دومینوی سقوط، فساد و جنگ تریاک

تاریخ انتشار پست : 1395-12-10 دسته : سیاسی

ر استان هلمند، در فاصله سه ماه فقط از جانب دولت نزدیک به ۱۰ میلیون گلوله استفاده شده است، به این عدد آمار مهماتی که طرف دیگر جنگ نیز استفاده کرده است، را اضافه کنید تا شدت جنگ در آن نشان داده شود. همین آمار منتشرشده انتقادات زیادی را در پی داشته است.روزنامه شرق نوشت: در استان هلمند، در فاصله سه ماه فقط از جانب دولت نزدیک به ۱۰ میلیون گلوله استفاده شده است، به این عدد آمار مهماتی که طرف دیگر جنگ نیز استفاده کرده است، را اضافه کنید تا شدت جنگ در آن نشان داده شود. همین آمار منتشرشده انتقادات زیادی را در پی داشته است، برخی این عدد را «مبالغه» می دانند و حرف از «حیف ومیل» گلوله ها می زنند و می گویند: «اگر این ۱۰ میلیون گلوله را در هلمند پهن کنیم، زنده جانی باقی نمی ماند». فصل تابستان است و اوج جنگ در افغانستان. گروه های متفاوت سعی می کنند تا به هر صورت که شده بر نقاط تحت کنترل خود بیفزایند.

باوجود گفته های دولت که از تحت کنترل بودن حالت جنگ در کشور خبر می دهد، ناامنی همه روز تبعات جدیدی پیدا می کند و نقاط تحت کنترل طالبان افزایش می یابد. برخلاف آنچه ادعا می شود، طالبان ابتکار عمل بیشتری در راه اندازی عملیات، گروگان گیری ها، حملات انتحاری و کنترل جاده ها در دست دارند. ناامنی تا چند سال قبل به چند شهر کوچک محدود می شد، اما امروز بسیاری از استان های این کشور را دربر گرفته است.

درحال حاضر و به ویژه در چند روز گذشته نه فقط تعدادی از شهرها به دست طالبان سقوط کرده، بلکه مراکز استان ها نیز در معرض تهدید طالبان قرار گرفته است. استان های قندوز، فراه، هلمند، غور و بغلان از لحاظ امنیتی در حالت بسیار بدی قرار دارند و جنگ به شدت در جریان است. بنابر نقل از ها، در تعدادی از شهرهای اطراف این استان ها گروه طالبان حضور سنگین دارد و احتمال حمله طالبان بر مراکز استان ها هر لحظه بیشتر می شود. به همین علت مردمی که در این مناظق زندگی می کنند، در شرایط بدی قرار دارند و به شهرهای هم جوار فرار کرده اند.

فقط در منطقه ای به نام «دهنه غوری» در استان بغلان؛ به گفته مسئولان آن، گروه طالبان با نیرویی حدود ۶۰۰ نفری از سه جهت به این شهر حمله و آن را تصرف کرده اند. به گفته یکی از مقامات این منطقه، راه مواصلاتی آن با مرکز استان دو سال می شد که به وسیله طالبان قطع شده بود: «این منطقه به فراموشی سپرده شده و دولت به آن توجهی ندارد». می گوید این مشکل را بارها به دولت مرکزی انتقال داده است، ولی از طرف آنها توجهی صورت نگرفته. کنترل هفت الی هشت پاسگاه نیروهای ارتش افغانستان در این منطقه به دست گروه طالبان افتاده است. شورای ولایتی این ولایت درباره سقوط آن هشدار داده و گفته است اگر به اوضاع بد امنیتی رسیدگی نشود، این ولایت سقوط خواهد کرد.  در لحظه تنظیم این نقل از، حدود ۲۰۰ نفر از سربازان ارتش افغانستان در شهر «جانی­ خیل» استان «پکتیا» در شرق افغانستان در محاصره کامل طالبان هستند.

اکثر سربازانی که در این منطقه محاصره شده اند، شهروند استان بغلان هستند و به همین علت شماری از اهالی بغلان دست به تظاهرات زدند و از دولت خواهان کمک به این سربازان شدند. این افراد برای چند ساعت جاده کابل- بلخ را مسدود کردند. این جاده یکی از راه های اساسی افغانستان است طوری که روزانه علاوه بر بیمارانی که از شمال کشور به کابل می آیند، ۳۰ تا ۴۰ تانکر گاز از طریق آن به کابل می رسد. در این مدتی که جاده مسدود شد، در عرض چند ساعت قیمت هر کیلو گاز مایع در کابل از ۳۹ به ۴۶ افغانی افزایش پیدا کرد.

هلمند هم در آستانه سقوط

اما استان هلمند در مرکز توجه حملات طالبان قرار گرفته که علت آن به گفته فرمانده نیروهای خارجی مستقر در این کشور، اهمیت مالی این استان برای طالبان است؛ زیرا زمین های زیادی در این منطقه از افغانستان زیر کاشت «کوکنار» قرار دارند و طالبان با به دست آوردن این ولایت، می تواند از طریق فروش تریاکی که در این زمین ها به دست می آید پول زیادی را به دست آورد. با وجود اینکه دولت با کاشت این گیاه مقابله می کند، ولی باز هم به شکل وسیعی در جنوب و شمال افغانستان کشت می شود. درهمین حال، معاونت مبارزه با مواد مخدر وزارت کشور افغانستان می گوید ٣٠ درصد جنگ در این کشور، جنگ تریاک است و در سال جاری جنگ در مناطقی که کشت و قاچاق مواد مخدر صورت می گیرد، شدت گرفته است. وزارت کشور از دستگیر سه قاچاقچی بزرگ نیز خبر داده است. جنگ در این ولایت با نقاط دیگر فرق می کند، زیرا علاوه بر گروه طالبان، گروه های مافیای مواد مخدر نیز سود خود را در ناامن بودن آن می دانند.

در حال حاضر از ۱۴ شهرستان (ولسوالی) این ولایت ۱۰ شهر در دست طالبان قرار دارد یا این گروه حضوری سنگین در آن دارد. در استان هلمند در چند روز گذشته نقل از ها حاکی از آن بود چند شهر (ولسوالی) بدون هیج مقاومتی به دست طالبان افتاده است. اوج جنگ نیز در منطقه «نادعلی» است که بنابر نقل از ها، جنگ شدیدی بین نیروهای ارتش افغانستان و طالبان در این منطقه در جریان است. سربازانی که در این نقاط جنگی با شبکه های تلویزیونی صحبت می کنند، از «نبود تجهیزات جنگی و توجه نکردن دولت» صحبت می کنند. درحالی که برخی اسناد منتشرشده نشان می دهد فرماندهان در یکی از نقاط جنگی تجهیزات جنگی آسیب دیده را به عنوان آهن پاره به کشور پاکستان فروخته اند. کنترل نقاط در این استان روزی چند بار بین دولت و طالبان دست به دست می شود.  در همسایگی هلمند، استان غور نیز شاهد درگیری های شدیدی است. بنابر نقل از ها، نقاط زیادی از شهر «پسابند» در چند روز گذشته به دست طالبان سقوط کرده است. در ولایت هلمند حالت به گونه ای است که تا لحظه تنطیم این نقل از تمام راه های منتهی به شهر لشکرگاه، مرکز این ولایت، بسته شده است. نماینده این استان در مجلس هم می گوید: «اگر هلمند سقوط کند، شش، هفت ولایت دیگر نیز فورا سقوط خواهند کرد».

از جنگ، تجارت ساخته شده است

«طوفان وزیری»، یکی از فعالان مدنی ولایت هلمند، می گوید نیروهای امنیتی در ولایت هلمند از نبود امکانات و تجهیزات نظامی رنج می برند. به گفته او، امکانات و تجهیزاتی که جنگجویان طالبان در هلمند از آن استفاده می کنند، مدرن تر و بهتر از امکانات و تجهیزات نیروهای امنیتی افغانستان است. «وزیری» که در یک نشست خبری در کابل صحبت می کرد، گفت: «نیروهای امنیتی در ولایت هلمند از کمبود سلاح و اکمال به موقع تجهیزات نظامی و استحکامات نظامی رنج می برند. حمایت نکردن قوای هوایی از نیروهای پیاده سبب بالارفتن تلفات نظامیان در ولایت هلمند شده است». عصمت قانع، از آگاهان سیاسی در جنوب افغانستان، هم در این کنفرانس خبری گفت عامل اصلی بحرانی شدن حالت امنیتی در ولایت هلمند ضعف نهادهای دولتی و فساد گسترده در این نهادها است. وی می گوید با ضعیف شدن نهادهای دولتی در هلمند، طالبان خود را «قوی» احساس می کند. عصمت قانع همچنین افزود: «از جنگ، تجارت ساخته شده است».

به هرحال، اکنون با یارگیری داعش دولت افغانستان علاوه بر طالبان، باید با افراد گروه داعش که در شرق این کشور برای خود پایگاه مستحکمی ساخته اند، نیز بجنگد.

منبع : برترینها

مطالب مشابه

مطالب تصادفی

نظرات
نظرات مرتبط با این پست
نام :
ایمیل :
وب سايت :
کد تاييد : کد امنیتی رفرش
متن دیدگاه :