خانواده امام موسی در وزارت خارجه

تاریخ انتشار پست : 1395-12-10 دسته : سیاسی

روز گذشته دختر امام موسی صدر به همراه همسرش و اعضای مؤسسه امام موسی به وزارت خارجه رفتند تا بار دیگر به دستگاه دیپلماسی کشور یادآوری کنند که همچنان امیدوار و پیگیر پرونده امام موسی صدر هستند.روزنامه شرق: روز گذشته دختر امام موسی صدر به همراه همسرش و اعضای مؤسسه امام موسی به وزارت خارجه رفتند تا بار دیگر به دستگاه دیپلماسی کشور یادآوری کنند که همچنان امیدوار و پیگیر پرونده امام موسی صدر هستند.

حورا صدر، دختر او در دیدار با سخنگوی وزارت خارجه گفته که تاکنون هیچ سندی مبنی بر عدم حیات امام نیافته ایم.

به نقل از ایسنا، حورا صدر گفت: ‎ بحران های گوناگون محلی و منطقه ای و گذشت زمان باعث شده موضوع پیگیری مسئله ربودن امام صدر از اولویت کاری دولت ها خارج شود. ما، خانواده امام موسی صدر، لازم است که به مسئولان یادآوری کنیم تاکنون هیچ سندی مبنی بر عدم حیات امام نیافته ایم و همچنان امیدوار و پیگیر پرونده ایشان هستیم. مقامات فعلی کشور لیبی نیز تاکنون هیچ سند و مدرکی را که نشان دهنده وفات یا شهادت امام صدر باشد، نیافته اند و به ما ارائه نکرده اند. باید مجددا اشاره کنم که موضع ایران در قبال این موضوع برای طرف مقابل بسیار مهم است.

نزدیک به چهار دهه از ناپدیدشدن این رهبر فکری و سیاسی شیعیان می گذرد و علاوه بر ایران، لبنان، لیبی و ایتالیا درگیر پرونده گم شدن او هستند. امام موسی صدر رئیس مجلس اعلای شیعیان لبنان همچنین عضو مؤسس جنبش امل بود. ۹ شهریور ۱۳۵۷، برای سفری رسمی به لیبی به دعوت معمر قذافی، راهی شد اما از زمان آن سفر تاکنون ناپدید شده است. اگرچه اخباری مبنی بر کشته شدن او از سوی قذافی وجود دارد اما هم عرض آن اخباری مبنی بر زنده بودنش هم وجود دارد. اما با کشته شدن قذافی موضوع کاملا مبهم شده است. پس از سقوط حکومت و کشته شدن قذافی، علی اکبر صالحی وزیر خارجه وقت به لیبی سفر کرد و در آن سفر با عبدالجلیل، رئیس دولت انتقالی لیبی، ملاقات و گفت وگو کرد.

حورا صدر در گفت وگویی که شهریور ٩٤ با روزنامه «شرق» داشت، می گوید در آن ملاقات «آقای عبدالجلیل به آقای دکتر صالحی و پس به کمیته گفته بود ما تا قبل از سقوط طرابلس، اطلاع داریم که امام موسی صدر در طرابلس بود و از آنجا به جای دیگری منتقل شده است». دختر امام موسی صدر بر مبنای آن اظهارنظر می گوید: «اگر کسی ادعایی مبنی بر شهادت دارد، باید نشانه ها را بیاورد. حتی مقامات لیبی به ما سند و مدرکی ندادند که اتفاق بدی افتاده باشد». دختر امام موسی معتقد است می توانستیم در دوره هایی که قذافی تمایل داشت با ایران ارتباط داشته باشد، درباره تعیین تکلیف این پرونده به لیبی فشار سیاسی وارد کنیم.

حسین امیرعبداللهیان معاون وقت عربی سال گذشته در گفت وگویی با «شرق» درباره نتیجه تلاش ها در دولت یازدهم در مورد این پرونده این گونه توضیح داد: «در دولت یازدهم، به دستور دکتر روحانی و آقای ظریف، کار با سرعت و دقت پیگیری می شود. متأسفانه شرایط بی ثبات لیبی روند تحقیقات را با دشواری و کندی مواجه کرده است. تلاش های فشرده ای برای تعیین سرنوشت امام موسی صدر، بعد از سقوط قذافی انجام شد. گروه هایی از انقلابیون لیبی مأمور تفحص درباره یافتن مکان امام شدند. همچنین هیئت هایی از لبنان و خانواده امام عازم لیبی شدند. همسو با این تلاش ها نیز کمیته مشترکی از ایران و لبنان مأمور بررسی دقیق ماجرا شدند. آقای اکبری، سفیر ایران در لیبی و سفارت ما در طرابلس، اقدامات گسترده ای انجام دادند اما نتیجه مطلوب حاصل نشد و مجموعه اطلاعات واصله کماکان متناقض است».

او همچنین اضافه کرد «سقف کار ما حصول اطمینان از زنده بودن و نجات امام یا تأیید شهادت بر مبنای مستندات دقیق و موثق است. اما مستندات موجود برای تأیید شهادت امام، اطمینان بخش نیست؛ هرچند در شرایط جدید لیبی هر اقدامی که قابل انجام بود، برای یافتن محل اختفای امام یا اطمینان از به شهادت رساندن ایشان انجام داده، اما تحقیقات تا حصول نتیجه اطمینان بخش از سرنوشت امام موسی صدر، همچنان ادامه دارد».

بهرام قاسمی سخنگوی وزارت خارجه در ملاقات روز گذشته به خانواده امام موسی صدر گفته «پرونده امام صدر برای ما بسیار مهم و جدی است و همیشه در اولویت برنامه های کاری ما بوده است. برای خود من نیز این پرونده اهمیت ویژه ای دارد و پیگیری آن در اولویت کاری من است. امیدوارم با اقدامات دو کشور ایران و لبنان شرایط آزادی ایشان فراهم شود».

منبع : برترینها

مطالب مشابه

مطالب تصادفی

نظرات
نظرات مرتبط با این پست
نام :
ایمیل :
وب سايت :
کد تاييد : کد امنیتی رفرش
متن دیدگاه :