تواضع و همدلی با شوهر

تاریخ انتشار پست : 1395-12-3 دسته : فرهنگی و هنری

در دین اسلام و در روابط میان امامان معصوم به یکی از موضوعاتی که به آن توجه فراوانی می شد، احترام به همسر است.

تواضع و همدلی با شوهر


به نقل از طاها پخش طاها پخش یکی از قابلیت های یک بانوی مسلمان، همراهی و همدلی با شوهر است. او برای گرم نگه داشتن کانون خانواده، و استحکام روابط بین اعضای آن، همواره کنار همسر و پشتیبان اوست.

امام باقر(ع) فرمود: «علی(ع) و فاطمه زهرا(س) برای همدلی بیش تر در نظام خانواده به حضور رسول خدا(ص) رفتند تا رهنمودی بگیرند. رسول خدا(ص) حضرت فاطمه(س) را به کارهای درون خانه گماشت و کارهای بیرون را به علی(ع) واگذار کرد.

پس از این رهنمود شایسته، حضرت زهرا(س) با خوشحالی اظهار داشت:فَلَا یَعْلَمُ مَا دَاخَلَنِی مِنَ السُّرُورِ إِلَّا اللَّهُ بِإِکْفَائِی رَسُولُ اللَّهِ(ص) تَحَمُّلَ رِقَابِ الرِّجَالِ؛ جز خداوند متعال کسی نمی داند که از این تقسیم کار چقدر خوشحال شدم؛ زیرا رسول خدا(ص) مرا از انجام کارهایی که مربوط به مردان است، بازداشت.

حضرت زهرا(س) چنان به همسر گرامی خود علاقمند بود و با آن حضرت همدلی داشت که پس از وقایع تلخ ماجرای سقیفه و فدک که دل زهرا(س) را شکستند و به خانه اش حمله کردند، آنگاه که حضرت علی(ع) وارد منزل شد و فرمود: «فاطمه جان، ابوبکر و عمر در پشت در اجازه ملاقات می خواهند؟ نظرت دراین باره چیست؟ حضرت با آن همه خون دلی که خورده بود، با کمال تواضع فرمود:الْبَیْتُ بَیْتُکَ وَ الْحُرَّةُ زَوْجَتُکَ افْعَلْ مَا تَشَاءُ؛ علی جان، خانه خانه توست و من همسر تو هستم؛ هرآنچه می خواهی انجام بده.

منابع:

1-. بحار الانوار، ج‏43، باب 4، ح‏1.

2-. کتاب سلیم بن قیس، ص‏868، ح‏48.

منبع : باشگاه خبرنگاران

مطالب مشابه

مطالب تصادفی

نظرات
نظرات مرتبط با این پست
نام :
ایمیل :
وب سايت :
کد تاييد : کد امنیتی رفرش
متن دیدگاه :