کمیته حقیقت یاب مجلس برای کولبرها

تاریخ انتشار پست : 1395-12-10 دسته : سیاسی

کمیته ای از نمایندگان مجلس به همین زودی به مناطق مرزی سفر خواهند کرد تا از نزدیک جویای حال کولبران باشند و نقل ازی مستند از زندگی روزمره آنها تدوین کنند. رئیس مجلس در نامه ای به چهار نماینده مأموریت داده تا به مناطق مرزی سفر کنند و نقل از شان را به مجلس بیاورند.روزنامه شرق - آمنه شیرافکن: کمیته ای از نمایندگان مجلس به همین زودی به مناطق مرزی سفر خواهند کرد تا از نزدیک جویای حال کولبران باشند و نقل ازی مستند از زندگی روزمره آنها تدوین کنند. رئیس مجلس در نامه ای به چهار نماینده مأموریت داده تا به مناطق مرزی سفر کنند و نقل از شان را به مجلس بیاورند.

چهار کولبر چندی پیش زیر آوار بهمن ماندند و جان باختند. شغل کولبری، دودهه ای می شود که مجوزدار شده و شهروندان نقاط مرزی با شرط زندگی در ١٥کیلومتری مرز و داشتن کارت پایان خدمت، می توانند برای ثبت نام و اخذ مجوز کولبری اقدام کنند. تعداد کولبران مجوزدار در پیرانشهر حدود شش هزار نفر و در سردشت نزدیک به چهار هزار نفر برآورد می شود. در همین حال، مرکز پژوهش های مجلس در حال تدوین نقل از مستندی از جزئیات زندگی کولبران است. الآن برخی نمایندگان در نامه به علی لاریجانی خواهان رسیدگی به حالت کولبرها شده اند؛ به ویژه اینکه چند روز پیش در صحن علنی مجلس خبر آمد که تیراندازی هنگ مرزی، موجب مرگ و زخمی شدن چند کولبر دیگر شده است.

برای رسیدگی به این مسئله، عبدالکریم حسین زاده، نماینده نقده و اشنویه، به همراه جلال محمودزاده، نماینده مهاباد، در نامه به علی لاریجانی خواستار رسیدگی به ابعاد متفاوت این مسئله شدند. علی لاریجانی با خواسته آنها موافقت و دستور مساعد صادر کرده و الآن بناست، شهروز برزگر و مصطفی کواکبیان از کمیسیون امنیت ملی مجلس، رسول خضری از کمیسیون اجتماعی و منصور مرادی از کمیسیون برنامه و بودجه، در سفری به مناطق مرزی اطلاعات و مستندات لازم را دراین زمینه تدوین کنند.

صدور حکم مأموریت برای ٤ نماینده از سوی لاریجانی

علی لاریجانی در پاسخ به درخواست این دو نماینده نوشته: «با سلام لطفا برای کواکبیان، خضری، برزگر و مرادی حکم مأموریت صادر شود». در متن این نامه آمده: «امروز افرادی به عنوان کولبر در نقاط مرزی به امر کولبری مشغول بوده و با مشکلات عدیده اقتصادی و اجتماعی روبه رو هستند. در همین راستا جناب عالی (رئیس مجلس) به کرات به اهمیت حل عقلانی و درست موضوع تأکید اساسی داشته اید. می دانید حل عاقلانه این مسئله نیاز به شناسایی ابعاد متفاوت و بازدید و پیمایش میدانی دارد؛ بنابراین در راستای انجام وظایف نظارتی مجلس و به منظور شناسایی ابعاد موضوع و دلجویی از مردمان استان های آذربایجان غربی (پیرانشهر و سردشت) و کردستان (مریوان)، پیشنهاد داریم تیمی از همکاران نماینده به نقاط مرزی اعزام شوند». بناست نمایندگان اعزام شده نقل از دقیق بازدید را برای تصمیم گیری های بعدی به شخص رئیس مجلس و نمایندگان و کمیسیون های مرتبط ارائه دهند.

زندگی سخت مردمان پیرانشهر

دم ساختمان هنگ مرزی ردیفی از پیرانشهری ها ایستاده اند تا جویای نامشان باشند؛ روی برگه ای که روی در نصب شده و هر بار اسامی مجوز کولبری برای برخی صادر می شود. همه سن وسالی بین شان دیده می شود. بی کاری در اینجا درد بزرگی برای مردان است؛ زنان که جای خود دارند. کشاورزی غیرمنسجم و به گِل نشسته الآن موجب شده کولبری یکی از راه های اصلی امرارمعاش مردمان مرزنشین شود؛ با میانگین درآمدی ٥٠٠هزارتومانی برای هرماه. یکی از پیرانشهری ها که پی جوی نامش در فهرست تازه اعلام شده است، مکث می کند و به همراه کناری اش می گوید: «امروز هم خبری از اسم من نیست»؛ اما باز هر دو می ایستند و دقایق دیگری خودشان را همان جا مشغول نشان می دهند. علت تداوم حضورشان زمانی مشخص تر می شود که بدانی همین حضور و پی جوری نام و نشان شان برای دریافت مجوز کولبری هم برای آنها شکلی از مشغله کاری به شمار می آید. گویی دلشان نمی آید دست خالی روانه خانه شوند.

ردیف اسامی کولبران مجروح در  روستاهای مرزی

با برخی دیگر که به گفت وگو می ایستیم، به مشکلات کولبرها بیشتر اشاره می کنند. بیمه ندارند و شکستگی استخوان ها و سُرخوردگی روی برف، در کمین خیلی از آنها ایستاده است. اسماعیل امام ٣٤ساله است و چندی پیش زیر بار بیش از صدکیلویی تاب نیاورد و روی زمین افتاد. دو مهره کمرش شکسته و آن طور که پزشک معالجش گفته، تا آخر عمر نمی تواند باری روی دوش بگذارد. برای خیلی از کولبرها، این یعنی پایان درآمدزایی و شروع خانه نشینی. اسماعیل، همسر و دو فرزند کوچک دارد. زندگی شان از طریق کولبری اداره می شد و الآن امیدی به همین درآمد اندک نیست.

مشابه اسماعیل، خانواده های دیگری در پیرانشهر اسیر تبعات ناشی از جراحات کولبرانه هستند؛ تعدادشان هم کم نیست. یکی از آنها چهار سال پیش کشته شد و سه بچه یتیم دارد که الآن نزد پدربزرگ شان زندگی می کنند. رحیم، کولبری که پشتش شکسته، عزیز دچار شکستگی از ناحیه  پا شده و سیدکمال هم از شکستگی کمر رنج می برد. توی روستاهای متفاوت پیرانشهر اسامی شان رو به افزایش است؛ سلیم، سید عزیز، علی، عثمان، احمد، لقمان و... اسامی گویی تمامی ندارد؛ احمد، کمال، حسن، اسماعیل، یوسف، رحمان، رحیم، سعید، سیروان، قادر، خضر، مصطفی و... اینها تازه اسامی برخی از کولبران آسیب دیده در چند روستای مرزی پیرانشهر است. شاید آن سوتر در سردشت و مریوان و دیگر مناطق مرزی، اعداد و نام ها بیشتر از اینها باشد. پشت هر نام و شکستگی البته حالت دشوار خانواده ای است که دیگر همان منبع درآمد اندک را هم از دست داده اند.

برنامه مجلس

مجلس مدتی است که مدام به نام کولبران مزین می شود. هرچند نمایندگان می گویند مسئله کولبری نه پدیده تازه ای است و نه دردها و رنج شان تازگی دارد. مسعود پزشکیان تعارف را کنار گذاشته و می گوید: «کولبرها در کردستان می میرند؛ اما تلویزیون چیزی نمی گوید». نقد او به طور مستقیم حواله برنامه تلویزیونی «بیست و سی» است که به گفته پزشکیان هرجایی دوربینش فعال می شود ولی این بار خبری از پوشش خبری زندگی کولبران نیست. شنبه همین هفته نیز رسول خضری، محمدقسیم عثمانی، جلال محمودزاده و عبدالکریم حسین زاده به وزیر کشور درباره دلیل تیراندازی به کولبران از سوی هنگ مرزی و نیروی انتظامی - با وجود تأکید مسئولان کشوری در زمینه تعرض نکردن به کولبران - تذکر دادند.

از اینها گذشته، نمایندگان مجلس طرحی دوفوریتی تدوین کرده اند که براساس آن، بناست تسهیلات بیمه ای و کارآفرینی در مناطق مرزی در نظر گرفته شود. همه اینها تا به اینجای کار روی کاعذ است و در حد حرف. باید دید در ماه های آینده و به ویژه سال ٩٦ برای کولبرهای مرزنشین اتفاق مثبتی روی خواهد داد یا نه؟ مردمانی که با حمل بار از صد تا ١٧٠ کیلو و دریافت هزینه صد تا ١٥٠ هزارتومان برای هر بار سفر با پای پیاده به آن سوی مرز، گذران زندگی می کنند.

منبع : برترینها

مطالب مشابه

مطالب تصادفی

نظرات
نظرات مرتبط با این پست
نام :
ایمیل :
وب سايت :
کد تاييد : کد امنیتی رفرش
متن دیدگاه :