ترامپ بودجه پنتاگون را افزایش می دهد

تاریخ انتشار پست : 1395-12-10 دسته : سیاسی

قاطعانه و مصرانه چنین ادعا کرد که هیچ دولتی در تاریخ مدرن ایالات متحده به اندازه دولت دونالد ترامپ خبرساز و جنجالی نبوده است. ٣٧ روز از شروع به کار رئیس جمهوری جدید آمریکا می گذرد و در تمام این روزها کاخ سفید درگیر حاشیه ها و پیامدهای یکی از تصمیم های محیرالعقول دونالد ترامپ بوده است.روزنامه شرق: می توان قاطعانه و مصرانه چنین ادعا کرد که هیچ دولتی در تاریخ مدرن ایالات متحده به اندازه دولت دونالد ترامپ خبرساز و جنجالی نبوده است. ٣٧ روز از شروع به کار رئیس جمهوری جدید آمریکا می گذرد و در تمام این روزها کاخ سفید درگیر حاشیه ها و پیامدهای یکی از تصمیم های محیرالعقول دونالد ترامپ بوده است.

الآن دیگر اکثر رسانه های دنیا هر روز بخش ویژه ای را برای پوشش خبرهای حول و حوش دولت ایالات متحده و اظهارات و مواضع ترامپ کنار می گذارند. صدها تحلیل و تفسیر هم پیرامون فرمان های او نوشته اند که اکثر آنها درباره یک موضوع اتفاق نظر دارند: دونالد ترامپ با اختلاف بدترین و عجیب ترین رئیس جمهوری تاریخ ایالات متحده است. او البته در بیشتر مواقع و با هر فرمانی، وعده های انتخاباتی خود را عملی می کند اما اجرائی شدن این وعده ها کمتر زمانی به نفع اکثریت آمریکایی ها بوده است.

جدیدترین جنجال ها درباره بودجه سال مالی آتی است. به گفته چهار مقام ارشد دولت، ترامپ در بودجه جدید سهم وزارت دفاع را به میزان درخور توجهی افزایش داده و از آن سو سهم وزارتخانه هایی نظیر وزارت خارجه و سازمان های داخلی و غیرانتفاعی را کاهش داده است. یک روز قبل از نخستین سخنرانی دونالد ترامپ در کنگره آمریکا، کاخ سفید بودجه پیشنهادی نهادهای فدرال را ارائه خواهد کرد که در آن بودجه وزارت دفاع آمریکا مطابق با وعده های ترامپ با افزایش روبه رو شده اما بودجه وزارت خارجه، سازمان حفاظت محیط زیست و سایر نهادهای غیرنظامی ده ها میلیارد دلار کاهش یافته است. یک مقام رسمی دراین باره گفت: درخواست ترامپ برای بودجه بیشتر وزارت دفاع آمریکا شامل پول بیشتر برای ساخت کشتی، هواپیماهای جنگنده و حضور گسترده تر در آب های بین المللی از جمله تنگه هرمز و دریای جنوبی چین بوده است. به گفته یکی دیگر از مقام های آمریکایی، بودجه وزارت خارجه آمریکا احتمالا ٣٠  درصد کاهش خواهد یافت و این مسئله مقام های وزارت خارجه را مجبور خواهد کرد تا بازسازی اساسی را انجام داده و بسیاری از برنامه های خود را حذف کنند. ترامپ روز جمعه در سخنانی وعده داد یکی از بزرگ ترین برنامه های تقویت ارتش آمریکا را اجرا کند.

برخی از کارشناسان نظامی، لزوم افزایش چشمگیر هزینه های دفاعی و نظامی آمریکا را زیر سئوال برده اند، آن هم در شرایطی که آمریکا هر سال ٦٠٠ میلیارد دلار به بودجه نظامی اختصاص می دهد. ترامپ وعده داده است تعداد کشتی های جنگی آمریکا را از ٢٩٠ فروند فعلی به ٣٥٠ فروند افزایش دهد. در مقابل، آمریکا هر سال حدود ٥٠ میلیارد دلار برای وزارت خارجه و کمک های خارجی اختصاص می دهد.  مشاوران ارشد دونالد ترامپ در روزهای اخیر در کاخ سفید نشسته و مشغول نوشتن سخنرانی امروز (سه شنبه) ترامپ در کنگره آمریکا بوده اند. آنها در واقع می خواهند این پیام را منتقل کنند که نامزد جمهوری خواهان الآن رئیس جمهوری است بی پروا که به وعده های انتخاباتی خود درباره موضوع مهاجرت، اقتصاد و بودجه وفا می کند اما این نکته را در نظر نمی گیرند که این عملی کردن وعده ها از بیرون چقدر مخرب است و به چه هرج و مرجی منجر می شود. جیسون میلر، یکی از استراتژیست های حوزه ارتباطات که در مبارزات انتخاباتی ترامپ فعال بود و الآن روابط نزدیکی با کاخ سفید دارد، می گوید: «آنها ممکن است با هر کاری که می کنید، موافق نباشند اما مردم به خاطر عملی کردن وعده های انتخاباتی تان به شما احترام می گذارند». بودجه پیشنهادی ترامپ که مجلس نمایندگان و سنا احتمالا به طرز درخورملاحظه ای آن را تغییر خواهند داد، اولین گام بزرگ ترامپ در راه یک نزاع قانونی است؛ نزاعی که ترامپ در حدود ٤٠ روز اول دولت خود تلاش کرد از آن اجتناب کند و به جای آن بر سلسله فرمان هایی درباره مهاجرت و مقررات زدایی متمرکز شد.

دستور مهاجرتی جدید ترامپ

ترامپ با وجود رد قانونی فرمان اجرائی اش فردا دستور جدیدی را صادر خواهد کرد. به گفته یک مقام ارشد دولت آمریکا، رئیس جمهور این کشور قرار است چهارشنبه دستور جدیدش درخصوص حالت پناه جویان و مهاجران را امضا کند. دونالد ترامپ قرار بود حکم جدید خود درباره مسئله مهاجرت و ورود پناه جویان را هفته گذشته امضا کند اما شون اسپایسر، سخنگوی کاخ سفید می گوید رئیس جمهور برای حصول اطمینان از زمان اجرای این حکم تاکنون امضای آن را به تعویق انداخته است. دستور اولیه ترامپ که انتقادات گسترده ای را در سراسر دنیا به دنبال داشت، به صورت موقت ورود تمام شهروندان هفت کشور مسلمان را به آمریکا به وضعیت تعلیق درمی آورد؛ حکمی که از سوی یک قاضی فدرال بی سرانجام ماند. بااین حال مقامات دولتی تاکنون هیچ یک درباره حکم جدید مهاجرتی ترامپ جزئیاتی ارائه نداده اند و توصیه می کنند مردم برای شنیدن این حکم تا روز چهارشنبه صبر کنند.

احتمال سلب صلاحیت دادستان کل آمریکا

هم زمان با جنجال های جدید درباره بودجه، کاخ سفید اعلام کرده صلاحیت دادستان کل آمریکا در پرونده تحقیقات وزارت دادگستری درباره اتهام مداخله روسیه در انتخابات ریاست جمهوری سال ٢٠١٦ آمریکا ممکن است سلب شود. به نقل از واشنگتن پست، سارا هوکابی سندرز، معاون دبیر مطبوعاتی کاخ سفید، اظهار کرد: قبل از آنکه درباره سلب صلاحیت «جف سشنز»، دادستان کل آمریکا تصمیم گیری شود، باید تحقیقات کنگره درباره حملات سایبری احتمالی روس ها به حزب دموکرات در زمان انتخابات روند خود را طی کند. سشنز در زمان تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری در سال ٢٠١٦ یک مشاور ارشد دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا بود. سارا هوکابی سندرز به شبکه ای بی سی گفت: من نمی گویم که سشنز باید از این تحقیقات کنار گذاشته شود یا تصویر آن. منظور من این است که فکر نمی کنم هنوز به چنین ضرورتی رسیده باشیم. این تحقیقات را زودتر انجام دهید.

منبع : برترینها

مطالب مشابه

مطالب تصادفی

نظرات
نظرات مرتبط با این پست
نام :
ایمیل :
وب سايت :
کد تاييد : کد امنیتی رفرش
متن دیدگاه :