جلسه کمیسیون عمران فردا با حضور وزیر کشور برای بررسی حادثه پلاسکو تشکیل می شود

تاریخ انتشار پست : 1395-11-3 دسته : سیاسی

رئیس کمیسیون عمران از تشکیل جلسه کمیسیون مطبوع خود با حضور وزیر کشور برای بررسی حادثه پلاسکو خبر داد.


جلسه کمیسیون عمران فردا با حضور وزیر کشور برای بررسی حادثه پلاسکو تشکیل می شود


محمدرضا رضایی کوچی رئیس کمیسیون عمران در مصاحبه با خبرنگار طاها پخش طاها پخش ، با اشاره به حادثه آتش سوزی ساختمان پلاسکو و طرح بازسازی ساختمان های تجاری فاقد امکانات ایمنی، گفت: در نخستین روز بعد از حادثه ساختمان پلاسکو علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی، کمیسیون عمران مجلس را مامور بررسی، پیگیری و ارزیابی عوامل منجر این حادثه کرد تا هر جایی که به دلیل نقض و کمبود قانون اشکالی وجود دارد طی نقل از ماده 49 آیین نامه داخلی مجلس درصحن علنی ارائه داده شود.

وی در ادامه افزود: بر طبق مطالعاتی که انجام شد برای ایمن سازی ساختمانهای تجاری و فرسوده کمبود قانون وجود ندارد، هم قانون شهرداری ها و هم آیین نامه مدیریت ساختمان دقیقا حالت استحکام و ایمنی ساختمانها را مشخص کرده که دستگاه ها چه وظایفی دارند.

نماینده مردم جهرم خاطر نشان کرد: اگر مردم، مالکین و مهندسین قانون را رعایت کنند هیچ مشکلی برای امنیت جان مردم و ایمنی ساختمان ها وجود ندارد، عدم رعایت قانون سبب بروز حوادثی همچون ساختمان پلاسکو شده است.

رضایی با اشاره به برگزاری جلسه کمیسیون عمران برای بررسی حادثه پلاسکو تصریح کرد: در جلسه ای که روز گذشته در حاشیه بازدید از محل ساختمان پلاسکو برگزار شد، تصمیماتی اخذ گردید و فردا نیز جلسه ای با وزارت راه و شهرسازی، وزارت کشور، اورژانس کشور، هلال احمر، شهرداری تهران و سایر دستگاههایی که در رابطه موضوع ایمنی ساختمان ارتباط دارند مانند نظام مهندسی کشور برای بررسی عدم اجرای قانون در ساخت و سازهای شهری برگزار می شود.

وی با اشاره به اینکه اگر در قانون کمبودی باشد باید تکمیل شود، افزود: اگر در بررسی هایی که انجام می دهیم به این نتیجه برسیم که به دلیل کمبود قوانین اینگونه حوادث اتفاق افتاده قطعا با تصویب قوانین جدید این مشکل را حل خواهیم کرد.

رئیس کمیسیون عمران اظهار داشت: البته ساختمانهای جدیدی که به تازگی ساخته شد ه اند آیین نامه ها به خوبی کیفیت ساخت و ساز آنها را مشخص کرده اند و برای ساختمانهای قدیمی نیز کاملا مشخص شده که چه نهادی باید ایمن سازی آنها را انجام دهد، منتهی موضوع اصلی این است که در کشور از هر قشری اقدام به ساختمان سازی می کند این در حالی است که باید مجری ذیصلاح اینگونه اقدامات را انجام دهد.

رضایی با بیان اینکه در بودجه سالیانه هزینه ای برای بازسازی ساختمان های فرسوده در نظر گرفته نشده، تاکید کرد: طبق قانون، استحکام و مقاوم سازی ساختمان وظیفه مالک آن است و اگر ساختمانی استحکام کافی را ندارد باید شهرداری تذکر مهلت دار به مالک بدهد و اگر مالک اجرا نکرد شهرداری می تواند اقدام به ایمن سازی کند و این هزینه را از مالک بگیرد زیرا قانون گذار این اجازه را به شهرداری ها داده است.

رئیس کمیسیون عمران در پایان از تخصیص وام 8 درصدی دولت به مالکین ساختمانهای فرسوده خبر داد و خاطر نشان کرد: این اقدام دولت در راستای بازسازی بافتهای فرسوده صورت گرفته و تنها زمانی صورت می گیرد که خود مالک اقدام به گرفتن این وام کند وگرنه برای بازسازی ساختمانهای اشخاص و خصوصی هزینه ای در بودجه در برنامه ششم پیش بینی نشده است.

منبع : باشگاه خبرنگاران

مطالب مشابه

مطالب تصادفی

نظرات
نظرات مرتبط با این پست
نام :
ایمیل :
وب سايت :
کد تاييد : کد امنیتی رفرش
متن دیدگاه :