پیش بینی هواشناسی ایران چقدر صحت دارد؟

تاریخ انتشار پست : 1395-12-10 دسته : اخبار اجتماعی

رئیس سازمان هواشناسی کشور گفت: در سال ۹۲ حدود ۲۵۰ هزار بازدید در روز رکورد پرتال سازمان هواشناسی کشور بود. در حالی که این رقم در سال ۹۵ به ۹۸۳ هزار نفر در یک روز رسیده است و نشان می دهد اعتمادی چهار برابری نسبت به سازمان هواشناسی کشور در بین مردم شکل گرفته است.خبرگزاری ایسنا: رئیس سازمان هواشناسی کشور گفت: در سال ۹۲ حدود ۲۵۰ هزار بازدید در روز رکورد پرتال سازمان هواشناسی کشور بود. در حالی که این رقم در سال ۹۵ به ۹۸۳ هزار نفر در یک روز رسیده است و نشان می دهد اعتمادی چهار برابری نسبت به سازمان هواشناسی کشور در بین مردم شکل گرفته است.

داود پرهیزکار عصر امروز (دوشنبه) در سفری به اصفهان و در جمع خبرنگاران اظهار کرد: هواشناسی به نوعی یکی از دانش های بنیادین دنیاست که تمام بخش های جامعه به نوعی درگیر آن هستند. به همین خاطر "تهک" در دولت یازدهم تلاش کرده است اطلاعاتی را به صورت کاملا کاربردی در اختیار مردم و عموم متخصصان قرار دهد.

وی با اشاره به تلفات سیل های جنوب کشور که آماری صفر نفره داشت، اظهار کرد: پیش از آنکه این سیل ها اتفاق بیفتد بسیاری از روستاها خالی شده بودند. این سیل ها به کسی وحی نشده بود و همکاری هواشناسی و ستاد مدیریت بحران باعث این موضوع شده بود که خوشبختانه با وجود بارش ۵۰۰ میلیمتری در یک هفته هیچ تلفاتی ثبت نشده است.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست ادامه داد: سازمان هواشناسی کشور با عمری ۶۰ ساله که از سال ۱۳۳۷ متولد شده است عضو سازمان هواشناسی جهانی است و همین موضوع ایجاب می کند تمامی آمار و اطلاعات این سازمان از استانداردهای جهانی تبعیت کند و چنانچه اطلاعات آماری این سازمان از استانداردها تبعیت نکند به عنوان اطلاعات غلط به کشور بازگشت داده می شود بنابراین این طور که بعضی ها اعتقاد دارند هواشناسی آمار صحیح ارائه نمی دهد، نیست.

پرهیزکار گفت: اطلاعات سازمان هواشناسی در بخش های متعددی همچون توزیع آب و حل مشکلات کم آبی، بررسی خشکسالی، حفظ محیط زیست و پیشگیری از آتش سوزی جنگل ها، حفظ آثار باستانی، فعالیت های نظامی و موشکی، بهداشت عمومی، تابش فرابنفش و بسیاری دیگر از موارد کاربرد دارد. به همین خاطر سازمان هواشناسی یکی از سازمان های حساس و تعیین کننده در کشور است.

وی با اشاره به اعتماد چهار برابری مردم به سازمان هواشناسی گفت: امروز به نقطه ای رسیده ایم که عموم مردم از اطلاعات سازمان هواشناسی استفاده می کنند و بازدید ۲۵۰ هزار نفری سال ۹۲ که در سال ۹۵ به ۹۸۳ هزار نفر رسیده است نشان دهنده این موضوع است.

رئیس سازمان هواشناسی کشور افزود: تهک یا توسعه هواشناسی کاربردی که در دولت یازدهم آغاز شده است باعث شده مردم درک بهتری از اطلاعات هواشناسی داشته باشند و برای مثال تنها در بخش کشاورزی در سال جاری ۴۲۰ میلیارد تومان ارزش افزوده ناشی از تهک بوده است.

پرهیزکار گفت: ابر رایانه ای که در دولت یازدهم برای سازمان هواشناسی خریداری شده باعث شده است اطلاعات را با ۷۰ برابر سرعت تحلیل کنیم اما برای رسیدن به کشورهای توسعه یافته این رقم باید  همچنان هزار برابر شود.

وی افزود: در برنامه ششم سازمان هواشناسی در چهار لایه خدمت خواهد کرد. لایه اول هواشناسی تهران، لایه دوم هواشناسی استان ها اکنون در حال فعالیت است. اما لایه شهرستان ها و لایحه روستاها در برنامه ششم باعث خواهد شد پوشش خدمات به بیش از ۹۵ درصد برسد.

رئیس سازمان هواشناسی کشور در رابطه با خشکسالی های اخیر کشور گفت: خشکسالی یکی از قابلیت های جدا نشدنی خاورمیانه است و اگر فکر کنیم روزی خاورمیانه و منطقه را بدون خشکسالی ببینیم این طور نخواهد بود. چیزی که باید مدنظر قرار  بگیرد مدیریت صحیح آب و تلاش برای صرفه جویی در ابعاد متفاوت است.

پرهیزکار افزود: پیش بینی همواره با خطا همراه است. اما خوشبختانه امروز پیش بینی های کوتاه مدت هواشناسی تا ۹۵ درصد صحت دارد.

منبع : برترینها

مطالب مشابه

مطالب تصادفی

نظرات
نظرات مرتبط با این پست
نام :
ایمیل :
وب سايت :
کد تاييد : کد امنیتی رفرش
متن دیدگاه :