طاها پخش

سیاسی > نیروهای عراقی به مرکز موصل نزدیک شدند

نیروهای عراقی به مرکز موصل نزدیک شدند


تاریخ انتشار پست : 1395-12-10 بازدید : 11

نیروهای عراقی بتدریج در داخل بخش غربی شهر موصل پیشروی می کنند و آماده ورود به ساختمان های دولتی شهر شده اند.


خبرگزاری فارس: عملیات آزادسازی بخش غربی موصل در روز یکشنبه (1 اسفند 95) با فرمان «حیدر العبادی» نخست وزیر عراق شروع شد. نیروهای عراقی که از بخش جنوبی غرب موصل این عملیات را شروع کرده اند اکنون در آستانه رسیدن به مرکز بخش غربی هستند.

به نوشته روزنامه الحیات چاپ لندن، نیروهای ارتش و امنیتی عراق توانستند به پل چهارم موصل مسلط شده و به ساختمان های مرکز شهر نزدیک شوند.

از سوی دیگر الحشد الشعبی اعلام کرده است که توانسته 12 روستا را در محور منطقه «تلعفر» از اشغال داعش خارج سازد. در جنوب شهر موصل در منطقه «حمام العلیل» نیز نیروهای امنیتی یک گور جمعی پیدا کرده اند و احتمال قوی می دهند که مربوط به اعدام های جمعی داعش است.

سرلشگر ستاد «عبدالامیر رشید یارالله» فرمانده عملیات آزادسازی موصل روز دوشنبه (دیروز) در بیانیه ای از آزادسازی نقاط «الطیران» و «الجوسق» و پل چهارم خبر داد. تروریست های داعش از پشت بام منازل منطقه الطیران که در شمال فرودگاه موصل قرار دارد، موادی را می سوزاندند تا مانع دید خلبانان شوند.

با آزادسازی پل چهارم از سوی نیروهای پلیس فدرال و واکنش سریع، نیروهای عراقی از این بعد می توانند از قسمت شرقی موصل نیز پشتیبانی دریافت کنند. همچنین با آزادی این نقطه، پیشروی به سمت نقاط «الدواسه» و «الدندان» سریع تر رقم می خورد؛ مناطقی که ساختمان های استانداری و شورای استانی در آن قرار گرفته است.

همزمان با این تحولات، نیروهای نهاد «مبارزه با تروریسم» نیز بعد از آزادی منطقه «المأمون» در منطقه «وادی حجر» با تروریست ها درگیر شده اند. نیروهای تیپ نهم زرهی ارتش عراق به همراه الحشد الشعبی نیز به کار پاکسازی نقاط آزاد شده می پردازند.

در حال حاضر نیروهای پلیس فدرال آماده ورود به منطقه «الدواسه» هستند.

آزادسازی 12 روستا

اما در غرب استان نینوی و حوزه عملیاتی الحشد الشعبی، نیروهای گردان «العباس» در منطقه «العبور» وارد درگیری شدید با تروریست ها شده اند و آماده ورود به منطقه «التنک» هستند و «احمد الاسدی» سخنگوی الحشد الشعبی از پایان مرحله اول عملیات غرب و شرق «تلعفر» خبر داده است.

به گفته او در طول این عملیات 12 روستا در طول چهار روز آزاد شده و 207 تروریست کشته و 36 خودروی انتحاری منهدم شده است. همچنین سه پهباد تروریست های داعش نیز ساقط شده است و 1200 شهروند غیر نظامی توانسته اند از بند تروریست ها رهایی یابند.

از سوی دیگر تروریست های داعش با پهبادهای خود نقاط «المهندسین»، الجزایر» و خیابان «التل» را در بخش شرقی موصل بمباران کردند که چندین کشته و مجروح از غیر نظامیان بر جای گذاشت.

پایگاه مرگ

یک منبع امنیتی عراقی به خبرگزاری فرانسه گفته است که نیروهای عراقی یک گور جمعی بسیار بزرگ را در عمق صحرای جنوبی شهر موصل  در منطقه ای به نام «الخفسه» کشف کرده اند که احتمال می رود بزرگترین گور جمعی داعش در آن جا واقع شده باشد. چندین تن از اهالی موصل در این باره می گویند که داعش بعد از تسلط بر موصل در ژوئن 2014 منطقه «الخفسه» را به «پایگاه مرگ» تبدیل کرده بود و اعدام های خود را در این مکان انجام می داد.

«محمد یاسین» از اهالی منطقه «حمام العلیل» در این باره می گوید که تروریست ها، افراد نظامی و غیر نظامی را به «الخفسه» می بردند و دست و چشم هایشان را بسته و به سرشان شلیک می کردند و سبعد آن ها را به داخل کانال پرتاب می کردند.

یک افسر بازنشسته ارتش نیز درباره این مکان می گوید که شش فقره از اعدام دسته جمعی داعش را در منطقه «الخفسه» به چشم دیده است که اکثر کشته شدگان از مأمروان پلیس و ارتش و کارمندان دولتی بودند.

منبع : برترینها
برچست ها :
دسته : سیاسی

مطالب مشابه
Related Links

مطالب تصادفی
Random Links

نظرات
نظرات مرتبط با این پست
نام :
ایمیل :
وب سايت :
کد تاييد : کد امنیتی رفرش
متن دیدگاه :

تمامی حقوق برای نویسنده محفوظ میباشد