راه اندازی سامانه جغرافیایی اصناف در کرمان

تاریخ انتشار پست : 1395-12-10 دسته :

سرپرست سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کرمان از راه اندازی سامانه جغرافیایی اصناف در کرمان خبر داد .

راه اندازی سامانه جغرافیایی اصناف در کرمان

به نقل از خبرنگار طاها پخش طاها پخش از طاها پخش ، مهدی حسینی نژاد امروز به حاشیه بازدید استاندار کرمان و معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری کرمان از سازمان صنعت، معادن و تجارت استان، با اشاره به سهم 3.1 درصدی استان کرمان در سهم تولید ناخالص داخلی اشاره کرد و گفت: از این مجموع 15 درصد مربوط به حوزه صنعت، 12 درصد بخش معدن و 63 درصد مربوط به سایر بخش ها می باشد.
وی با اشاره به افزایش سهم 37 درصدی استان کرمان از تولید ناخالص ملی به 47 درصد، افزود: میزان استخراج استان به 63 میلیارد تن رسیده و موجب شده تا استان کرمان رتبه نخست کشوری را به خود اختصاص دهد.
سرپرست سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کرمان با اشاره به افزایش میزان تولیدات همچون کنسانتره آهن با 24.5 میلیارد تن و گندله آهن با 15 میلیارد تن و اختصاص رتبه نخست کشوری به استان کرمان، یادآورشد: ذخایر معدنی استان کرمان به 1.1 میلیارد تن افزایش یافته است و به 5.8 میلیارد تن رسیده و پروژه های مربوط به تکمیلی زنجیره فولاد به شدت رشد کرده است.
حسینی نژاد، افزایش صادرات را یکی از کارهای بسیار مهم در سال جاری دانست و خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه بخشی از صادرات کرمان از دیگر گمرکات استان ها هم صورت می گیرد اما بر طبق آمار موجود صادرات استان کرمان از مرز یک میلیارد دلار گذشته است.
وی افزود: ارزش صادرات استان کرمان هشت درصد رشد و به لحاظ وزنی 11 درصد کاهش را نشان می دهد و بالانس صادراتی از کشاورزی به سمت صنعت در حال تغییر است و نمونه آن صادرات محصولی چون نانو کمپاند مستربچ است که تاکنون در سال جاری 223 میلیون دلار صادرات داشته و متوسط قیمت کالاهای صادراتی را به بیش از 4 هزار دلار رسانده است.
سرپرست سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کرمان با اشاره به اقدامات انجام شده در حوزه معدن استان، گفت: افراد غیر متخصص با ذهنیتی که معدن گنج است به این حوزه ورود کرده بودند اما در سال 93 با رویکرد جدید در معادن استان کرمان پهنه هایی را تعریف کردیم تا بتوان از توان بخش خصوصی و دولتی به نحو مطلوب استفاده کرد.
حسینی نژاد افزود: زیاد استخراج معدنی استان مربوط به چهار ماده معدنی آهن، مس، زغال سنگ و کرومیت است و 99.6 درصد از تولید معادن مربوط به چند کمپانی است و تجربه معدنی در دنیا نشان داده کار در مقیاس کوچک جواب نداده و باید به سمت مقیاس بزرگ حرکت کنیم.
وی با اشاره به شروع گام دوم آزادسازی پهنه های معدنی و واگذاری پهنه های جدید به افراد با صلاحیت، یادآورشد: 2 هزار میلیارد تومان پروژه در سال 95 در استان افتتاح شده است و 2 هزار و 200 میلیارد تومان پروژه هم تا پایان سال به بهره برداری می رسد.
سرپرست سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کرمان همچنین از برگزاری 63 جلسه و 795 مصوبه کارگروه رفع موانع تولید استان کرمان در سال جاری خبر داد و خاطرنشان کرد: 401 واحد استان 328 میلیارد تومان تسهیلات دریافت کرده اند و جایگاه استان کرمان در این بخش یازدهم است.
حسینی نژاد ضمن تشریح پروژه های اقتصاد مقاومتی این سازمان، تصریح کرد: سه پروژه از پروژه های اقتصاد مقاومتی ملی، 50 پروژه هم از طریق مثلث توسعه استان و چند پروژه هم پیشنهاد سازمان صنعت، معدن و تجارت استان بوده که با افتتاح این پروژه ها حدود 17 هزار شغل ایجاد می شود.
وی گفت: بر طبق رتبه بندی شهرستان ها بر مبنای شاخصه توسعه صنعت، معدن و تجارت، سیرجان یکی از شهرستان هایی است که از رشد بسیار خوب برخوردار است.
سرپرست سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کرمان عنوان کرد: سامانه اطلاعات جغرافیایی اصناف در حال شکل گرفتن است تا همه واحدهای صنفی بر طبق تولید، نوع فعالیت، تراکم و سایر مشخصات در نقشه جانمایی شوند و همچنین ایجاد شهرک های صنفی هم جزء برنامه هایی است که در اولویت های کاری خود قرار داده ایم. انتهای پیام/ی

منبع : باشگاه خبرنگاران

مطالب مشابه

مطالب تصادفی

نظرات
نظرات مرتبط با این پست
نام :
ایمیل :
وب سايت :
کد تاييد : کد امنیتی رفرش
متن دیدگاه :