احمدی نژاد رجل سیاسی نبود | فتحی

تاریخ انتشار پست : 1395-12-10 دسته : سیاسی

عضو هیات رییسه کمیته سیاست داخلی و حقوقی فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی با بیان این که احتمالاً اصولگرایان درمورد رییسی به اجماع می رسند، از ناتوانی او به علت نارضایتی توده مردم از عملکرد دستگاه قضا سخن گفت و ضمن تشریح تعبیر «رجل سیاسی-مذهبی» نزد واضعان قانون اساسی، گفت که احمدی نژاد مصداق این تعبیر نبوده است.


عضو هیات رییسه کمیته سیاست داخلی و حقوقی فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی با بیان این که احتمالاً اصولگرایان درمورد رییسی به اجماع می رسند، از ناتوانی او به علت نارضایتی توده مردم از عملکرد دستگاه قضا سخن گفت و ضمن تشریح تعبیر «رجل سیاسی-مذهبی» نزد واضعان قانون اساسی، گفت که احمدی نژاد مصداق این تعبیر نبوده است.

محمدجواد فتحی در تحلیل آخرین صف بندی های انتخاباتی اصولگرایان در شرایطی که کمتر از سه ماه تا برگزاری انتخابات ریاست جمهوری باقی مانده، اعلام کرد: به نظر می رسد درصورتی که اصولگرایان به این اطمینان برسند که می توانند به طور قابل توجهی مقابل روحانی بایستند، با تک کاندیدا وارد عرصه انتخابات می شوند.

اصولگرایان احتمالاً درمورد رییسی به اجماع می رسند

او در واکنش به این پرسش که آیا اصولگرایان به سراغ تاکتیک تعدد کاندیدا به منظور شکستن رای روحانی و کشاندن رقابت به دور دوم نخواهند رفت، گفت: تصورم این است که اصولگرایان به سراغ تاکتیک اتحاد و اجماع روی یک نامزد برای رقابت با روحانی بروند.

عضو هیات رییسه کمیته سیاست داخلی فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی یادآور شد: پیش بینی بنده این است که اصولگرایان با مطرح کردن فردی همچون حجت الاسلام رییسی به عنوان نامزد خود در انتخابات ریاست جمهوری، پشت او می ایستند.

رییسی توانایی رقابت با روحانی را ندارد

نماینده اصلاح طلب مردم تهران در مجلس دهم درعین حال تصریح کرد: هرچند که برخی اصولگرایان به دنبال این بودند و هستند که حجت الاسلام رییسی به عنوان کاندیدایی قدرتمند، رقابت پایاپایی با روحانی را داشته باشد، اما این امر آن چنان منطبق بر واقعیت نیست.

مردم رضایت چندانی از عملکرد دستگاه قضا ندارند

عضو کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس شورای اسلامی توضیح داد: حجت الاسلام رییسی سال ها در دستگاه قضا مشغول خدمت بوده و آن چنان که بنده از برداشت توده مردم استنباط می کنم، متاسفانه رضایت چندانی نسبت به عملکرد این دستگاه وجود ندارد.

دو تاکتیک احتمالی اصولگرایان برای رقابت با روحانی

فتحی یادآور شد: در مقابل درصورتی که اصولگرایان نتوانند با تک کاندیدا مقابل روحانی بیایستند و به این نتیجه برسند که هیچ کدام از نامزدهای مدنظرشان مقابل روحانی رای قابل توجهی ندارد، احتمالاً به سمت همان تاکتیک تعدد و تکثر کاندیداها برای شکستن رای روحانی می روند که بعد از عبور از مرحله نخست و کشاندن رقابت به مرحله دوم، عملاً به اجماع روی یک کاندیدا برسند.

بقایی رای چندانی ندارد

او در پاسخ به سوال دیگری درباره فعالیت جریان احمدی نژادی و اعلام کاندیداتوری حمید بقایی اعلام کرد: واقعیت این است که حمید بقایی به تنهایی از اقبال چندانی برای رقابت با روحانی برخوردار نیست و رای چندانی ندارد، مگر این که جریان نزدیک به دولت سابق به پشتیبانی از او وارد میدان شود.

بقایی تنها کاندیدای جریان احمدی نژادی نیست

عضو هیات رییسه کمیته سیاست داخلی فراکسیون امید مجلس دهم همچنین در پاسخ به این پرسش که باتوجه به اعلام کاندیداتوری حمید بقایی، درست یک هفته بعد از انتشار بیانیه احمدی نژاد به منظور تاکید بر عدم حمایت از کاندیداهای انتخابات ریاست جمهوری، آیا تاکتیک انتخاباتی احمدی نژادی ها استفاده از نوعی رویکرد دوگانه برپایه سکوت شخص احمدی نژاد و فعال شدن نزدیکانش است، گفت: واقعیت این است بقایی تنها کاندیدای این جریان نیست و از جریان دولت احمدی نژاد تا کنون چندین نفر اعلام کاندیداتوری کرده اند که ازجمله حاجی بابایی و زاهدی نیز بجز بقایی حضور دارند.

احمدی نژاد در این دوره خود را برای هیچکس هزینه نمی کند

او توضیح داد: بعید می دانم احمدی نژاد خودش را در این دوره برای کسی، حتی بقایی هزینه کند؛ چرا که این هزینه ای است که پرداخت می شود و نتیجه و عایدی برای او به همراه نخواهد داشت.

نماینده اصلاح طلب مردم تهران در مجلس خاطرنشان کرد: با این همه، در عالم سیاست هر اتفاقی محتمل است و ممکن است بنابه شرایط متفاوت، اتفاقاتی گوناگون رخ داده و هر رویکردی تغییر کند؛ بنابر این باید جلوتر برویم و بعد از آن تصمیم گیری کنیم.

احمدی نژاد مصداق تعبیر «رجل سیاسی-مذهبی» نبود

عضو کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس در پاسخ به سوال دیگری درباره این که آیا مفهوم «رجل سیاسی» به تمامی نامزدهای اصولگرا قابل اطلاق است، گفت: آن چنان که پیش از این نیز گفته ام، حتی شخص احمدی نژاد هم باتوجه به عملکرد هشت ساله اش در جایگاه رییس جمهوری، مصداق تعبیری که واضعان قانون اساسی از «رجل سیاسی مذهبی» مدنظر داشتند، نبود.

نامزدهای اصولگرا با خاتمی، روحانی، هاشمی و رهبری به عنوان رجال سیاسی فاصله دارند

او گفت: به هر حال نمونه های رجل سیاسی-مذهبی را در گذشته دیده ایم و هنگامی که این افراد را با کسانی همچون آقایان خاتمی، روحانی، هاشمی رفسنجانی و همچنین مقام معظم رهبری در زمانی که متکفل و متصدی امر ریاست جمهوری بودند، قیاس می کنیم، متوجه می شویم که فاصله و تفاوت بسیاری با یکدیگر دارند.

اگر شورای نگهبان با اصولگرایان برخورد کند، همه نامزدها ردصلاحیت می شوند

فتحی در پایان تصریح کرد: به نظر می رسد درصورتی که شورای نگهبان بخواهد در تفسیر و یافتن مصداق رجل سیاسی-مذهبی، با همان سخت گیری که نسبت به اصلاح طلبان عمل می کند،  نسبت به اصولگرایان نیز رفتار کند، بسیاری از کسانی که امروز اعلام کاندیداتوری کرده اند، ردصلاحیت می شوند اما باید صبر کنیم و همچنان منتظر عملکرد شورای نگهبان بمانیم.

منبع : برترینها

مطالب مشابه

مطالب تصادفی

نظرات
نظرات مرتبط با این پست
نام :
ایمیل :
وب سايت :
کد تاييد : کد امنیتی رفرش
متن دیدگاه :