80 درصد فعالیت دانشکده های دندانپزشکی برای درمان پوسیدگی دندان ها ست

تاریخ انتشار پست : 1395-12-10 دسته : علمی آموزشی

رییس دانشکده دندانپزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت: 80 درصد فعالیت های آموزشی و درمانی دانشکده های دندانپزشکی معطوف به درمان پوسیدگی دندان ها است.

80 درصد فعالیت دانشکده های دندانپزشکی برای درمان پوسیدگی دندان ها ست


محمد بیات رییس دانشکده دندانپزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران در گفت و گو با خبرنگار طاها پخش طاها پخش ؛ با بیان این که هدفگیری درحوزه دندانپزشکی صحیح نبوده و عمدتا بیماری محور است، اظهار داشت: متاسفانه این تفکر غلط در بین افراد شکل گرفته که دندان پوسیده می شود و باید آن را ترمیم کرد لذا در دانشکده های دندانپزشکی جهان و ایران زیاد فعالیت ها جهت درمان دندان های پوسیده است.

وی با اشاره به این که نزدیک به ۹۰ سال است که دندانپزشکی مدرن در ایران داریم افزود: نه تنها شاخص های سلامت دهان در کشور بهبود نیافته بلکه طی ده سال گذشته بدتر هم شده است و به جز دو سه سال اخیر اقدامات سلامت محور در کشور رخ نداده است.

وی مشکل زیاد حوزه دندانپزشکی را سلامت محور نبودن آن عنوان کرد و ادامه داد: در سال های جنگ جهانی اول و ده سال بعد از آن مرگ و میر ایرانیان عمدتا بر اثر بیماری های عفونی رخ می داد و سن امید به زندگی زیر ۵۰ سال بودکه با گسترش واکسیناسیون و بهبود حالت بهداشت و کیفیت زندگی اکثر بیماری های عفونی باکتریال در کشور کنترل شد بطوری که اکنون اولویت وزارت بهداشت در کنترل بیماری های غیرواگیر است.

عضو شورای سلامت دهان وزارت بهداشت پوسیدگی دندان را شایع ترین بیماری عفونی باکتریال در انسان دانست و گفت: این بیماری در جهت اقدامات بهداشتی و درمانی ایران دچار غفلت شده و بسیاری از بیماری های باکتریال و حتی ویروسی مانند فلج اطفال، سرخک و آبله در کشور ریشه کن شده، اما پوسیدگی دندان هنوز در کشور شایع بوده و بیداد می کند.

بیات با گلایه از این که در سند عمومی وزارت بهداشت که سال گذشته تهیه و تدوین شد به موضوع بیماری عفونی پوسیدگی دندان توجهی نشد تصریح کرد: در اغلب کشورهای جهان مانند اسکاندیناوی و بویژه فنلاند این تفکر پذیرفته شده که دندان هم مانند سایر اعضای بدن می تواند تا آخر عمر همراه انسان باشد لذا سیاست خود را در این عرصه عوض کرده و توانستند موفقیت بالای ۹۵ درصد را بدست آوردند.

وی اضافه کرد: این کشور ها تعداد دانشکده های دندانپزشکی خود را کاهش داده و ۵۰ درصد آن ها را تعطیل نمودند و حتی بسیاری از دندانپزشکان نیز بیکار شدند، اما با این روش توانستند موفقیت زیادی را همراه با کاهش هزینه بدست آورند.

این متخصص جراحی فک و صورت با اشاره به این که با افزایش تعداد دندانپزشکان حالت سلامت دهان بهتر نمی شود اذعان داشت: هر قدر دندانپزشک تربیت کنیم شاید بتوانیم خدمات درمانی بهتری ارائه دهیم، اما حالت سلامت و بهداشت دهان و دندان بهتر نمی شود.

وی به تشکیل شورای سلامت دهان در دولت تدبیر و امید اشاره کرد و بیان داشت: ریاست این شورا برعهده وزیر بهداشت است که در تمامی جلسات آن شرکت نموده و طرح تحول سلامت دهان را در کشور به اجرا گذاشته است که محورهای آن بر جلوگیری و بهداشت دهان و دندان استوار است.

بیات کودکان ۶ تا ۱۴ سال را گروه های هدف شورای سلامت دهان عنوان کرد و گفت: اقدامات جلوگیری برای این گروه سنی انجام شده و حجم پوسیدگی دندان برای آن ها کاهش داده شده است تا طی چندین دوره بطور کلی سطح پوسیدگی کاهش یابد.

منبع : باشگاه خبرنگاران

مطالب مشابه

مطالب تصادفی

نظرات
نظرات مرتبط با این پست
نام :
ایمیل :
وب سايت :
کد تاييد : کد امنیتی رفرش
متن دیدگاه :