درگیری در قره باغ متوقف شود | سازمان ملل

تاریخ انتشار پست : 1395-12-10 دسته : سیاسی

دبیر کل سازمان ملل متحد ضمن ابراز نگرانی از بالا گرفتن تنش ها در قره باغ، طرفین را به پایبندی به آتش بس فراخواند.خبرگزاری ایلنا: «آنتونی گوترس» دبیرکل سازمان ملل متحد طی صدور بیانیه ای از افزایش درگیری ها در مرز آذربایجان-ارمنستان ابراز نگرانی کرد.

 گوترس از طرف های درگیر در منطقه قره باغ خواست به آتش بس پایبند بوده و اقدامات لازم برای رفع تنش در منطقه را در کوتاه ترین زمان در دستور کار قرار دهند.

همچنین در این بیانیه، گوترس از تلاش های گروه مینسک و سازمان امنیت و همکاری اروپا برای کاهش تنش و پیشگیری از افزایش درگیری ها حمایت کرده است.

ارتش ارمنستان در نیمه شب ۲۴ فوریه در تمامی خطوط جبهه، مواضع آذربایجان را هدف آتش سنگین توپخانه قرار داد و تعدادی از سربازان این کشور را به شهادت رساند.

در نتیجه تلاش آذربایجان نیروهای ارمنستان که قصد داشتند کنترل مواضع آذربایجان در منطقه خوجاوند- فزولی را به دست گیرند بعد از درگیری های شدید مجبور به عقب نشینی شدند.

مناقشه میان جمهوری آذربایجان و ارمنستان بر سر منطقه قره باغ کوهستانی در سال ۱۹۸۸ میلادی شروع و در سال ۱۹۹۱ به درگیری نظامی تبدیل شد. در نتیجه این مناقشه منطقه قره باغ کوهستانی جمهوری آذربایجان و هفت شهرستان همجوار آن تحت اشغال نیروهای ارمنستان درآمد. در ماه مه سال ۱۹۹۴ میلادی میان طرفین مناقشه، رژیم آتش بس برقرار شد.

منبع : برترینها

مطالب مشابه

مطالب تصادفی

نظرات
نظرات مرتبط با این پست
نام :
ایمیل :
وب سايت :
کد تاييد : کد امنیتی رفرش
متن دیدگاه :