یادداشت «شرق» با عنوان «ترامپ، بیداری؟»

تاریخ انتشار پست : 1395-12-10 دسته : سیاسی

فریدون مجلسی . تحلیلگر بین الملل در روزنامه شرق نوشت: پیام اصغر فرهادی، کارگردان هوشیار و هنرمند ایرانی، به مخاطبان میلیاردی مراسم اسکار رسید؛ آماری که دست کم برای واقعه ای مرتبط با ایران.


فریدون مجلسی . تحلیلگر بین الملل در روزنامه شرق نوشت: پیام اصغر فرهادی، کارگردان هوشیار و هنرمند ایرانی، به مخاطبان میلیاردی مراسم اسکار رسید؛ آماری که دست کم برای واقعه ای مرتبط با ایران.

در تاریخ بی نظیر بوده است. پیامی مؤثر و تحسین برانگیز در دفاع از ملتی که آماج تهدیدها و اهانت هایی بوده که سزاوار آن نبوده است. دفاعی جانانه و جان یافته از غیبتی باشکوه و خودداری خودخواسته از حضور در عرصه ای افتخاربرانگیز که حضور در آن بزرگ ترین آرزوی همه نقش آفرینان هنر هفتم در دنیا است. مهم ترین عرصه حضور آرزومندانه «سینما»؛ پرمخاطب ترین بخش هنر، ادب و فرهنگ. حضور بر فرش قرمز برای دریافت جایزه اسکار بهترین فیلم غیرآمریکایی، در هالیوود، مرکز سینمایی جهان! غیبتی که با همت و ابتکار اصغر فرهادی و البته همکار بازیگرش، بانوی هنرمند و متین ایرانی، خانم ترانه علیدوستی، مطرح شد و مانند بمبی خبرساز، جنجال آفرینی های ترامپ، رئیس جمهور آمریکا را در سایه قرار داد.

فرهادی در فیلم خود، قصه و داستان به نمایش نمی گذارد؛ زندگی را با همه تناقض هایش به نمایش می گذارد و بیننده را شریک و درگیر معماهای پیچیده زندگی می کند و «به تفکر وامی دارد». اکنون جای بررسی و نقد سینمایی نیست و این کار درباره این فیلم برجسته بارها با قلم حرفه ای ها انجام شده و به راستی سزاوار دریافت چنان جایزه ای است. فراموش نکنیم فرهادی چند سال پیش هم به جایزه اسکارِ بهترین فیلم غیرآمریکایی برای فیلم «جدایی نادر از سیمین» دست یافته بود و احتمال آن می رفت که اکنون بخواهند نوبتی هم برای دیگران قائل شوند. اما، ضمن اینکه نامزدی برای آن جایزه به تنهایی افتخار بزرگی است، قضیه عمیق تر از این داوری ها بود! اکنون فرهادی کارگردانی نمایش بزرگ تری را برعهده گرفته بود که در دو صحنه بزرگ در معرض دید جهانیان قرار داشت؛ در لندن مه آلود، با تبدیل میدان ترافالگار به بزرگ ترین سالن روباز سینمایی در دل زمستان، با حضور بیش از ١٠ هزار نفر در محل و میلیون ها نفر که از تلویزیون های بین المللی در سراسر دنیا شاهد آن بودند، با مشارکت صادق خان شهردار پاکستانی تبار لندن که با آن انگلیسی فاخر و پیام جانانه خط بطلان بر داوری های نژادپرستانه کشید و پیام غایبانه اصغر فرهادی نیز خوانده شد.

شاهکار سینمایی اش با استقبال بی نظیر ایرانیان و تماشاگران بین المللی حاضر در میدان روبه رو شد. اما، جایگاه اصلی بر همان فرش قرمز اسکار بود که با کمال افتخار و هیجان شاهد نام بردن از «فروشنده» به کارگردانی اصغر فرهادی بودیم. کارگردان غایبی که حضورش در آن جلسه بیش از هر کس دیگری محسوس بود. نمی دانم واکنش دیگران چه بود، اما بعد از این همه فشار و اهانت های ناروا نتوانستم از ریزش اشک شوق خودداری کنم. به سهم خودم از انتقام جانانه اش سپاسگزارم. اما، کارگردانی اصغر فرهادی در این جلسه به غیبت شکوهمند و اثر گذارش محدود نمی شد. او به اهانت ناسپاسانه مردی عامی اعتراض داشت که حتی از تأثیرگذاری ایرانیان در اعتلای علمی و فرهنگی کشور خودش غافل بود. اصغر فرهادی دو چهره ممتاز و بی بدیل ایرانی را جایگزین غیبت خود کرد؛ دو چهره ای که مرزهای زمینی و کیهانی را به راستی و در عمل درنوردیده اند. چه دعوت جانانه ای، چه پذیرش و حضور افتخارآمیزی.

چه کسی بهتر از بانوی علم و صنعت و فضانورد شهیر ایرانی خانم انوشه انصاری که نام ایران و زن ایرانی را جهانگیر کرد و می توانست معرف توانمندی های فرهنگی و علمی ایرانیان و خصوصا زن ایرانی باشد؛ با آن متانت، با آن نشان زادگاه بر لباس ساده و برازنده اش و چه کسی بیش از فیروز نادری با آن حضور راهگشایش در پروژه مریخ نورد ناسا می توانست جای خالی اصغر فرهادی را در آن مکان پر کند و بار دیگر با این کارگردانی هوشمندانه اش دنیا را و آقای ترامپ را به تفکر وادارد و جیمی کِیمل مجری سرشناس برنامه را وادارد که از همان روی صحنه پیام توییتری معنی دار و مختصری فقط در دو کلمه ارسال کند: «ترامپ بیداری؟».

منبع : برترینها

مطالب مشابه

مطالب تصادفی

نظرات
نظرات مرتبط با این پست
نام :
ایمیل :
وب سايت :
کد تاييد : کد امنیتی رفرش
متن دیدگاه :