تنباکو؛ عامل بروز 30 درصد سرطان ها!

تاریخ انتشار پست : 1395-11-16 دسته : مجازی

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت گفت: تنباکو یکی از مهمترین دلیل های بروز سرطان ها است و حدود 30 درصد از موارد سرطان در ایران و دنیا به علت مصرف تنباکو به وسیله استعمال سیگار و قلیان بروز می کند.

تنباکو؛ عامل بروز 30 درصد سرطان ها!


به نقل از طاها پخش ، رضا ملک زاده اظهار کرد: مهمترین عوامل سرطان زا در زمینه مواد مخدر ابتدا سیگار و قلیان و به طور کلی موادی است که تنباکو دارند و بعد از آن تریاک قرار دارد؛ که در مورد آن تحقیقاتی در ایران انجام و سرطانی بودن این ماده مخدر نیز ثابت شده است.

وی افزود: بر این اساس تلاش زیادی شده است تا سازمان جهانی بهداشت، تریاک را نیز مانند سیگار به عنوان یکی از عوامل سرطان زا معرفی کند.

تریاک
ملک زاده با یادآوری اینکه عامل دوم سرطان زا در حوزه موادمخدر، تریاک است، اظهار کرد: مصرف این ماده مخدر به عنوان عامل مهم سرطان زا در ایران مطرح است چراکه بر طبق آمارهایی که از مناطق متفاوت کشور داریم، حداقل 10 درصد مردم به ویژه افرادی که در سنین بالای 35 تا 40 سال هستند، به مصرف مستمر تریاک عادت دارند.

وی افزود: تریاک یک عامل سرطان زا و خطرناک است اما بسیاری از افراد از آن اطلاعی ندارند و به صورت سنتی یا برای درمان برخی بیماری ها آن را مصرف می کنند.

الکل
معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت الکل را نیز یکی از عوامل اصلی سرطان زا عنوان کرد و گفت: حدود 10 درصد مردم این ماده را مصرف می کنند درحالی که بسیاری از آنها از سرطان زا بودن آن اطلاعی ندارند.

چاقی و پرخوری
ملک زاده عامل 30 درصد از سرطان ها را چاقی و پرخوری عنوان و اظهار کرد: چاقی و اضافه وزن نیز از عوامل سرطان زا است؛ نزدیک به 70 درصد مردم ایران یا چاق هستند یا اضافه وزن دارند. معنای آن این است که ما ایرانی ها تقریبا 30 تا 40 درصد غذایی که به صورت روزانه مصرف می کنیم، اضافه است.

وی افزود: جدای از اینکه پرخوری اسراف است، باعث سکته های قلبی و مغزی و حتی سرطان ها نیز می شود.

ملک زاده خاطرنشان کرد: به طور کلی چاقی همراه با عدم تحرک و پرخوری عامل بسیار مهمی در ابتلا به انواع سرطان ها به شمار می رود.

نمک و شیرینی ها
معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت گفت: ما ایرانی ها دو و نیم تا سه برابر میزان استاندارد جهانی نمک مصرف می کنیم درحالی که این ماده غذایی یکی از عوامل مهم در بروز سرطان به شمار می رود.

ملک زاده در مورد شیرینی ها نیز اظهار کرد: 70 درصد از کالری هایی که ایرانی ها مصرف می کنند، از شیرینی ها و به طور کلی قندها مانند برنج، نان و شیرینی ها به دست می آید؛ بنابراین برای جلوگیری از بروز بیماری ها به ویژه سرطان ها باید این رژیم ناسالم غذایی اصلاح شود.

وی گفت: 10 درصد مردم ایران دیابت و حدود 25 درصد ایرانی ها قند بالای 100 دارند و در مرحله قبل از دیابت (پری دیابت) هستند؛ بنابراین با اصلاح رژیم غذایی شیرین می توان علاوه بر سرطان ها می توان از بروز دیابت و بیماری های وابسته به آن جلوگیری کرد.

مصرف کم میوه و سبزی ها
ملک زاده اظهار کرد: در بسیاری از مناطق کشور مردم میوه و سبز بسیار کم مصرف می کنند؛ مصرف میوه و سبزی ها یک عامل بازدارنده و جلوگیری کننده از سرطان ها است.

وی ادامه داد: همچنین مصرف آجیل ها به ویژه آجیل هایی که نمک نداشته باشند، می تواند از بروز سرطان ها جلوگیری کند.

آلودگی هوا
ملک زاده اظهار کرد: عامل مهم دیگر در بروز سرطان ها، آلودگی هوا است که بخشی از آن در اختیار مردم نیست اما آلودگی در خانه ها نیز وجود دارد؛ به ویژه اتاق هایی که آلوده به دود هستند که می تواند شامل دود سیگار یا دود ناشی از استفاده از چوب برای گرم کردن خانه باشد که البته مورد دوم در کشور ما نسبت به گذشته کاهش یافته است.

عفونت ها
معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت گفت: عفونت ها نیز عامل دیگر بروز سرطان ها هستند؛ مهمترین عامل سرطان کبد، بیماری هپاتیت B است که برای جلوگیری از بروز این بیماری همه افراد واکسینه شده اند.

ملک زاده افزود: عامل دیگر هپاتیت C است که در وزارت بهداشت برنامه ای برای ریشه کنی این بیماری در دست انجام است.

ویروس پاپیلوم
معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت گفت: ویروس پاپیلوم، عامل دیگری است که در زنان سبب بروز سرطان رحم می شود.

ملک زاده اظهار کرد: برای جلوگیری از این بیماری نیز برنامه ای در وزارت بهداشت در دست اقدام است.

وی در مورد سرطان معده نیز گفت: این بیماری خطرناک نیز در اثر آلودگی معده به یک میکروب
به وجود می آید.

مایعات داغ
ملک زاده گفت: یکی دیگر از عوامل سرطان زا که به خصوص در بین ایرانی ها بسیار رایج است، مصرف مایعات داغ مانند چای داغ است که ثابت شده می تواند سبب بروز سرطان مری و دهانه مری شود.

وی توصیه کرد: نوشیدنی ها به صورت ولرم نوشیده شده و از نوشیدن چای داغ و دهان سوز اکیدا پرهیز شود.

ملک زاده بر رعایت این موارد به منظور جلوگیری از ابتلا به سرطان تاکید و ابراز امیدواری کرد که مردم با خودمراقبتی و توجه به این موارد بتوانند در زمینه جلوگیری از سرطان اقدام کنند.

به گفته وی، با رعایت این موارد، تغییر سبک زندگی و رعایت رژیم غذایی سالم می توان از بروز 50 درصد از سرطان ها جلوگیری کرد.

تشخیص به موقع سرطان ها
معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت گفت: توصیه کلی این است که همه افراد شامل زنان و مردان زمانی که به سن 50 سالگی می رسند، برخی از مراقبت ها و بررسی های پزشکی که لازم است به صورت دوره ای انجام شود، برای جلوگیری از سرطان انجام دهند چراکه اگر سرطان در مراحل اولیه تشخیص داده شود، قابل درمان است.

منبع:ایرنا

منبع : باشگاه خبرنگاران

مطالب مشابه

مطالب تصادفی

نظرات
نظرات مرتبط با این پست
نام :
ایمیل :
وب سايت :
کد تاييد : کد امنیتی رفرش
متن دیدگاه :