نامه شهرداران 14 کلانشهر به شهردار تهران

تاریخ انتشار پست : 1395-11-7 دسته : اخبار اجتماعی

شهرداران کلان شهرهای کشورمان، با ارسال نامه ای به شهردار تهران، ضمن اظهار همدردی با خانواده های داغدار آتش نشانی در جریان امدادرسانی حریق ساختمان پلاسکو، «مدیریت واحد شهری» را تنها راهکار جلوگیری از وقوع حوادث مشابه خواندند.شهر نوشت: شهرداران کلان شهرهای کشورمان، با ارسال نامه ای به شهردار تهران، ضمن اظهار همدردی با خانواده های داغدار آتش نشانی در جریان امدادرسانی حریق ساختمان پلاسکو، «مدیریت واحد شهری» را تنها راهکار جلوگیری از وقوع حوادث مشابه خواندند.

در نامه شهرداران کلان شهرهای کشور آمده است: شعله های سرکش ساختمان پلاسکو، چنان مهیب بود که به فاجعه ای ملی تبدیل شد. خانواده هایی داغدار شد و یکی از قدیمی ترین ابنیه کشور، به تاریخ پرفراز و نشیب نارسایی های زندگی شهری پیوست. با این حال، در بعد آوارهای گداخته و شعله های پنهان، این چهره مهربان و حماسه ساز آتش نشانان خدوم شهرداری تهران بود که بار دیگر نمایان شد. ایثارگرانی که بدون کوچکترین هراس و تردید، به استقبال فاجعه رفته و نام خود را در صحیفه شهادت، ماندگار ساختند.

در ادامه این نامه با اشاره به این که تجارب ارزشمند حادثه پلاسکو، تنها نقطه ای است که  می توان با تمرکز بر آن، غم ها و بیم ها را به افق های امید بخش تبدیل کرد، خاطرنشان شده است: ابعاد فنی و عمرانی حادثه، تنها محدود به تهران نیست. شهرداران کلان شهرهای کشور سال هاست که علی رغم بودجه های محدود و درآمدهای ناچیز، اقدامات عمرانی خود را در خدمت تقویت نقاط کم برخوردار قرار داده و از هر فرصتی برای تبیین موضوع بافت های ناکارآمد شهری و مخاطرات آن بهره گرفته است. در یک دهه اخیر، کارگروه ها و همایش های مرتبط با مباحث توسعه شهری، عمدتاً با تاکید بر نوسازی ساختارهای شهری و ارتقای امنیت عمرانی، پیگیری شده و همواره حمایت های تقنینی مجلس محترم و پشتیبانی های اجرایی دولت، دو ضرورت مهم این تاکیدات عنوان شده است. با این توصیفات، چه تلخ و تاسفبار است که امروز، در حالی که هنوز پیکر آتش نشانان شهید شهرداری تهران، در زیر آوار است، برخی تذکرات سال های متمادی را از یاد برده و با پیکان های ناروا، شهرداری تهران را نشانه گرفته اند.

در ادامه این نامه با تقدیر از  آتش نشانان دلاور شهرداری تهران که از اولین دقایق بروز حادثه، به بهترین نحو ممکن، به ارائه خدمات ایمنی و امداد پرداختند، آمده است: به خوبی مستحضرید که سایر کلان شهرهای کشور با یک سوم تعداد ایستگاه های آتش نشانی پایتخت، توان اجرای چنین عملیات گسترده و پیچیده ای را ندارند. وقوع حادثه مشابه در سایر شهرهای کشور، دور از ذهن نیست و تلفات و خسارت آن، تکان دهنده تصور می شود. از این رو، رویکردهای ایمنی و آتش نشانی،  که ارتباط مستقیم با جان شهروندان دارد، موضوع دیگری است که با وقوع حادثه پلاسکو، ایجاد تحول اساسی در آن، بیش از پیش بارز می شود.

شهرداران 14کلان شهر کشور مدیریت واحد شهری را تنها راهکار جلوگیری از وقوع حوادث مشابه خوانده و  تاکید کرده اند: ضرورت «مدیریت واحد شهری» تنها راهبرد موثری است که اولاً: با تحکیم و ایمن سازی بافت های شهری، می تواند از وقوع حوادث مشابه در یک برنامه میان مدت جلوگیری کند. ثانیاً: در صورت وقوع حوادثی از این قبیل، عملیات امداد و آتش نشانی، با حداکثر انسجام، اجرا شود.

در پایان این نامه، ضمن عرض تسلیت و همدردی صمیمانه به شهردار تهران و خانواده های داغدار، از تلاش بی دریغ و خستگی ناپذیر مدیریت شهری تهران،  قدردانی شده و  از خداوند منان برای بازماندگان صبر جمیل مسئلت شده است.

این نامه به امضای سید مرتضی سقائیان نژاد شهردار قم، صادق نجفی شهردار تبریز، سیدصولت مرتضوی شهردار مشهد، مهدی جمالی نژاد شهردار  اصفهان، محمد حضرت پور شهردار ارومیه، سیدخلف موسوی شهردار اهواز، محمدعلی ثابت قدم شهردار رشت، علیرضا پاک فطرت شهردار  شیراز، سیدمسلم سیدالحسینی شهردار  زاهدان، علی ترکاشوند شهردار  کرج، علی بابایی راینی شهردار  کرمان، آرش رضایی شهردار کرمانشاه، سید مصطفی رسولی شهردار همدان و  محمدابراهیم عباسی شهردار اراک رسیده است.

منبع : برترینها

مطالب مشابه

مطالب تصادفی

نظرات
نظرات مرتبط با این پست
نام :
ایمیل :
وب سايت :
کد تاييد : کد امنیتی رفرش
متن دیدگاه :