کاربرد بیوتکنولوژی از تولید سیب و پرتقال تا ساخت صنایع دفاعی

تاریخ انتشار پست : 1395-12-3 دسته : علمی آموزشی

ایران در حوزه بیوتکنولوژی در بین کشورهای اسلامی رتبه نخست و در بین کشورهای جهان رتبه بیست و سوم را دارد.

کاربرد بیوتکنولوژی از تولید سیب و پرتقال تا ساخت صنایع دفاعی


به نقل از خبرنگار طاها پخش طاها پخش ؛ زیست فناوری یکی از علوم نوینی است که این روزها بسیاری از کشورها روی آن حساب می کنند. بیوتکنولوژی می تواند خدمات بسیاری به بشر ارائه کند و حتی او را از شرایط بحرانی که این روزها برای سلامتی خود بوجود آورده، برهاند.

ایران در حوزه بیوتکنولوژی در بین کشورهای اسلامی رتبه اول و در بین کشورهای جهان رتبه بیست و سوم را دارد.

نه تنها دانشمندان، بلکه بسیاری از دانش آموزان، این روزها با تولید محصولات بیوتکنولوژی توانسته اند گامی مهم برای نجات محیط زیست بردارند که این محصولات با حمایت مسئولان می تواند بسیار موثر واقع شوند.

برای مثال دانش آموزان ایرانی پلاستیک هایی را ساخته اند که جذب طبیعت می شود و یا داروهای ضد سرطان با خاصیت گیاهان دارویی تولید کرده اند و یا دستگاهی را ساخته اند که قارچ های خوراکی را با کیفیت مرغوب تری تولید می کند.

یکی دیگر از کاربردهای زیست فناوری در تولید داروهای ام اس است که یک شرکت دانش بنیان از طریق ژن های گرفته شده از موش آزمایشگاهی و طی فعل و انفعالاتی آن را تولید کرده است.

تولید محصولات کشاورزی تراریخته مانند برنج هم یکی دیگر از محصولات تولید شده به روش بیوتکنولوژی است که منجر به بهره وری بالای محصولات می شود.

تولید گیاهان و میوه های ارگانیک بدون استفاده از کودهای شیمیایی و یا سایر کودها، از جمله مهم ترین خاصیت های زیست فناوری است. محصولات کشاورزی با استفاده از این روش خوش طعم و بدون آفت تولید شده و مانع از آلودگی محیط زیست می شوند.

از جمله محصولات ارگانیک تولید شده در کشور می توان به سیب، توت فرنگی، مرکبات و سبزیجات ارگانیک اشاره کرد.

زیست فناوری در صنایع دفاعی هم کاربردهای بسیاری دارد، اما به علت مسائل امنیتی امکان ارائه نقل از در این زمینه وجود ندارد.

منبع : باشگاه خبرنگاران

مطالب مشابه

مطالب تصادفی

نظرات
نظرات مرتبط با این پست
نام :
ایمیل :
وب سايت :
کد تاييد : کد امنیتی رفرش
متن دیدگاه :