تفاوت های سینما و تلویزیون را لحاظ کردم | سیفی آزاد

تاریخ انتشار پست : 1395-11-12 دسته : فرهنگی و هنری

«سینما تجربه ای کاملا مختلف برای من محسوب می شود که فاصله بسیاری با تلویزیون دارد. با ورود به فضای سینما حتی نوع هدایت دوربین و عوامل با جنس قاب کوچکی همچون تلویزیون قابل قیاس نیست.»روزنامه صبا: «سینما تجربه ای کاملا مختلف برای من محسوب می شود که فاصله بسیاری با تلویزیون دارد. با ورود به فضای سینما حتی نوع هدایت دوربین و عوامل با جنس قاب کوچکی همچون تلویزیون قابل قیاس نیست.»

رحمان سیفی؛ فیلمنامه نویس، کارگردان و از مدیران تلویزیون است که امسال با فیلم سینمایی «ماجان» به تهیه کنندگی محمدمهدی عسگرپور در جشنواره فیلم فجر حضور دارد.

سیفی آزاد: تفاوت های سینما و تلویزیون را لحاظ کردم


سیفی آزاد تجربه سال ها حضور در تلویزیون و فیلمنامه نویسی را به میدان سینما آورده است تا خود را در این عرصه محک بزند. یکی از روزهای ابتدایی زمستان در دفتر تدوین این فیلم به گفت وگو با کارگردان نشستیم که در ادامه می خوانید.

باتوجه به پیشینه فیلمنامه نویسی برای سینما و تلویزیون و سابقه مدیریت در تلویزیون چه امری سبب ساز علاقه شما نسبت به کارگردانی در عرصه سینما شد؟

مدت ها پیش از فیلمنامه نویسی به امر کارگردانی در تئاتر اشتغال داشتم و همچنین سال ۷۸ کارگردانی سریال در تلویزیون را نیز آزمودم. وسوسه کارگردانی عکس در وجودم نهفته بود و همچنین در انتظار موقعیتی بودم که فارغ از مشغله های کاری به سوژه مناسبی بپردازم. پس از مدت ها بالاخره شرایط فراهم شد و دوستان زیادی نیز درصدد همکاری برآمدند تا این کار پیش روی دوربین قرار گیرد.

چه میزان از این تجربه رضایت دارید؟

از این کار بسیار راضی هستم چراکه خوشبختانه اتفاقات مورد نظر در این خصوص به بار نشست و حال بایستی بازخورد مخاطب را به انتظار بنشینیم.

به طور حتم انتظارات از فردی که با سابقه فیلمنامه نویسی به عرصه کارگردانی قدم گذاشته است، معطوف به فیلمنامه ای می شود که دست نویس شخص شما باشد. با این حال شما فیلمنامه لیلا لاریجانی را کار کردید. چرا در نخستین تجربه حرفه ای با فیلمنامه خود آغاز به کار نکردید؟

در باب این مقوله اعتقادم بر این است که انتخاب فیلمنامه درست برای کارگردانی، اهمیت زیادی دارد. از این منظر شرایط فیلمنامه لیلا لاریجانی برای کار نخست من مناسب بود و از لحاظ تم و موضوع بسیار درخور به نظر می رسید. همچنین لاریجانی همکار مشترک من در فیلمنامه های گذشته بود. این اتفاق درستی بود تا تمرکز من در این کار به طور کامل معطوف به امر کارگردانی باشد.

معمولا کارگردان، رفتاری اغماض گونه با اثری به نویسندگی خویش خواهد داشت. هنگامی که کار نویسندگی را شخص دیگری انجام می دهد در حقیقت تعامل فکری فردی دیگر با کارگردانی برآیندی مناسب تر خواهد داشت. در این میان با نگاهی حرفه ای تصمیم به آغاز این کار کردم.

با نگاهی به لیست عوامل این فیلم، وجود عوامل کاملا حرفه ای چه در مقابل دوربین و چه در پشت دوربین موضوعی غیرقابل انکار است. این موارد تا چه اندازه به ارتقای کار کمک می کند؟

به طور یقین حضور تمامی افرادی که افتخار همکاری با آن ها را داشتم، تاثیر بسزایی در پیشرفت کار داشته است. هر یک از این دوستان دارای سابقه ای طولانی هستند و تجربه حرفه ای شان یاری رسان من بوده است و قوام و شکل گیری این کار را مدیون حضور شایسته تمامی عوامل می دانم و از همراهی و همکاری شان بسیار خرسند هستم. تاثیر کارهای یک به یک این افراد در فیلم قابل مشاهده است.

گاهی پس از مشاهده تمامی فیلم ها در جشنواره برخی از منتقدان از مشابهت بعضی آثار به فیلم های تلویزیونی یا مجموعه های تلویزیونی سخن می گویند. حال با توجه به سابقه تلویزیونی شما آیا تفاوت هایی را لحاظ نموده اید تا نتیجه کار مشابه آثار تلویزیونی نباشد؟

اساسا ذات این دو رسانه با هم تفاوت دارد. نوع کادربندی و تصویربرداری، پرداخت به موضوع در فیلمنامه نویسی و تدوین و... در تلویزیون با سینما فرقی اساسی دارد. سینما تجربه ای کاملا مختلف برای من محسوب می شود که فاصله بسیاری با تلویزیون دارد. با ورود به فضای سینما حتی نوع هدایت دوربین و عوامل با جنس قاب کوچکی همچون تلویزیون قابل قیاس نیست. فرصتی که در تلویزیون است به لحاظ زمانبندی و همچنین روایت داستان با فرصت سینما تفاوت دارد.

تمام تلاشم درک تمامی این تفاوت ها بود تا از این میان کار را به درستی پیش برم. اکثر افرادی که در این فیلم کنار من قرار گرفته بودند، از اهالی سینما و همچنین آشنا با مسائل آن بودند.

حضور عوامل با تجربه سینما در این فیلم به من یاری رساند و خوشبختانه گمان می کنم تفاوت بین کار سینمایی و تلویزیونی آشکار خواهد بود و مسلما تمامی تجربیات تئاتر و تئاتر تلویزیونی و تلویزیون ما را سوی هدف هدایت کردند. به هر حال مجموعه ای از هنرهای نمایشی با فرم های مختلف، ذات داستانگویی و روایت دارند که البته به شکل های متفاوت و ضرورت های رسانه ای خاص هر یک در این عرصه فعالیت می کنند و در واقع سینما و تئاتر هر یک به صورت جداگانه دارای قالب خاص خود هستند.

در خصوص انتخاب بازیگران و حضور چهره های مطرح سینمایی در این فیلم نظر شما چیست؟ چگونه به این انتخاب ها دست یافتید؟

کاملا بر طبق فیلمنامه و شخصیت ها، گزینه های مختلفی را مد نظر داشتیم. قاعدتا گزینه های ما بر طبق فیلمنامه، توان بازیگری دوستان و همچنین درخور بودن نقش ها انتخاب شده اند. در جمع بندی نهایی این کستینگ سعی بر قرارگیری بهترین بازیگران در کنار هم داشتیم. در این چیدمان و با توجه به کاراکترهای داستان تلاشمان بر تکمیل بازیگران توسط یکدیگر بود تا در خدمت حس کلی فیلمنامه قرار بگیرند.

مسلما شما به عنوان اولین کار سینمایی نسبت به فیلمنامه حساسیت هایی داشته اید. پروسه تکمیل فیلمنامه به چه شکل طی شد؟

فیلمنامه از شروع طرح تا پایان کار نوشتن حدود یک سال زمان برد و چندین بار توسط نویسنده بازنویسی شد. در حین اجرا نیز این شانس را داشتیم که نویسنده همراه ما بود و گاهی به ضرورت اجرا اصلاحاتی را در فیلمنامه لحاظ می کرد. در مجموع از هنگام ایده اولیه و طرح داستانی که در گفت وگو بود تا شکل گیری فیلمنامه نهایی که مقابل دوربین قرار گرفت و همچنین اصلاحات بین فیلمبرداری حدود یک سال و اندی طول کشید.

این فیلمنامه گویا به داستانی اجتماعی پرداخته است. تاثیر این نوع موضوعات از طریق نمایش در سینما را چه میزان تخمین می زنید؟ تا چه اندازه در بیان معضلات نائل آمدید و آیا موفق به انتقال پیام اصلی و مورد نظر خود در این فیلم شدید؟

بستر عموم کارهای سینما و تلویزیون و حتی تئاتر به موضوعات اجتماعی تعلق دارند. بیشتر دغدغه من در باب موضوعات خاص اجتماعی و ریشه داری است که کمتر به آن ها پرداخته می شود. شاید در نگاه نخست مسئله ای ساده انگاشته شود اما ریشه بسیاری از همین مشکلات نهفته در برداشت های غلط اجتماعی است.

رفتارها و نوع نگاه جامعه ایرانی به مسائل زندگی برآمده از فرهنگ عمیق عرفی، اجتماعی و دینی است. همه این موارد در کنار هم سبب خلق فضایی پیچیده می شوند که به ظاهر ساده می آیند. در این کار نیز به یکی از همین نوع نگاه ها به مسائل زندگی پرداخته می شود که سعی در به عکس کشیدن واکنش های احتمالی بر طبق همان نگاه را داشته ایم. زاویه جدیدی که از رابطه والدین در این فیلم ظاهر قضیه انگاشته می شود اما در نهایت نگاه موجود در این رابطه اهمیت دارد. البته در پی چگونگی برقراری ارتباط با فرزندان نیز نبوده ام. نگاه به این رابطه از زاویه دید والدین مد نظرم بوده است که برآمده از یک عقبه اجتماعی و مجموعه فرهنگ زیستی آن کاراکترهاست.

آیا در این زمینه با روانشناس یا جامعه شناس به مشاوره پرداخته اید؟

مشاور به معنایی که از وی نامی برده شود، نداشته ام با این حال با عده ای به مشورت پرداختم. قاعدتا بسیاری از افرادی که آشنا با مسائل این چنینی هستند آگاهی لازم را در برخی موارد به من انتقال داده اند.

با توجه به مشغولیت هایی که در امور مدیریتی سیما داشتید، آیا دغدغه ادامه کارگردانی در سینما برای شما امکان پذیر خواهد بود؟

البته این امر قابل پیش بینی نیست و در حقیقت من تنها از فرصتی که در این میان به وجود آمد به نوعی استفاده بردم تا دغدغه این سال ها را پیگیری کنم. حدس می زنم که این فرصت را دنبال خواهم کرد و از تحصیلات و تجربیاتم در این راستا سود بردم. اکنون همانند گذشته درگیر مسائل مدیریتی حوزه نمایش نیستم و همین مورد بازده زمانی لازم برای پرداخت به حوزه کارگردانی سینما را فراهم آورد.

محمدمهدی عسگرپور؛ تهیه کننده این فیلم در مقام کارگردانی نیز فعالیت داشته است. همایون اسعدیان نیز مشاور این فیلم بوده است. مشاوره های آن ها تا چه اندازه در ارتقای کار به شما یاری رسانده است؟

در حقیقت از همان ابتدای کار از مشاوره دوستان نهایت استفاده را کسب کردم البته بایستی اذعان کنم هیچیک از این افراد سعی بر تحمیل موضوعی نداشتند و کاملا صادقانه موارد لازم را متذکر شده و مشاوره هایی بسیار مناسب را در اختیارم قرار دادند. محمدمهدی عسگرپور یکی از کارگردانان خوب ما نیز به حساب می آید که تمام این مدت در کنار من بود و همین طور همایون اسعدیان نیز در مراحل متفاوت به ما یاری رساند.

سخن پایانی؟

به عنوان سخن پایانی امیدوارم مخاطب به تماشای این فیلم بنشیند و در حقیقت بعد از آن می توان بازخورد و نظر نهایی را اعلام کرد. بسیار مشتاقم که تلاش های ما با بازخورد خوبی از سوی مخاطب مواجه شود. فرصت را مغتنم می دانم و از تمامی همکارانی که سال ها تجربه را در اختیار من قرار دادند نهایت تشکر و سپاسگزاری را دارم

منبع : برترینها

مطالب مشابه

مطالب تصادفی

نظرات
نظرات مرتبط با این پست
نام :
ایمیل :
وب سايت :
کد تاييد : کد امنیتی رفرش
متن دیدگاه :