ظرفیت گیلان برای پیشرفت بالاست | یادگار امام

تاریخ انتشار پست : 1395-12-7 دسته : سیاسی

یادگار امام(ره) گفت: ظرفیت گیلان برای توسعه و پیشرفت بسیار بالاست.خبرگزاری ایلنا: حجت الاسلام و المسلمین سیدحسن خمینی در دیدار اعضای مجمع توسعه استان گیلان که در حسینیه جماران برگزار شد، با اشاره به سوابق تاریخی و جغرافیای این استان، از جمله برپایی نخستین حکومت شیعه توسط آل بویه و نقش آن در گسترش فرهنگ شیعی، مقاومت مردم آن در مقابل گسترش بنی امیه، ایفای نقش مهم در مسیر آزادیخواهی ملت ایران در دوران مشروطه و نهضت جنگل، بر نقش استان گیلان در توسعه ایران تأکید کرد و یادآور شد: جاده رشت- تهران در دوره قاجار، چند دهه جاده اصلی کشور بود و دلیل آن وجود مسیر اروپا از طریق بندر انزلی بوده که اکثر مسافران از این راه سفر می کردند.

وی دلیل انتخاب این مسیر را وجود شهر «باکو» به عنوان مهم ترین شهر دنیای آن روز ذکر کرد و خاطرنشان کرد: نفت برای نخستین بار در آن نقطه کشف و استحصال شد و نفت قفقاز به عنوان محور مهم انرژی دنیا مورد بهره برداری قرار می گرفت.

یادگار امام با اشاره به وضع اسفناک زندگی مردم ایران در آن مقطع تاریخی، مسیر رشت- تهران را دارای نقشی مهم در اقتصاد ایران و واردات ذکر کرد و افزود: در خاطرات برخی شخصیت های آن دوره تاریخی آمده که پیش بینی کرده بودند با ورود اجناس ارزان از این مسیر، باقیمانده صنعت کشور هم در چند سال آینده از بین خواهد رفت، البته آن مسیر به گسترش و توسعه رشت و انزلی انجامید چراکه دروازه ورود به کشور بود اما چندی بعد از آن، با اکتشاف نفت و کمرنگ شدن نفت قفقاز شاهد انتقال این نقش مهم از گیلان به خوزستان و بنادر آن بودیم.

وی گفت: امروز با وجود تمام فراز و فرودها و آمار موجود ظرفیت گیلان برای توسعه و پیشرفت بسیار بالاست؛ البته چگونگی مدیریت مسیر توسعه بدون وارد شدن آسیب به محیط زیست به عنوان عامل مقوم ذاتی استان، همت بالایی می طلبد.

سید حسن خمینی خطاب به اعضای مجمع توسعه استان گیلان گفت: تا زمانی که به یک راه حل صحیح برای رشد استان نرسید، کسی از بیرون نمی تواند حل کننده مشکلات باشد. البته افراد فهیم زیادی در استان حضور دارند که مسیرهای راهگشا را می توانند پیدا کنند.

وی گفت: استان هایی که دارای طبیعت زیبا هستند ممکن است از این امتیاز ضربه بخورند چراکه از زاویه بیرونی ممکن است کسانی خیال کنند مشکلی گریبان گیر این نقاط نیست.

وی با اشاره به علاقه مردم گیلان به زادگاه خویش، گفت: مجموعه شما می تواند راه هایی را برای توسعه استان که توسط مسئولان اجرایی شود پیدا کند؛ گرچه آینده گیلان از آینده سایر نقاط جدا نیست و ارزش متعالی آن منطقه باعث افزایش ارزش ها در سایر نقاط خصوصا نقاط همجوار می شود.

سید حسن خمینی در پایان، همزیستی مسالمت آمیز مذاهب و گویش های متفاوت در گیلان را از دیگر امتیازات این استان برشمرد.

منبع : برترینها

مطالب مشابه

مطالب تصادفی

نظرات
نظرات مرتبط با این پست
نام :
ایمیل :
وب سايت :
کد تاييد : کد امنیتی رفرش
متن دیدگاه :