم یک روز در وزارت بهداشت و در زمانی در بنیاد نخبگان و اکنون در هلال احمر. بنابراین هر جایی را که به ما پیشنهاد دهند ارزیابی می کنیم که آیا توانایی لازم را داریم یا خیر.

معاون آموزش، پژوهش و فناوری هلال احمر خاطرنشان کرد: باید مراقب باشیم و به این مسئله توجه کنیم که هرچه هلال احمر دارد مدیون سرمایه اجتماعی و برخاسته از ارزش های همچون کرامت انسانی است. بنابراین هر فردی باید مراقب این ارزش ها باشد.

منبع : برترینها

مطالب مشابه

مطالب تصادفی

نظرات
نظرات مرتبط با این پست
نام :
ایمیل :
وب سايت :
کد تاييد : کد امنیتی رفرش
متن دیدگاه :