کویری شدن مازندران شروع شده است

تاریخ انتشار پست : 1395-12-10 دسته : اخبار اجتماعی

عضو انجمن نخبگان علمی آلمان گفت: کویر از سوی گرگان پیش روی کرده و این زنگ خطر برای مازندران است چرا که ساحل شرقی مازندران کویری شده است.


خبرگزاری ایسنا: عضو انجمن نخبگان علمی آلمان گفت: کویر از سوی گرگان پیش روی کرده و این زنگ خطر برای مازندران است چرا که ساحل شرقی مازندران کویری شده است.

پرفسور عطاءالله قبادیان در نشست هم اندیشی تشکل های زیست محیطی با اشاره به اینکه مازندران، گلستان و گیلان باید در راستای یکدیگر فعالیت کنند، از کانون های بحرانی به عنوان سیاه چاله های مرگبار زیست محیطی نام برد و تصریح کرد: این کانون های بحران به شدت در حال تخریب هستند.

عضو انجمن نخبگان علمی آلمان با بیان اینکه سیاه چاله های زیست محیطی موجب شکل گیری کویرهای بزرگ و کوچک هستند، خاطرنشان کرد: استان خوزستان که در گذشته حالت بسیار مطلوبی داشت امروز، شرایط بسیار نامطلوبی پیدا کرده است و استان مازندران نیز با این بحران روبه رو می شود.

قبادیان با ابراز تاسف از برخی فعالیت های تهاجمی که در حال نهادینه شدن است، گفت: کشور گرفتار یک فرهنگ تهاجمی شده است به طوری که برخی از طرح های گردشگری یک فاجعه زیست محیطی محسوب می شود.

عضو انجمن نخبگان علمی آلمان یکی از کانون های بحرانی را خشک شدن سفره های آب زیر زمینی، برکه های آبی و دریاچه ها دانست و افزود: حفر چاه های عمیق، سفره های زیر زمینی را در به نابودی می کشاند و با از بین رفتن دریاچه باید منتظر یک  فاجعه جبران ناپذیر بود.

وی، خشک شدن سفره های آب زیرزمینی را یکی دیگر از بحران های پیش رو عنوان و خاطرنشان کرد: خشک شدن سفره های آب زیرزمینی به معنای نابودی است در حالی که قنات ها به افزایش بیلان آبی کمک می کند.

قبادیان با پیشنهاد ایجاد بنیاد ملی نخبگان برای نجات منابع طبیعی و پیشگیری از نابودی پوشش گیاهی گفت: در کنار آمایش سرزمینی، باید مشکلات نیز برطرف شود و ورود سمن ها، و مشارکت نهادهایی مانند شهرداری ها، شوراها و نمایندگان مردم برای مقابله با بحران های پیش رو ضروری است.

وی، پیشنهاد تشکیل صندوق حمایتی مالی را برای حمایت از محیط زیست بسیار مهم و ضروری دانست و خاطرنشان کرد: لازم است درصدی از منابع طبیعی زیرزمینی به منابع طبیعی زیستی اختصاص یابد که مرتبط با حیات و زیست مردم و کشور است. همچنین کمک خیران، موقوفه ها و همچنین تخصیص درصدی از درآمدهای نفتی و منابع زیر زمینی برای حفظ منابع روی زمین و محیط زیستی بسیار مفید است.

عضو هیئت علمی دانشگاه وین بابیان اینکه تلاش یک ملت برای حراست از بستر حیات و هستی میزانی برای اعتبار و استواری آن جامعه در دنیا است، افزود: ملتی که منابع طبیعی زیستی و بستر حیات را نابود کند با دست خود مرگ و نیستی اش را فراهم می کند و ایران اکنون گرفتار آن شده است و این یک نظر سیاسی نیست.

قبادیان خاطرنشان کرد: در میان دو کویر آسیایی یک گنجینه تاریخی و گران بها به نام جنگل هیرکانی وجود دارد و با وجود ثروتمند بودن کشور، نتوانستیم آن را حفظ کنیم.

وی از حرکت بسیار مناسب بانوان با عنوان سمن های زیست محیطی که در سطح شهر شروع به کار کرد و موجب فرهنگ سازی در این زمینه شد، تشکر کرد و افزود: برای تصمیم گیری در مقابله با کانون های بحرانی گسترده که به شدت در حال تخریب و نابودی است باید همکاری کرد.

عضو هیئت علمی دانشگاه وین با تاکید بر اینکه کویر بزرگ صحرای ایران توران گنجینه تاریخی و به صورت ژنتیکی و اکوسیستمی است، گفت: برخی مناطق کشور بر روی کمر بند خشک قرار دارند و اقدامی برای احیای آن نمی توان انجام داد اما  غده های سر طانی در حال گسترش هستند و مازندران نیازمند توجه حمایت ملی است.

منبع : برترینها

مطالب مشابه

مطالب تصادفی

نظرات
نظرات مرتبط با این پست
نام :
ایمیل :
وب سايت :
کد تاييد : کد امنیتی رفرش
متن دیدگاه :