کدام مقام ارشد نظامی جمعه سیاه را رقم زد؟

تاریخ انتشار پست : 1395-11-4 دسته : فرهنگی و هنری

تیمسار غلامعلی اویسی که نقش وی را حمیدرضا نعیمی در معمای شاه ایفا می کند، از نظامیان موثر در رخدادهای دوران انقلاب است.


کدام مقام ارشد نظامی جمعه سیاه را رقم زد؟

به نقل از خبرنگارطاها پخش طاها پخش تاریخ موجب می شود تا علاوه بر شناختن و برخورد با انسان های برجسته در زمینه های گوناگون، گذر زمان را در انسان های بزرگ و یا کسانی که فریفته پول، قدرت و ثروت شده اند ببینیم.

گذشته و تاریخ کشور ما نیز خالی از این آدم ها نیست و هر برهه ای داستانی پر از شخصیت های متفاوت را در بر می گیرد. یکی از این مقاطع دوران انقلاب اسلامی است. مقطعی که مدتی است با پخش مجدد سریال «معمای شاه» حال و هوای روزهای نه چندان دور سرزمینمان را با افراد موثر در آن زمان روایت می کند.

از جمله گروه هایی که در زمان شاه به اشکال گوناگونی، روی شکل گیری اوضاع آن روزها تأثیر می گذاشتند، نظامیان و ارتشبدهایی بودند که نامشان کمابیش در تاریخ معاصر حک شده است.

تیمسار غلامعلی اویسی که نقش وی را حمیدرضا نعیمی در معمای شاه ایفا می کند، نیز جزو همین نظامیان است.

او بعد از طی تحصیلات مقدماتی در سال 1309 وارد دبیرستان نظام تهران شد و در سال 1315 بعد از اخذ دیپلم به دانشکده افسری رفت و دو سال پس با درجه ستوان دومی وارد ارتش شد. وی در دانشکده افسری از دوستان محمدرضا شاه بود و همین موضوع موجب ارتقایش شد.

اویسی درسال های ۱۳۱۷ تا ۱۳۳۱ در مشاغل گوناگون نظامی از جمله فرماندهی گروهان و گردان و آموزشگاه گروهبانی لشکر ۲، ریاست شعبه بازرسی دژبان مرکز و فرماندهی هنگ ۵۲ دژبان، را تجربه کرد. وی بعد از کودتای ۲۸ مرداد نشان درجه ۲ رستاخیز را گرفت.

ریاست ستاد لشکر گارد نیز از دیگر سمتهایی بود که اویسی بر عهده داشت. وی در همین سمت درجات سرلشکری و سپهبدی را دریافت کرد. اویسی در شهریور 1344 به فرماندهی ژاندارمری کل کشور منصوب شد و طی هفت سال تصدی، باعث توسعه و تغییرات بسیار زیادی در آن سازمان شد که از جمله می توان به ایجاد سازمانی به نام پلیس راه تحت نظر ژاندارمری اشاره کرد.

او پس از تجربه سمت های دیگر به مدت سه سال یعنی تا سال 1357 فرماندهی نیروی زمینی را عهده دار شد. با اوج گیری انقلاب اسلامی و تظاهرات مردم، فرماندهی نظامی پایتخت از سوی دولت شریف امامی که در تهران و یازده شهر دیگر حکومت نظامی اعلام کرده بود، به اویسی واگذار شد. در همین سمت بود که او موجب شهادت بسیاری از مردم در روز 17 شهریور یا جمعه سیاه شد.

وی پس از برکناری شریف امامی و روی کار آمدن ازهاری علاوه بر مشاغل نظامی خود سرپرست وزارت کار شد ولی آن هم دوامی نداشت و دی ماه 1357 بعد از سقوط کابینه ازهاری به بهانه معالجه از ایران خارج شد و تقاضای بازنشستگی کرد.

منبع : باشگاه خبرنگاران

مطالب مشابه

مطالب تصادفی

نظرات
نظرات مرتبط با این پست
نام :
ایمیل :
وب سايت :
کد تاييد : کد امنیتی رفرش
متن دیدگاه :