آخرین اخبار از حادثه ریزش ساختمان پلاسکو

تاریخ انتشار پست : 1395-11-1 دسته : اخبار اجتماعی

رئیس مرکز اطلاع رسانی پلیس راهنمایی و رانندگی تهران بزرگ محدودیت ها و ممنوعیت های ترافیکی اعمال شده در اطراف محل حادثه پلاسکو را تشریح کرده و از شهروندان خواست که از تردد غیرضروری در مرکز پایتخت خودداری کنند.


خبرگزاری ایسنا: رئیس مرکز اطلاع رسانی پلیس راهنمایی و رانندگی تهران بزرگ محدودیت ها و ممنوعیت های ترافیکی اعمال شده در اطراف محل حادثه پلاسکو را تشریح کرده و از شهروندان خواست که از تردد غیرضروری در مرکز پایتخت خودداری کنند.

پلاسکوسرگرد علی شریفی درباره محدودیت های ترافیکی اعمال شده در محورهای منتعی به حادثه پلاسکو، اظهار کرد: برابر تدابیر اتخاذ شده تردد کلیه وسایل نقلیه به استثنای وسایل نقلیه مجاز در خیابان جمهوری حدفاصل خیابان حافظ تا سعدی و هم چنین خیابان فردوسی حد فاصل میدان امام خمینی تا میدان فردوسی ممنوع است.

وی با بیان اینکه این محدودیت تا اطلاع ثانوی ادامه خواهد داشت، گفت: توصیه ما به شهروندان این است که تا حد امکان از ترددهای غیر ضروری در مرکز پایتخت خودداری کنند.

وی در مورد مسیرهای جایگزین خطوط اتوبوسرانی نیز گفت: طی هماهنگی های انجام شده با اتوبوسرانی در حدود ۵ یا ۶ خط اتوبوس که از این معابر می گذرد تغییراتی ایجاد شده که این تغییرات در مبدا و مقصد به اطلاع مسافران می رسد.

رئیس مرکز اطلاع رسانی پلیس راهنمایی و رانندگی تهران بزرگ از شهروندان خواست که از حضور در اطراف محل حادثه ساختمان پلاسکو خودداری کرده و خبرها را از طریق خبرگزاری های معتبر و رسانه های رسمی پیگیری کنند.

شرایط امدادرسانی در پلاسکو بسیار سخت است

 در حالی که 24 ساعت از وقوع حادثه پلاسکو می گذرد، سرپرست اورژانس کشور با بیان اینکه شرایط امدادرسانی بسیار سخت و دشوار شده است، اعلام کرد: هنوز تعداد افرادی که در آوار گیر افتاده اند روشن نیست و تا کنون نیز حتی یک نفر هم رها سازی نشده است.

دکتر پیرحسین کولیوند اظهار کرد: شرایط امدادرسانی بسیار سخت و دشوار شده است. عملیات امداد رسانی و آواربرداری از همه بخش های ساختمان پلاسکو در حال انجام است اما دود غلیظ که از ساختمان برخاسته است مشکلات جدی را در مسیر امدادرسانی ایجاد می کند.

وی افزود: هنوز تعداد افرادی که در زیر آوار گیر افتاده اند روشن نیست و تا کنون حتی یک نفر هم رها سازی نشده تا از حالت همکاران آتش نشان محبوس در آوار اطلاع پیدا کنیم.

کولیوند گفت: نیروهای امدادرسانی در حال تونل زنی در ساختمان پلاسکو هستند. بیمارستان ها نیز همچنان در وضعیت آماده باش قرار دارند. همچنین دو تیم حمایت روانی در محل حادثه و در محلی که خانواده های آتش نشانان حضور دارند، مستقر شده است.

سرپرست اورژانس کشور گفت: تیم های فوریت پزشکی، جراحی عمومی و متخصصین در منطقه مستقر هستند تا در صورت نیاز ارائه خدمات دهند.

ناامیدی سخنگوی آتش نشانی: احتمالا همکارانمان زیرآوار پلاسکو به شهادت رسیده اند

سخنگوی ستاد بحران پلاسکو و سخنگوی سازمان آتش نشانی تهران درباره آخرین حالت امدادرسانی و جست وجو در این حادثه گفت: حادثه ساختمان پلاسکو طی دو مرحله رخ داد. مرحله نخست این حادثه مربوط به حریقی بود که در طبقات بالایی این ساختمان رخ داد و زمان وقوع آن ۷:۴۹دقیقه به سامانه ۱۲۵ اطلاع داد شده، در عرض ۲ دقیقه آتش نشانان به محل حادثه رسیدند.

سید جلال ملکی با بیان اینکه همزمان نردبان هیدرولیکی و دیگر تجهیزات به محل حادثه اعزام شد، گفت: عوامل آتش نشانی بلافاصله عملیات نجات و اطفا حریق را در ساختمان پلاسکو شروع کرده و بیش از ۶۰ نفر از افراد حاضر در ساختمان پلاسکو را از ساختمان خارج و به محل باز انتقال دادند. همچنین ۵ نفر از افرادی که در پنجره های این ساختمان آویزان شده بودند، توسط بالابرهای آتش نشانی نجات داده شده و به محل امن منتقل شدند.

سخنگوی سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهر تهران با بیان اینکه حوالی ساعت ۱۰ تا ۱۱ روز گذشته، شعله های حریق در ساختمان پلاسکو مهار و به طور نسبی اطفا شد، گفت: آتش نشانان در حال عملیات گشت زنی و ایمن سازی در طبقات برای نجات افراد بودند که ناگهان صدای انفجاری در طبقات فوقانی به گوش رسید و شدت انفجار به حدی بود که تمامی شیشه های ساختمان تخریب شد.

وی با بیان اینکه به دنبال وقوع این انفجار فرمانده عملیات با توجه به احتمال بروز خطرات، دستور تخلیه سریع ساختمان را صادر کرده و آتش نشانان نیز خروج از ساختمان را شروع کردند گفت: دقایقی پس انفجار دوم رخ داده و لحظاتی بعد، طبقات فوقانی ساختمان پلاسکو ریزش کرد که با توجه به اسکلت فلزی ساختمان و کم شدن مقاومت آن به علت حرارت آتش و همچنین پاره شدن بار طبقات بالایی، ناگهان تمامی ساختمان پلاسکو ریزش کرده و ساختمانی که بین ۵۰ تا ۶۰ متر ارتفاع داشت در عرض چند ثانیه به تلی از خاک بدل شد.

سخنگوی ستاد بحران پلاسکو با بیان اینکه به گفته اورژانس ۲۳ نفر در همان دقایق اولیه مصدوم شده و تحت درمان قرار گرفتند، ادامه داد: بخش دوم عملیات آتش نشانان ساختمان پلاسکو از این زمان شروع شده و عملیات آواربرداری و جست وجو به عملیات اطفاء حریق اضافه شده که بلافاصله ایستگاه های دیگر نیز به محل اعزام شدند.

سخنگوی سازمان آتش نشانی با بیان اینکه طبق اطلاعات ما حدود ۲۰ تن از همکاران ما هنگام ریزش ساختمان داخل ساختمان حضور داشتند، گفت: متاسفانه اطلاعاتی از همکاران خود نداشته اما با توجه به مدل تخریب و ریزش ساختمان احتمالا همکاران ما که در این ساختمان حضور داشته اند، به شهادت رسیدند.

خطر فروریختن ساختمان مجاور پلاسکو جدی شد

منابع مستقر در محل وقوع فاجعه پلاسکو حاکی از آن است که ساختمان مجاور آن در خطر فروریزی قرار دارد. دیواره های پاساژ کویتی ها در مجاورت مخروبه پلاسکو ترک برداشته و خطر ریزش این بنا هم جدی به نظر می رسد.

در این خصوص نیروهای امدادی نیز احتمال فروریختن پاساژ کویتی ها را محتمل دانستند.

عمق خطر آنجاست که برخی از نیروهای امدادی برای عملیات امداد و نجات از درب زیرزمین این پاساژ و از قسمت موتور خانه وارد شده اند و در تلاش برای یافتن افراد زیر آوار مانده هستند.

شهادت نخستین آتش نشان مصدوم در بیمارستان

سرپرست اورژانس کشور از شهادت آتش نشانی که به دلیل شدت جراحات در بیمارستان بستری شده بود، خبر داد.

پیر حسین کولیوند ضمن اعلام این خبر افزود: صبح امروز یکی از مصدومان این حادثه که با سوختگی بالا در بیمارستان شهید مطهری منتقل و در بخش  آی سی یو بستری شده بود، به دلیل شدت جراحت درگذشت.

به گفته وی، این مصدوم جزو آتش نشانانی بود که چندین عملیات احیا روی او صورت گرفته بود.

منبع : برترینها

مطالب مشابه

مطالب تصادفی

نظرات
نظرات مرتبط با این پست
نام :
ایمیل :
وب سايت :
کد تاييد : کد امنیتی رفرش
متن دیدگاه :