حمله به رقه مشکلات ترامپ را دو چندان می کند

تاریخ انتشار پست : 1395-12-10 دسته : سیاسی

شاید مسئله حمله به رقه علیه داعش به حدی پیچیده باشد که «دونالد ترامپ»، رئیس جمهوری آمریکا را کلافه کند؛ زیرا او باید یا ترکیه متحد خود در ناتو را کنار زده و بر شبه نظامیان کرد تکیه کند یا طرحی طولانی مدت تر را برگزیده و نیروهای بیشتری از آمریکا وارد صحنه کند.روزنامه شرق: شاید مسئله حمله به رقه علیه داعش به حدی پیچیده باشد که «دونالد ترامپ»، رئیس جمهوری آمریکا را کلافه کند؛ زیرا او باید یا ترکیه متحد خود در ناتو را کنار زده و بر شبه نظامیان کرد تکیه کند یا طرحی طولانی مدت تر را برگزیده و نیروهای بیشتری از آمریکا وارد صحنه کند.

هدف حمله آینده که آمریکا از آن حمایت می کند، شهر رقه، مرکز داعش در سوریه، است. مقامات آمریکایی می گویند داعش از این مرکز برای آموزش تروریست ها و طراحی توطئه علیه غرب استفاده می کند. باوجود تلاش های مستمر آمریکا در چند ماه گذشته برای کاهش نگرانی های ترکیه، آنکارا همچنان بر این اصرار دارد که حمله به رقه باید از سوی نیروهای عرب محلی و با حمایت نیروهای ترکیه صورت گیرد.

درحالی که ترکیه هشدار می دهد اگر آمریکا نگرانی های این کشور را در نظر نداشته باشد، دردسر بزرگی پیش خواهد آمد. یک مقام نظامی آمریکایی می گوید: نظامیان آمریکایی و ترک ها چند روز گذشته پیشنهادات ترکیه را برای حمله به رقه بررسی کرده اند؛ اما این مقام آمریکایی که نمی خواهد نامش فاش شود، می گوید آنها در نهایت به تصمیمی نرسیدند. یک مقام بلندپایه ترکیه نیز که نمی خواهد نامش فاش شود، تأکید دارد آنجا حدود ١٠ هزار نیروی رزمنده حضور دارند که می توان در حمله به رقه به آنها تکیه کرد. از آن گذشته، نیروهای ترکیه و نیروهای آمریکایی نیز می توانند از آنها پشتیبانی کنند.

بااین حال، آمریکایی ها می پرسند آیا نیروهایی که ترکیه از آنها حمایت می کند، چنان توانی دارند که چنین مأموریتی را انجام دهند . آنها در ضمن به دشواری هایی اشاره می کنند که نیروهای حمایت شونده از سوی ترکیه در چند روز گذشته در جریان عملیات طرد تروریست ها از شهر «الباب»، با آن مواجه بودند. حال آنکه شهر الباب بسیار کوچک تر و هدفی سهل تر از رقه است. حتی شاهد آن بودیم که پس از بعد گرفتن این شهر، داعش یک خودروی بمب گذاری شده را در این شهر منفجر کرد و دست کم ٥٠ نفر را به کشتن داد.

همچنین روشن نیست چگونه نیروهای ترکیه می خواهند خود را به رقه برسانند؛ زیرا یا باید از سرزمین هایی عبور کنند که دولت سوریه بر آنها سیطره دارد یا مناطقی که تحت کنترل کردهاست. از سوی دیگر، مقامات آمریکایی می گویند ترکیه تمایل دارد پیش از حمله به رقه، شهر «منبج» سوریه را از کردها پاک سازی کند.

شاید نیروهای حمایت شده از سوی ترکیه نیازمند آموزش یا نیازمند تعداد بیشتری نیرو از جمله نیروهای ویژه آمریکایی موجود در سوریه که اکنون تعدادشان به ٥٠٠ نفر می رسد، باشند. همه این عوامل موجب شده تا عملیات برای آزادسازی رقه پیچیده تر شده و کند پیش برود. «بلیز میستال»، مدیر برنامه امنیت ملی در آمریکا، می گوید: « به همان اندازه ای که ترامپ تمایل دارد هرچه زودتر رقه آزاد شود، تنها نیرویی که باید آماده به این کار باشد، نیروهای دموکراتیک کردهای سوریه است».

نیروهای اضافی

یک مسئول آمریکایی می گوید: تعداد نیروهای عربی که به عملیات رقه کمک خواهند کرد و در چارچوب نیروهای دموکراتیک سوریه فعالیت می کنند، به حدود ٢٧ هزار نفر می رسد؛ اما مقامات اطلاعاتی آمریکا می گویند این نیروها هنوز سازماندهی نشده و آموزش کافی ندیده اند و به حمایت نیروهای کُردی که بهترین رزمندگان متحد با نیروهای ائتلاف به شمار می روند، نیاز دارند. حتی اگر آمریکا از نیروهای دموکراتیک سوریه در این حمله حمایت کند، به نیروهای اضافی نیاز خواهد داشت.

درهمین حال، وب سایت «سی بی اس نیوز»، به نقل از «جوزف فوتیل»، ژنرال آمریکایی و رئیس فرماندهی مرکزی آمریکا که روز جمعه گذشته از سوریه دیدن کرده بود، نوشت: نیروهایی که آمریکا از آنها حمایت می کنند، «امکان حرکت مناسب را ندارند، برای  همین ما نیاز به آمادگی های بیشتر داریم  تا این خلأ ها را پر کنیم».

یک مشاور در ارتش آمریکا می گوید تصمیم به این حمله با کمک نیروهای سوریه دموکراتیک می تواند پیامدهای لجستیک دیگری هم داشته باشد؛ زیرا ترکیه به احتمال عمده با این امر مخالف بوده و به نیروهای آمریکایی اجازه نخواهد داد در مرزهای این کشور مستقر شده تا بتوانند حمایت هوایی لازم را تدارک دیده و با توپخانه دوربرد به مواضع داعش در طول عملیات حمله کنند.

او می افزاید: خشم ترک ها می تواند کمک رسانی به خطوط مقدم جبهه را با دشواری هایی مواجه کند. به گفته او، آن وقت باید از طریق عراق عمل کرد و در نتیجه، عملیات را کندتر می کند و ترک ها هم به آن اعتراض خواهند داشت.

یک مسئله مهم دیگر این است که در آینده، پس از طرد داعش، چه کسی مسئولیت رقه را برعهده خواهد گرفت؟ میستال، مدیر برنامه امنیت ملی آمریکا، می پرسد آیا «بشار اسد»، رئیس جمهور سوریه، به نیروهای ترکیه اجازه خواهد داد بر این شهر کنترل داشته باشند. از سوی دیگر ترکیه هم هشدار داده که اگر کردها بر این شهر تسلط پیدا کنند، با واکنش شدید ساکنان شهر که عرب اهل سنت هستند، مواجه خواهند شد.

ژنرال «جوزف دانفورد»، رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا، به چالش های این کشور در حمله به رقه اعتراف کرده و می گوید: «وقتی راه حل ها را تقدیم ترامپ می کنیم، درباره اهمیت متحدمان ترکیه هم صحبت خواهیم کرد. همچنین تأکید خواهیم کرد طرح ما متکی بر حفظ هم پیمانی با ترکیه است». او اشاره می کند که آن گاه ترامپ باید درباره نیروهای کُرد تصمیم گیری کند. اینها همه اموری است که ترامپ پیش از آغاز حمله به رقه باید بادقت به آنها فکر کند.

منبع : برترینها

مطالب مشابه

مطالب تصادفی

نظرات
نظرات مرتبط با این پست
نام :
ایمیل :
وب سايت :
کد تاييد : کد امنیتی رفرش
متن دیدگاه :