آیت الله العظمی بهجت(ره) درباره غذا خوردن چه سفارشاتی داشته اند؟

تاریخ انتشار پست : 1395-11-18 دسته : مجازی

اخلال در نظم خوردن غذا و هضم آن، و نیز اخلال در نظم خواب و دیگر کارها، موجب تأخیر تأثیر در آن ها است؛ اعتدال در غذا برای سلامتی مزاج خیلی مفید است.

آیت الله العظمی بهجت(ره) درباره غذا خوردن چه سفارشاتی داشته اند؟


به نقل از طاها پخش ، از توصیه هایی که از معصومین و بزرگان به ما رسیده است، حفظ نظم در همه کارها و از جمله در خواب و خوراک است. شاید مشغله های روزانه، خیلی از وقت ها باعث بی نظمی در این امور شود. یکی از توصیه های مرحوم آیت الله العظمی بهجت(ره) برای تندرستی این است که در غذا، اعتدال داشته باشیم و از افراط و تفریط بپرهیزیم.

ایشان در این باره می گویند: اخلال در نظم خوردن غذا و هضم آن، و نیز اخلال در نظم خواب و دیگر کارها، موجب تأخیر تأثیر در آن ها است؛ اعتدال در غذا برای سلامتی مزاج خیلی مفید است. اگر انسان همیشه به نان خوردن عادت داشته باشد، بهتر است گاهی برنج بخورد و اگر همیشه برنج می خورد، بهتر است گاهی نان و یا آش بخورد و تنوع در غذا داشته باشد. شخصی دندانش درد می کرد، نزد طبیب رفت که آن را بکشد؛ طبیب گفت: «اگر سردرد گرفتی، سرت را هم می کشی؟! اعتدال معده، دندان درد را هم برطرف می کند.» و بالاخره آن آقا دندانش را نکشید.

آیت الله العظمی بهجت(ره) سه غذا را به عنوان موادی که هم جنبه غذایی دارند و هم دوا هستند، معرفی می کنند و در این باره می گویند:خرما، شیر، ماست، جامع بین غذا و دواست؛ در بسیاری از موارد انسان به غذایی میل دارد، ولی مضر است. تعجب است که با این همه پیشرفت های علمی و طبّی هنوز نتوانسته اند سرطان را علاج و یا از آن پیشگیری کنند و یا این که بفهمند از چه حاصل می شود. می گویند: عراق و مناطقی که نخلستان دارد و خرماخیز است، مبتلایان به سرطان خیلی کم و نادر هستند. یکی از اطبّاء مدعی بود که دارویی کشف کرده است که می تواند سرطان را درمان کند و گفته است که آن را از «قانون» شیخ ابن سینا برگرفته و زیاد ی اجزای آن شیره خرماست.

منبع:فردا

منبع : باشگاه خبرنگاران

مطالب مشابه

مطالب تصادفی

نظرات
نظرات مرتبط با این پست
نام :
ایمیل :
وب سايت :
کد تاييد : کد امنیتی رفرش
متن دیدگاه :