شناسایی1 درصد کودکان مبتلا به اوتیسم

تاریخ انتشار پست : 1395-11-3 دسته :

مشاور علمی طرح غربال و تشخیص اختلالات طیف اوتیسم سازمان بهزیستی کشور ازتشخیص یک درصد از کودکان 2 تا 5 ساله به اختلالات اوتیسم خبر داد.

شناسایی1 درصد کودکان مبتلا به اوتیسم

به نقل از خبرنگار طاها پخش از طاها پخش ، دکتر سیدعلی صمدی مشاور علمی طرح غربال و تشخیص اختلالات طیف اوتیسم سازمان بهزیستی کشور در حاشیه کارگاه دو روزه بازآموزی تشخیص اختلالات طیف اوتیسم که در اهواز در حال برگزاری است اظهار کرد: در این کارگاه تشخیص اختلافات طیف اوتیسم با آزمون گارس 2 به کارشناسان آموزش داده می شود.

وی افزود: این کارشناسان قبلا تحت آموزش هایی قرار گرفته اند و به صورت عملی نیز این آموزش ها را اجرا کرده اند و بعد از پذیرش تحلیل های آن ها، کارشناسان مذکور جهت شرکت در این کارگاه کشوری دعوت شده اند و تقریبا از تمام استان های کشور در این کارگاه شرکت کرده اند.

مشاور علمی طرح غربال و تشخیص اختلالات طیف اوتیسم سازمان بهزیستی کشور تصریح کرد: کودکان 2 تا 5 ساله گروه هدف این طرح هستند که معمولا خدماتی دریافت نمی کنند زیرا تشخیص اختلالات طیف اوتیسم تا قبل از دو سالگی بسیار سخت است.

صمدی افزود: کودکان دارای اختلالات اوتیسم در مراکز ارزیابی و پایش رشد از زمان تولد تا دو سالگی معمولا توسط وزارت بهداشت خدماتی دریافت می کنند، البته در صورتی که این اختلالات در کودک تشخیص داده شود زیرا در این بازه سنی تنها در صورتی که علایم اوتیسم خیلی شدید باشد، اختلالات اوتیسم در کودک قابل تشخیص است.

وی گفت : از سوی دیگر کودکان بیش از 5 ساله دارای اختلالات اوتیسم نیز قبل از ورود به مدرسه در پایش ها و سنجش هایی شناسایی می شوند و از این طریق خدماتی را دریافت می کنند. بنابراین افراد دارای اختلالات اوتیسم در بازه سنی دو تا پنج سال معمولا خدمات تخصصی موردنیاز را دریافت نمی کنند و این کودکان می توانند گروه طلایی طرح غربال و تشخیص اختلالات طیف اوتیسم باشند.

مشاور علمی طرح غربال و تشخیص اختلالات طیف اوتیسم سازمان بهزیستی کشور با بیان این که این طرح با هدف تحت پوشش قرار دادن کودکان 2 تا 5 ساله دارای اختلالات طیف اوتیسم اجرا می شود، گفت: طبق اعلام سازمان بهداشت جهانی یک درصد از جمعیت دنیا در معرض اختلالات اوتیسم قرار دارند، بنابراین بر طبق این اعلام سازمان بهداشت جهانی و همچنین بر طبق پژوهش ها و ارزیابی های ما، یک درصد از کودکان 2 تا 5 ساله کشور ایران دارای اختلالات طیف اوتیسم هستند که انتظار داریم در این طرح شناسایی شوند.

صمدی افزود: در سه مرحله پژوهش و ارزیابی سازمان بهزیستی، پیش بینی می شود 9/0 تا یک درصد از جمعیت کشور دارای اختلالات طیف اوتیسم باشند.

وی اظهار کرد: در حال حاضر در 61 مرکز اوتیسم در سطح کشور این اختلالات را تشخیص می دهند و توانبخشی طیف اوتیسم نیز در این مراکز انجام می شود.

منبع : باشگاه خبرنگاران

مطالب مشابه

مطالب تصادفی

نظرات
نظرات مرتبط با این پست
نام :
ایمیل :
وب سايت :
کد تاييد : کد امنیتی رفرش
متن دیدگاه :