آخرین پیگیری هیات ویژه بررسی حادثه پلاسکو

تاریخ انتشار پست : 1395-11-25 دسته : اخبار اجتماعی

رییس هیات ویژه نقل از ملی بررسی حادثه پلاسکو آخرین اقدامات انجام شده درباره بررسی ابعاد این حادثه را تشریح کرد.خبرگزاری ایسنا: رییس هیات ویژه نقل از ملی بررسی حادثه پلاسکو آخرین اقدامات انجام شده درباره بررسی ابعاد این حادثه را تشریح کرد.

محمد تقی احمدی رییس دانشگاه تربیت مدرس روز دوشنبه در یک نشست خبری گفت: الان در مرحله برگزاری گفتگو با شهردار تهران و همکارانشان هستیم که امیدواریم طی روزهای آتی انجام شود.

وی اضافه کرد: همکاری خوبی وجود دارد و حدود 90 درصد از روند همکاری ها رضایت داریم.

احمدی در پاسخ به سوالی درباره مراحل امداد و نجات و آوار برداری حادثه اظهارکرد: هیات ویژه به این موضوع نیز ورود پیدا کرده و هم در مورد آوار برداری وامداد و نجات و ... بررسی شده و اگر ابهامی باشد قطعا به آن رسیدگی خواهد شد.

وی درباره شفافیت نقل از ها نیز با تاکید بر اینکه ما به دنبال ایجاد یک دادخواست قضایی نیستیم اما شفاف عمل خواهیم کرد، گفت: بحث شفاف سازی مهم است و ما به نقش دستگاه ها و وظایفی که بر عهده داشته و آنقدری که به این وظایف عملکرده اند، توجه خواهیم کرد.

احمدی در پاسخ به ایسنا با بیان اینکه ما باید پنج فصل مربوط به این حادثه که رییس جمهور مشخص کرده و درس ها را پیگیری کنیم، گفت: امیدواریم که به روش های کارآمدی برسیم البته درباره تنوع ساخت و ساز در شهرها و بخش های متفاوت کشور نمی خواهیم جز به جز وازد شویم اما می خواهیم درس ها را مورد استفاده قرار دهیم.

رییس هیات ویژه نقل از ملی بررسی حادثه پلاسکو درباره فرماندهی مدیریت بحران و موضوع عذرخواهی قالیباف در این باره اظهار کرد: این موارد جز به جز درکمیته ما به دقت بررسی می شود .

احمدی در پاسخ به سوال دیگر ایسنا درباره برخی ابهامات در مورد موتورخانه پلاسکو نیز گفت: در مورد اینکه آیا کسی آنجا بود یا نه، من الان نمی توانم وارد شوم و به صورت قطعی چیزی را بیان کنم.

وی در پاسخ به سوال دیگر ایسنا درباره ایمنی ساختمان مجاور پلاسکو؛ پاساژ کویتی ها نیز گفت: گروه سازه ما توصیه هایی را در این زمینه مطرح خواهند کرد و فکر می کنم تا کنون نیز وارد عمل شده اند، اما درباره ایمنی و شرایط این ساختمان من از گروه سازه می خواهم که این موضوع را بررسی و در این زمینه اظهار نظر کنند.

رییس دانشگاه تربیت مدرس با بیان اینکه رییس جمهور در انتخاب اعضای هیات به استقلال، علمی و حرفه ای بودن افراد تاکید خاصی داشت، گفت: بیشتر افراد دانشگاهی با شهرت ارزنده در جامعه تخصصی خود هستند.

وی با بیان اینکه این وظیفه بار سنگینی بر دوش اعضا می گذارد، ابراز امیدواری کرد نتیجه آن بتواند مورد استفاده قرار گیرد.

احمدی در انجام این وظیفه خواستار حمایت دائمی از مسئولان کشور در سازمان های متفاوت شد و گفت: نیازمند وفاق همه مسئولان هستیم.

رییس دانشگاه تربیت مدرس خاطرنشان کرد: بررسی نوع آوار، ساختار و اینکه اگر در آوار برداری خسارت هایی واقع شده، در کمیته بحران پیگیری می شود.

وی ادامه داد: آسیب پذیری شهرهای ما وسیع است و نگرانی هایی در این زمینه داریم و در برهه هایی در اوایل دهه ٨٠ دستور رهبری در این زمینه ابلاغ شد.

رییس هیات ویژه نقل از ملی بررسی حادثه ساختمان پلاسکو، روش کار این هیات را بازدید از محل حادثه ، بررسی مدارک و مستندات حادثه، بررسی نقل از های سازمان های مسئول، تجزیه تحلیل این نقل از ها، انجام گفتگو با مسئولان مرتبط (٨سازمان)، بررسی نقل از های سازمان های مردم نهاد، مرور و بررسی قوانین ، آیین نامه ها و دستورالعمل هایی که بر گردن مسئولان مربوطه نهاده، تهیه نقل از های تخصصی در ٦ موضوع اصلی مهندسی سازه، مهندسی آتش، مدیریت بحران، امور قانونی و حقوقی، جامعه شناسی و آثار اجتماعی این حوادث، بیمه و زمینه تضمین و اقتصاد پشتیبان حوادث و ایجاد کمیته های داخلی عنوان کرد.

وی افزود : کمیته ها یک ماه نقل از های تخصصی را پایان می برند و در کمیته تلفیق این نقل از را ارائه می کنند.

وی علل وقوع حادثه ، کیفیت هماهنگی نهادهای مسئول در مدیریت حادثه، راههای جلوگیری از تکرار و إصلاحات ساختاری و مدیریت لازم را دستور رییس جمهوری برای پیگیری اعلام کرد.

احمدی درباره حالت حقوقی این حادثه ، اظهار کرد: ( این بررسی) در ابعاد حقوقی شامل همه مسائل مرتبط حقوقی از جمله مسئولیت سازمان ها در قبال مفقودشدگان، بیمه شدگان ، حقوق کارگران و بقیه موارد است اما هنوز به جمع بندی نرسیده ایم در نتیجه نمی توانم مطلبی را بیان کنم.

رییس دانشگاه تربیت مدرس درباره اینکه آیا خاطیان به قوه قضاییه معرفی می شوند یا نه، گفت: قوه قضاییه کمیته ای برای بررسی تشکیل داده و قرار است با دادستانی جلسه ای داشته باشیم؛ اما قصد ما شناختن مسئولیت ها و در صورت وجود کاستی ها، برای ساماندهی این کاستی ها و ارائه پیشنهادات است.

منبع : برترینها

مطالب مشابه

مطالب تصادفی

نظرات
نظرات مرتبط با این پست
نام :
ایمیل :
وب سايت :
کد تاييد : کد امنیتی رفرش
متن دیدگاه :