طاها پخش

تبلیغ پاپ آپ
تبلیغ درکار
فرهنگی و هنریآتن، پایتخت جهانی کتاب در سال 2018

آتن، پایتخت جهانی کتاب در سال 2018

نام کت و شلوار نخست وزیر هند در کتاب رکورد های جهانی گینس فیلم

کمیته مشورتی یونسکو در انتخاب پایتخت جهانی کتاب، شهر آتن در کشور یونان را به سبب کیفیت فعالیت هایش در حوزه کتاب، به عنوان پایتخت جهانی کتاب در سال ۲۰۱۸ انتخاب کرد.


آتن, پایتخت جهانی کتاب

خبرگزاری ایسنا: کمیته مشورتی یونسکو در انتخاب پایتخت جهانی کتاب، شهر آتن در کشور یونان را به سبب کیفیت فعالیت هایش در حوزه کتاب، به عنوان پایتخت جهانی کتاب در سال ۲۰۱۸ انتخاب کرد.

به نقل از سایت یونسکو، این برنامه شامل ملاقات با نویسندگان، مترجمان، تصویرگران، برگزاری کنسرت و نمایشگاه، شعرخوانی و برگزاری کارگاه های آموزشی مرتبط با حوزه کتاب در این شهر خواهد بود.

اعضای کمیته مشورتی یونسکو با تمجید از زیرساخت های فرهنگی و تخصص شهر آتن در برگزاری و سازماندهی رویدادهای بین المللی،هدف از این انتخاب را در دسترس قرار دادن کتاب برای همه جمعیت شهر از جمله مهاجران و پناهندگان در آتن دانستند.

پایتخت جهانی کتاب عنوانی است که از سال ۲۰۰۱ هر ساله از سوی سازمان یونسکو به شهری تعلق می گیرد که در جهت تقویت جایگاه کتاب و مطالعه تلاش چشمگیری کرده باشد..

سازمان یونسکو هر سال یک شهر را با کمک سه مرکز بین المللی کتاب به عنوان پایتخت کتاب تعیین می کند که این سه مرکز انجمن ناشران بین المللی کتاب، اتحادیه بین المللی فروشندگان کتاب و اتحادیه بین المللی انجمن کتابخانه ها است.

سالی که شهر برگزیده عنوان پایتخت جهانی کتاب را در اختیار دارد، از ۲۳ آوریل یعنی روز جهانی کتاب تا ۲۲ آوریل سال پس از آن ادامه دارد.

پیش از این شهرهای مادرید اسپانیا (۲۰۰۱)، اسکندریه مصر (۲۰۰۲)، دهلی نو هندوستان (۲۰۰۳)، آنتورپ بلژیک (۲۰۰۴)، مونترال کانادا (۲۰۰۵)، تورین ایتالیا (۲۰۰۶)، بوگوتا کلمبیا (۲۰۰۷)، آمستردام هلند (۲۰۰۸)، بیروت لبنان(۲۰۰۹)، لوبلیانا اسلوونی (۲۰۱۰)، بوینس آیرس آرژانتین (۲۰۱۱)، ایروان ارمنستان (۲۰۱۲)، بانکوک تایلند (۲۰۱۳)، پورت هارکورت نیجریه (۲۰۱۴)، اینچئون کره جنوبی (۲۰۱۵)، وروکلاو لهستان (۲۰۱۶) و کوناکری در گینه (۲۰۱۷) به عنوان پایتخت جهانی کتاب معرفی شده اند.

تهران نیز یک بار در سال ۲۰۰۶ و یک بار در سال ۲۰۱۱ برای کسب عنوان «پایتخت کتاب جهان» تقاضا داد که هر دوبار نتوانست به این عنوان دست یابد. تهران در سال ۲۰۰۶ با یک رأی این عنوان را به تورین ایتالیا واگذار کرد.

بیشتر از آنکه اهل کتاب باشیم، اهل شتابیم
facebook google telegram twitter whatsApp
تبلیغات