طرح کنگره آمریکا برای کاهش اختیارات ترامپ

تاریخ انتشار پست : 1395-11-6 دسته : بین الملل

نمایندگان آمریکایی لایحه قانونی ای را به کنگره ارائه داده اند که در صورت تصویب آن اختیارات ترامپ به عنوان فرمانده کل قوا تضعیف خواهد شد.

طرح کنگره آمریکا برای کاهش اختیارات ترامپ


به نقل از طاها پخش به نقل از نشریه فارین پالسی ؛ نمایندگان آمریکایی یک لایحه قانونی را به دو مجلس کنگره ارائه داده اند تا رئیس جمهور آمریکا را از استفاده از سلاح هسته ای بدون اجازه کنگره بازدارند که در صورت تصویب آن اختیارات ترامپ به عنوان فرمانده کل قوا تضعیف خواهد شد.

بحث در مورد این لایحه از دوره ریاست جمهوری باراک اوباما رئیس جمهور سابق آمریکا مطرح بود، اما به طور جدی دنبال نمی شد.

این سیاست بعد از انتخاب دونالد ترامپ از وضعیت انتزاعی خارج شده است.

سناتور دمکرات «ادوارد مارکی» و «تد لیو» عضو دمکرات مجلس نمایندگان آمریکا این لایحه قانونی را با هدف بیرون کشیدن فوتبال هسته ای از دستان رئیس جمهور آمریکا ارائه دادند.

فوتبال هسته ای، چمدانی است که رئیس جمهور آمریکا زمانی که دور از مراکز فرمان ثابت است، برای صدور فرمان حمله یا دفاع با جنگ افزار هسته ای از آن استفاده می کند.

مارکی گفت: جنگ هسته ای، بزرگترین خطر را متوجه بقای انسانی می کند، با این حال ترامپ گفته است آغاز حملات هسته ای علیه تروریست ها را مورد بررسی قرار می دهد.

وی افزود: متاسفانه سیاست آمریکا با حفظ گزینه استفاده از سلاح هسته ای به عنوان سلاح نخست در جنگ ها، این قدرت را در اختیار وی قرار می دهد.

مارکی گفت: در شرایط بحران با یک کشور دیگر مسلح به سلاح هسته ای، این سیاست خطر تشدید اشاعه هسته ای را افزایش می دهد.

هیلاری کلینتون نامزد دمکرات ها در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا بارها هشدار داده بود: مردی که می توان وی را با یک توییت به خشم آورد، مردی نیست که بتوان به او با سلاح هسته ای اعتماد کرد.

به نظر می رسد که مارکی و لیو با نظر کلینتون در این زمینه موافق باشند.

در همین حال، گروه های بین المللی مدافع خلع سلاح هسته ای و مقام های سابق آمریکایی با لایحه قانونی ارائه شده موافق هستند.

اما باید دید آیا مجلس نمایندگان یا سنا از این لایحه حمایت می کنند که در آن صورت تضعیف یک رئیس جمهور جمهوریخواه در آمریکا را رقم می زند.

این برای نخستین بار نیست که این لایحه قانونی مطرح می شود. این نظریه از سال ها قبل طرح شده است.

جو بایدن معاون رئیس جمهور سابق آمریکا چندی پیش گفت: مطمئنا ما می توانیم از خودمان و متحدانمان در برابر تهدیدهای غیرهسته ای با ابزاری دیگر دفاع کنیم.

در همین حال، ترامپ در جریان کارزار انتخاباتی اش مساله استفاده از سلاح هسته ای در میدان نبرد را مطرح کرد و از متحدان آمریکا در آسیا همچون ژاپن و کره جنوبی خواست خود بمب اتمی تولید کنند و بدین نحو بر چند دهه سیاست آمریکا خط بطلان کشید.

منبع : باشگاه خبرنگاران

مطالب مشابه

مطالب تصادفی

نظرات
نظرات مرتبط با این پست
نام :
ایمیل :
وب سايت :
کد تاييد : کد امنیتی رفرش
متن دیدگاه :