هنر متعالی روح انسان را به کمال سوق می دهد

تاریخ انتشار پست : 1395-12-10 دسته : فرهنگی و هنری

جواد افشار، کارگردان سینما و تلویزیون، ضمن ادای احترام به شخصیت شهید مرتضی آوینی درباره نگاه هنری این شهید به حوزه سینما و هنر اظهاراتی بیان داشت و وی را صاحب تفکر و اندیشه ناب انقلابی معرفی کرد.

هنر متعالی روح انسان را به کمال سوق می دهد


به نقل ازطاها پخش طاها پخش کارگردان مجموعه «کیمیا» در گفت و گو با خبرنگار پایگاه خبری حوزه هنری نظرش را درباره نگاه هنری شهید آوینی اینگونه عنوان کرد: شهید آوینی برایم خیلی عزیز است. از نظر من ایشان دارای یک نگاه ارزشی و اصیل بود و اصلا خودش را وابسته به جناح و سمت و سویی نمی دانست؛ به همین خاطر است که شخصیت این بزرگوار جایگاه مردمی دارد. شهید آوینی به شدت از دسته بندی ها پرهیز می کرد. اگر ایشان هنوز در قید حیات بود، حتما با مشکلات و پدیده های ناهنجاری مواجه می شد. ایشان در تمام دوران زندگیش تلاش وافری برای حفظ ارزش ها کرد و حیف که متاسفانه زمانه این فرصت را از ایشان گرفت.

وی سبعد درباره اینکه بعد از گذشت 38 سال از انقلاب اسلامی، جایگاه هنر در میان مردم و مخاطبان را چطور می بیند، توضیح داد: ما در این زمینه باید درباره کمی قبل تر صحبت کنیم و آن هم خاستگاه هنر انقلاب است که درواقع چیست؟ و آرمان ها و اهداف انقلاب چه بوده و ناکامی ها در کجاست؟ بنابراین اگر مروری در این زمینه انجام شود می بینیم که ما به بخشی از اهداف انقلاب دست پیدا کرده ایم و در عین حال به بخشی هم دست پیدا نکرده ایم که آن هم دلایل خودش را دارد.

مسلما وقتی خاستگاه انقلاب را مطرح می کنیم به بررسی جایگاه هنر هم می رسیم. به اعتقاد من هنر یک وا ژه دنیا شمول و کلی است اما آنچه که می توان به آن اشاره کرد، این است که هنر می تواند به بهتر زیستن آدم ها در کنار هم کمک کند.

وی ادامه داد: هنر اساسا جهت تعالی روح بشر پدید آمده است نه اینکه بشر را به قهقرا بکشاند؛ بنابراین به اعتقاد من جایگاه هنر در میان مردم بستگی به نگاه مردم دارد که چگونه به این زندگی نگاه و فکر کنند.

این کارگردان همچنین در پاسخ به اینکه آیا هنر انقلاب تعریف پذیر است و هنر مستقل محسوب می شود، خاطرنشان کرد: وقتی ما به این موضوع نگاه می کنیم که فرضا اهداف انقلابی چند دهه گذشته چه بوده است و در عین حال آرمان های انقلابی، شعارها و اهداف را مرور می کنیم، به این نتیجه می رسیم هرآنچه که به صلاح و تقویت و آرامش روحیه انسانیت و زیستن صحیح کمک کند ارزش محسوب می شود. به همین علت هم حتما هنر مرتبط با آن طبیعتا ارزشمند محسوب می شود؛ یعنی هرگاه از دروازه هنر، انسان متعالی شد و روح او به فطرتش در جهت کمال حرکت کرد مطمئن باشید هنر و روح هنر در او دمیده شده است.

افشار در ادامه گفت وگوی خود درباره اینکه می تواند مصادیقی از هنرمندان شاخص انقلاب همراه با آثارشان را نام ببرد، توضیح داد: در حوزه فیلم سازی افرادی نظیر ابراهیم حاتمی کیا، احمدرضا درویش، داودمیرباقری و مرحوم رسول ملاقلی پور و ... از فیلم سازان مورد علاقه من هستند که همواره دوستشان دارم و برای تک تک آثارشان ارزش قائلم. به نظرم این بزرگان جزو کسانی هستند که همیشه در کارهایشان دغدغه داشتند. بر این اساس، امیدوارم عرصه بر این بزرگان به گونه ای باشد که بتوانیم بیشتر از آن ها استفاده کنیم. در حوزه ادبیات و شعر هم افرادی چون حبیب احمدزاده، فاضل نظری و ... جزو سرمایه های کشورمان هستند و باید بیشتر از آن ها استفاده کنیم.

منبع : باشگاه خبرنگاران

مطالب مشابه

مطالب تصادفی

نظرات
نظرات مرتبط با این پست
نام :
ایمیل :
وب سايت :
کد تاييد : کد امنیتی رفرش
متن دیدگاه :