جای خالی فرهنگ سلامت در دبیرستان ها / کاهش 50 درصدی عوارض جراحی در لاپاراسکوپی

تاریخ انتشار پست : 1395-12-10 دسته : علمی آموزشی

یک متخصص زنان و زایمان گفت: فرهنگ سلامت باید از سطح دبیرستان شروع شود تا شاهد آمار نازایی بسیار از بانوان جامعه نباشیم.


کاهش 50 درصدی عوارض جراحی در لاپاراسکوپی/ جای خالی فرهنگ سلامت در دبیرستان ها

شهلا نوری متخصص زنان و زایمان در گفت و گو با خبرنگار طاها پخش طاها پخش ؛ گفت: فرهنگ توجه به سلامت بانوان باید از سن پایین شروع شود تا در سنین باروری افراد دچار بیماری های گوناگون و هزینه های سلامت جسمی و روان نشوند.

وی بیان کرد: امروز بیماری های زنان با درمان های جدیدی انجام می شود که خوشبختانه جراحی های لاپاراسکوپی با کاهش 50 درصدی عوارض جراحی می تواند نجات بخش بیماری های زنان و زایمان باشد و در ایران نیز قدم های خوبی در این عرصه برداشته شده که مردم آگاهی های لازم را پیدا کرده اند.

نوری اظهار داشت: در ایران با توجه به تحریم ها اقلام و تجهیزات لاپاراسکوپی گران است که امیدواریم با حمایت دولت و سیاست گذاران بهداشت و درمان بتوانیم در راستای ارتقای اقتصاد سلامت و کاهش عوارض بیماری ها گام برداریم که در این عرصه توانمندی محققان کشور و دانش علمی ما می تواند نجات بخش جامعه زنان باشد.

وی گفت: شایع ترین سرطان زنان در همه جای جهان سرطان دهانه رحم است که در اثر ویروس HPV ایجاد می شود که خوشبختانه حالت غربالگری در تهران مطلوب است و باید با چکاپ های سالیانه و تشخیص زود هنگام شاهد کاهش این بیماری ها بود.

این متخصص زنان و زایمان درباره تزریق واکسن گارداسیل عنوان کرد: برای مصونیت از ویروس HPV به دختران جوان توصیه می کنیم که در بازه زمانی 0، 2 و 6 واکسن گارداسیل را تزریق کنند و این به این معنی است که دو ماه پس از تزریق اولیه و شش ماه پس از تزریق اولیه دوره سوم را انجام دهند که این واکسن نیاز به تکرار تا 10 سال آینده ندارد.

وی با بیان اینکه بهترین زمان تزریق واکسن 9 تا 26 سالگی است و بهتر است قبل از آغاز سن باروری برای جلوگیری از عود بیماری این واکسن تزریق شود، افزود: بهتر است این واکسن در مراکز بهداشت تزریق شود و فرد پس از تزریق یک ربع در محل تزریق بماند تا اگر با افت فشار مواجه شد، نگرانی نداشته باشد.

نوری بیان کرد: هزینه فعلی واکسن گارداسیل جمعا و در سه دوره حدود 800 تا یک میلیون تومان است که فعلا تحت پوشش بیمه تنیست.

وی اظهار داشت: خوشبختانه با دانش علمی متخصصان زنان و زایمان، بانوان کشور نباید دغدغه سلامت داشته باشند بلکه دغدغه جلوگیری و ارجاع به موقع و همچنین آگاه سازی جامعه باعث نگرانی ما شده که امیدواریم با حمایت بیمه از خدمات لاپاراسکوپی بتوانیم خدمت گذار سلامت جامعه باشیم.

این متخصص زنان و زایمان تصریح کرد: در بیمارستان ها بسیاری از وسایل یک بار مصرف هستند که بیمه ها زیر بار پوشش نمی روند و از طرفی به علت اخلاق حرفه ای هزینه های وسایل یک بار مصرف در کلینیک های تخصصی و خصوصی در کنار هزینه های لاپاراسکوپی، بیماران و پزشکان را به چالش می کشد که سیاست گذاران سلامت باید فکری برای بیمه خدمات لاپاراسکوپی داشته باشند.

وی اظهار داشت: زنان پایه فرهنگی و رکن اساسی در خانواده بقای نسل بشر و آفرینش یک موجود را بر عهده دارند و باید سلامت زنان به عنوان قشر مهمی از مملکت جدی تلقی شود که خوشبختانه در سیاست های جمعیتی نیز این موضوع دو چندان است و امیدواریم فرهنگ سلامت بانوان از سطوح پایین شروع شود تا شاهد تولد فرزندانی سالم از مادرانی سالم باشیم.

منبع : باشگاه خبرنگاران

مطالب مشابه

مطالب تصادفی

نظرات
نظرات مرتبط با این پست
نام :
ایمیل :
وب سايت :
کد تاييد : کد امنیتی رفرش
متن دیدگاه :