نقشه برداری از مغز نوزادان نارس!

تاریخ انتشار پست : 1395-11-1 دسته : آخرین اخبار گوناگون

تحقیقات نشان می دهد که نوزادان نارس بیشتر مستعد ابتلا به ناتوانی های جسمی و ذهنی بوده و در یک پژوهش جدید محققان نشان می دهند که نقشه برداری از مغز نوزادان نارس به پیش بینی و پیشگیری از عواقب منفی آسیب اولیه مغزی کمک می کند.


خبرگزاری ایسنا: تحقیقات نشان می دهد که نوزادان نارس بیشتر مستعد ابتلا به ناتوانی های جسمی و ذهنی بوده و در یک پژوهش جدید محققان نشان می دهند که نقشه برداری از مغز نوزادان نارس به پیش بینی و پیشگیری از عواقب منفی آسیب اولیه مغزی کمک می کند.

در سراسر جهان، تولد زودرس دلیل اصلی مرگ و میر در کودکان کمتر از 5 سال است.

با توجه به آمار ارائه شده در مراکز کنترل و جلوگیری از بیماری  (CDC) در ایالات متحده، تولد زودرس 1 نفر از هر 10 نوزاد را تحت تاثیر قرار می دهد.

این مرکز همچنین نقل از می دهد که یک سوم از مرگ و میر نوزادان به علت عوارض زایمان زودرس ایجاد می شود.

تولد زودرس به طور کلی با خطر بالای ابتلا به ناتوانی های جسمی و ذهنی و مرگ و میر در نوزادان همراه بوده، چرا که کودک برای سالم و زنده ماندن نیازمند گذراندن دوره کامل بارداری مادر است.

به عنوان مثال، اندام های حیاتی نوزاد از جمله ریه ها، کبد و مغز برای رشد کامل و سالم نیازمند گذراندن هفته های آخر بارداری هستند.

بسیاری از نوزادانی که بعد از تولد زودرس زنده می مانند، دچار عوارضی مانند مشکلات تنفسی و تغذیه، مشکلات یادگیری و یا اختلالات شنوایی و بینایی هستند.

نرسیدن اکسیژن به مغز شایعترین دلیل آسیب مغزی در نوزادان نارس بوده که در این مورد به ماده سفید مغز آسیب وارد می شود.

ماده سفید مغز مسؤول اتصال نقاط متفاوت ماده خاکستری مغز است. همانطور که انتظار می رود، آسیب در "سیستم حمل ونقل" مغز می تواند به مشکلات ارتباطی و انتقال ضعیف سیگنال منجر شود و بر کل بدن تاثیر منفی می گذارد.

یک پژوهش جدید که در مجله  Neurology منتشر شده، به بررسی ارتباط بین آسیب ماده سفید مغز در نوزادان نارس و معلولیت آنها در دوران کودکی پرداخته است.

محققان کانادایی به بررسی یک گروه از نوزادان نارس در بخش مراقبت های ویژه نوزادان در بیمارستان زنان بریتیش کلمبیا و مرکز بهداشت در ونکوور کانادا پرداختند.

دکتر "میلر" و تیمش، 58 نوزادی را که دچار آسیب ماده سفید مغز شده بودند، مورد بررسی قرار دادند. مغز این نوزادان توسط اسکن ام آرآی تصویربرداری شده و ضایعات آن در حدود 32 هفته بعد از بارداری مورد ارزیابی قرار گرفت.

محققان، مهارت های حرکتی نوزادان و همچنین توانایی های کلامی و استدلالی آنها را در سن 18 ماهگی مورد بررسی قرار دادند.

آنها همچنین این نوزادان را به مدت 7 سال مورد نظارت قرار دادند.

در نهایت دانشمندان متوجه ارتباط بین آسیب اولیه ماده سفید و آسیب های حرکتی و استدلالی در سال های بعدی زندگی این کودکان شدند.

دکتر "میلر" همچنین اشاره کرد که به منظور تعیین تاثیر طولانی مدت آسیب های اولیه مغزی، تحقیقات آینده برای ارزیابی عملکرد مغز در نوزادان زودرس نه تنها در سن 18 ماهگی، بلکه در چند مرحله در طول دوران کودکی آنها مورد نیاز است.

منبع : برترینها

مطالب مشابه

مطالب تصادفی

نظرات
نظرات مرتبط با این پست
نام :
ایمیل :
وب سايت :
کد تاييد : کد امنیتی رفرش
متن دیدگاه :