اشتیاق آلمان برای سرمایه گذاری در ایران

تاریخ انتشار پست : 1395-12-10 دسته : اقتصادی

روزنامه اقتصادی هاندلس بلات آلمان در نقل ازی تحت عنوان ایران به سوی خرید بیشتر حرکت می کند، اشاره می کند که ماشین آلات، کمپرسور و هواپیما از جمله کانال های مورد نیاز ایران در دوران پسا تحریم هستند.


آفتاب نیوز: روزنامه اقتصادی هاندلس بلات آلمان در نقل ازی تحت عنوان ایران به سوی خرید بیشتر حرکت می کند، اشاره می کند که ماشین آلات، کمپرسور و هواپیما از جمله کانال های مورد نیاز ایران در دوران پسا تحریم هستند.

ین روزنامه اشاره می کند ایران در حال حرکت به سوی تقاضای بهتر محصولات آلمانی و خرید در حال رشد از شرکت های عظیم آن کشور است. با این حال، مشکل اصلی نحوه پرداخت و دشواری های ایجاد شده در مسیر نقل و انتقالات بانکی ایران است که از دوران بعد از برجام تاکنون بر سر جای خود باقی مانده است.

این روزنامه می نویسد: «از تابستان گذشته صادرات آلمان به ایران بعد از برجام به تدریج در حال افزایش است؛ این موضوع در حوزه ماشین آلات صنعتی ساخت آلمان بیشتر به چشم می خورد با افزایش قیمت نفت ایران به زودی بیشتری برای پرداخت خریدهای خود خواهد داشت اما باید توجه کرد که یک عامل که به عنوان مانع عمل می کند پیروزی ترامپ در انتخابات آمریکا است. رییس جمهوری آمریکا موضعی ضد توافق هسته ای با ایران دارد. او همچنین بعد از آزمایش موشکی اخیر ایران علیه آن موضع گیری کرد. «ولکر تریر» معاون مدیر کل اتاق های بازرگانی و صنایع آلمان می گوید: «اقتصاد آلمان نگرانی زیادی از تنش و حملات لفظی میان آمریکا و ایران دارد. این موضوع به نقع سرمایه گذاران نیست و آنان را بی میل تر به سرمایه گذاری می کند.»

این روزنامه اشاره می کند که شرکت آلمانی در سال گذشته صادراتی به ارزش ۱.۲ تریلیون یورو داشته است که میزان کمی از آن به ایران رسیده است. میزان این صادرات به ایران، از ۲ به ۲.۶ میلیارد یورو از تابستان گذشته افزایش یافته است. «اردال یالچین» کارشناس تجارت خارجی معتقد است که اگر این روند ادامه یابد می توان انتظار رسیدن حجم صادرات به ایران به میزان ۳.۵ میلیارد یورو را داشت. «بیلفینگر» از مدیران تجاری آلمانی می گوید که ایران مردمانی آموزش دیده و سخت کوش دارد و همین ظرفیت بزرگی برای پیشرفت اقتصادی آن کشور است.

این روزنامه در ادامه اشاره می کند که ایرباس به تازگی نخستین محموله از ۱۰۰ فروند هواپیما را به ایران ایر انتقال داد و این بخشی از قرارداد ۱۸ میلیارد یورویی بوده است که منعقد شده است. یالچین دراین باره می گوید: «ایران در ماه دسامبر گذشته ۸۰ روند بوئینگ را سفارش داد که در امریکا ساخته شده بودند. با این قرارداد ۱۰۰ هزار شغل جدید در سال ایجاد می شود و در میان مدت می تواند به احیای اقتصاد امریکا به دولت ترامپ کمک کند.»

این روزنامه آلمانی اشاره می کند : افزایش تقاضای ایران برای ماشین آلات و تجهیزات آلمانی به شدت موثر بوده است. «هاندلس بلات» در این باره می نویسد: «برای مثال، شرکت «زیمنس» بزودی ساخت توربین های گازی و تجهیزات حمل و نقل ریلی را در ایران شروع می کند و قصد نوسازی زیرساخت های راه آهن ایران را دارد و برای این کار قراردادی به مبلغ ۱.۴ میلیارد یورو را امضا کرده است.»

این روزنامه آلمانی می افزاید: «زیگمار گابریل» با روحانی رییس جمهوری ایران دیدار داشته است اما شرکت های آلمانی هنوز هم باید صبور باشند ولی امید عمده است. ایران کشوری ثروتمند است از لحاظ قدرت خرید طبق رتبه بندی انجام شده این کشور پایین تر از اسپانیا و ترکیه در رتبه هجدهم در دنیا قرار داشته است. به نقل از آژانس انرژی امریکا این کشور همچنین دارای چهارمین ذخایر اثبات شده نفت دنیا بوده است. ارزش واردات کالاهای ساخت آلمان از سوی ایران پیش از تحریم های سال ۲۰۰۵ میلادی نیز به ارزش ۴.۴ میلیارد یورو بود. در سال ۲۰۱۴ میلادی این میزان به کمتر از ۲.۴ میلیارد دلار رسید که ۵۰ شرکت تجاری المان بود. «جو کائسر» مدیر ارشد شرکت زیمنس  می گوید: «ما در حال صحبت درباره کشوری با ۸۰ میلیون نفر جمعیت هستیم که منابع انرژی دارد کشوری که مردمانش مسلما نیاز به خدمات بهداشتی و درمانی دارند و می خواهد با کسب و کار نفت و گاز بپردازد. »

سازندگان ماشین های آلمانی با احتیاط رفتار می کنند. مدیران شرکت های بی ام دابلیو برای نخستین بار مذاکرات خود را شروع کرده اند. با این حال، کارشناسان صنعت آلمان شک و تردید دارند که خودروهای کلاس بالای آلمانی بتوانند در ایران به سرعت خریداران لازم را پیدا کنند. «اوتز تیلمان» رییس انجمن صنایع شیمیایی آلمان می گوید: «این یک عامل نیروبخش یک سنت طولانی در منطقه است».

این روزنامه آلمانی در ادامه اشاره می کند که با این حال مدیران بانک های و مراکز مالی با احتیاط زیادی کار می کنند. «استفان انگلس» مدیر مالی «کامرزبانک» می گوید که تحریم ها هنوز بر قوت خود باقی هستند. او می گوید که بانک ها نمی خواهند بار دیگر اسیر تحریم ها شوند آن هم تا زمانی که تحریم ها باقی هستند و در ماه مارس گشته مقام های آمریکایی کامرزبانک را به ۱.۴۵ میلیارد دلار به اتهام نقض معاملات تجاری با آمریکا محکوم کردند. یالچین اما می گوید که علیرغم موانع بانکی، ایران به پول نقد دسترسی یافته است و این کار را برای دریافت وام کمی آسان تر کرده است.

منبع : برترینها

مطالب مشابه

مطالب تصادفی

نظرات
نظرات مرتبط با این پست
نام :
ایمیل :
وب سايت :
کد تاييد : کد امنیتی رفرش
متن دیدگاه :