افزایش درآمد نفتی ایران به 50 میلیارد دلار

تاریخ انتشار پست : 1395-11-21 دسته : اقتصادی

وزیر نفت با بیان اینکه سال آینده با احتساب تثبیت قیمت نفت ۵۵ دلاری، درآمد نفتی ایران به ۵۰ میلیارد دلار می رسد، از افتتاح پنج فاز پارس جنوبی توسط رئیس جمهوری در اسفندماه امسال خبر داد.خبرگزاری مهر: وزیر نفت با بیان اینکه سال آینده با احتساب تثبیت قیمت نفت ۵۵ دلاری، درآمد نفتی ایران به ۵۰ میلیارد دلار می رسد، از افتتاح پنج فاز پارس جنوبی توسط رئیس جمهوری در اسفندماه امسال خبر داد.

بیژن نامدار زنگنه در یک برنامه زنده تلویزیونی در شبکه خبر با بیان اینکه اسفندماه امسال، ۵ فاز جدید پارس جنوبی شامل فازهای ۱۷، ۱۸، ۱۹، ۲۰ و ۲۱ به طور رسمی توسط رئیس جمهور افتتاح می شوند، گفت: در مجموع با بهره برداری کامل از این ۵ فاز جدید پارس جنوبی، به طور متوسط روزانه ۱۵۰ میلیون مترمکعب گاز طبیعی و ۲۵۰ هزار بشکه میعانات گازی به ظرفیت تولید کشور افزوده می شود.

وزیر نفت با تأکید بر اینکه در مجموع با بهره برداری از این ۵ فاز جدید پارس جنوبی، سالانه ۱۵۰ میلیارد مترمکعب به ظرفیت تولید گاز ایران اضافه خواهد شد، تصریح کرد: ارزش محصولات تولیدی این ۵ فاز پارس جنوبی حدود ۱۰ میلیارد دلار در سال برآورد می شود.

این عضو کابینه از افتتاح رسمی پروژه گازرسانی به زاهدان تا دهم اسفندماه امسال توسط رئیس جمهور خبر داد و افزود: دهم اسفندماه امسال، مشعل گاز در زاهدان روشن خواهد شد.

این مقام مسئول با بیان اینکه هم اکنون ساخت خط لوله انتقال گاز به زاهدان به پایان رسیده و مراحل تست و راه اندازی خط لوله در حال انجام است، گفت: در شرایط فعلی، حدود ۹۰ درصد جمعیت کشور از نعمت گاز طبیعی برخوردار هستند.

وی با بیان اینکه حدود چهار میلیارد دلار اعتبار برای اجرای طرح های گازرسانی به روستاها پیش بینی شده است، یادآور شد: این حجم عظیم سرمایه گذاری با جایگزین کردن گاز طبیعی به جای فرآورده های نفتی جبران خواهد شد.

افزایش درآمد نفتی ایران به ۵۰ میلیارد دلار

زنگنه در ادامه با بیان اینکه در طول چهار ماه گذشته تاکنون، حجم صادرات روزانه نفت خام و میعانات گازی ایران به حدود دو میلیون و ۸۰۰ هزار بشکه در روز افزایش یافته است، گفت: تا پایان اسفند ماه در مجموع، درآمد امسال حاصل از صادرات نفت و میعانات گازی کشور به حدود ۴۰ میلیارد دلار افزایش می یابد؛ اما کل این مبلغ تا پایان امسال وصول نمی شود و اواسط سال آینده وصول خواهد شد.

وزیر نفت همچنین با اعلام اینکه سال آینده با پیش فرض تثبیت قیمت نفت در محدوده ۵۵ دلار، درآمد حاصل از صادرات نفت خام و میعانات گازی ایران به ۵۰ میلیارد دلار افزایش می یابد، افزود: هم اکنون اکثر مشتریان سنتی در اروپا و آسیا، نسبت به از سرگیری و یا افزایش خرید نفت از ایران اقدام کرده اند.

این مقام مسئول در ادامه با اشاره به برنامه ریزی برای جذب ۱۳۰ میلیارد دلار سرمایه گذاری بخش خصوصی و خارجی در صنعت نفت ایران، تصریح کرد: یکی از مهمترین اولویت های سرمایه گذاری در بخش بالادستی صنعت نفت، افزایش ضریب بازیافت از مخازن بوده؛ به طوری که اگر از مجموع ۷۰۰ میلیارد بشکه ذخایر نفت خام کشور، یک درصد ضریب بازیافت افزایش یابد، حدود ۳۵۰ میلیارد دلار به حجم سرمایه های نفتی کشور افزوده می شود.

به گفته این عضو کابینه، هم اکنون متوسط بازیافت مخازن نفتی ایران حدود ۳۰ درصد است.

شروع مذاکرات برای ازسرگیری سوآپ نفتی ایران

زنگنه همچنین با بیان اینکه هم اکنون سوآپ نفت کشور متوقف است، گفت: مذاکرات با کشورها و شرکت های متفاوت در حوزه دریای خزر برای ازسرگیری سوآپ نفت خام ایران شروع شده است.

وی با اعلام اینکه بعد از توقف سوآپ نفت، کشورها و شرکت هایی که از ایران برای سوآپ نفت استفاده می کردند، سایر مسیرها را جایگزین ایران کرده اند، یادآور شد: در سفری که به تازگی به همراه رئیس جمهوری به قزاقستان داشتیم، با رئیس جمهور این کشور برای ازسرگیری سوآپ نفت مذاکراتی انجام شده است.

زنگنه با اعلام اینکه هم اکنون حدود ۵۰۰ هزار بشکه ظرفیت خط لوله و تأسیسات برای ازسرگیری سوآپ نفت خام در شمال کشور ایجاد شده است، تصریح کرد: با انجام سوآپ، عملاً ایران می تواند به میزان بیشتری، سهم نفت خود را در بازار افزایش دهد؛ به طوری که با واردات نفت خام کشورهای حاشیه دریای خزر، معوض آن از طریق نفت خام در خلیج فارس تحویل مشتریان می شود.

جزئیات ساخت پالایشگاه نفت آبادان

وزیر نفت همچنین درباره نوسازی پالایشگاه نفت آبادان هم توضیح داد: هم اکنون این پالایشگاه از ظرفیت تولید ۴۰۰ هزار بشکه نفت خام برخوردار بوده، اما به علت قدیمی و فرسوده بودن تأسیسات و تجهیزات، سالانه حدود ۷۰۰ میلیون دلار ضرر می دهد.

این عضو کابینه با اشاره به توافق با چین برای تأمین فاینانس حدود ۲.۷ میلیارد دلاری این پروژه پالایشگاهی، از ساخت این پالایشگاه مدرن ۲۱۰ هزار بشکه ای خبر داد و تأکید کرد: علاوه بر این، ۱۵۰ هزار بشکه از واحدهای موجود پالایشگاه آبادان که کمتر فرسوده شده اند هم، به این ظرفیت پالایشی اضافه خواهند شد.

زنگنه با اشاره به افزایش ۹ میلیون تنی ظرفیت تولید محصولات پتروشیمی ایران در طول دو سال گذشته تاکنون، خاطرنشان کرد: ارزش محصولات قابل فروش طرح های جدید پتروشیمی که افتتاح شده و یا آماده افتتاح هستند، سالانه حدود ۶ میلیون دلار برآورد می شود.

منبع : برترینها

مطالب مشابه

مطالب تصادفی

نظرات
نظرات مرتبط با این پست
نام :
ایمیل :
وب سايت :
کد تاييد : کد امنیتی رفرش
متن دیدگاه :