طاها پخش

تبلیغ پاپ آپ
تبلیغ درکار
مجازیشروع طرح مطالعاتی کریدور فناوری اطلاعات و ارتباطات

شروع طرح مطالعاتی کریدور فناوری اطلاعات و ارتباطات

با حضور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ، بهره برداری از سه طرح در مازندران

امیر حسین دوایی تکمیل و بهره برداری از اولین کریدور فناوری اطلاعات و ارتباطات را در راستای اقتصاد مقاومتی برشمرد و زمان بهره برداری از فاز نخست ان را تا پنج سال آینده اعلام کرد.

امیرحسین دوایی, وزارت ارتباطات, فناوری اطلاعات, شروع طرح مطالعاتی کریدور فناوری اطلاعات ارتباطات

امیرحسین دوایی, وزارت ارتباطات, فناوری اطلاعات, کریدور فناوری اطلاعات و ارتباطات

به نقل از خبرنگار دنیای ارتباطات گروه فضای مجازی باشگاه خبرنگاران جوان؛ امیرحسین دوایی مرکزی معاون نوآوری و فناوری وزارت ارتباطات بابیان این که منطقه ویژه پیام مکان مناسبی برای سرمایه گذاران بین المللی به ویژه در بخش تولید است، اظهار داشت: طرح مطالعاتی سرمایه گذاری در منطقه ویژه پیام در شرف عقد قرارداد است.

وی همچنین از انتخاب مشاور داخلی جهت ارائه طرح مطالعاتی خبر داد و گفت: طرح مطالعاتی با همکاری مسئولان منطقه ویژه پیام و سایر ذی نفعان، باهدف جلب سرمایه بین المللی ارائه خواهد شد.

دوایی برگزاری جلسه کارگاهی با حضور تیم مشاوره ای از سنگاپور را در این راستا برشمرد و گفت: مزیت این جلسه در کنار بیان مباحث علمی، ارائه عکس درست از شرایط کشور و اخذ دیدگاه های دیگر نسبت به سرمایه گذاری در این منطقه است که می تواند ما را در ادامه راه تحقق این پروژه بومی منطبق با شرایط کشور به نتیجه برساند.

وی با اشاره به دو فاز تعریف شده در پروژه منطقه ویژه پیام، خاطرنشان کرد: در فاز نخست، این منطقه محل استقرار کمپانی های بین المللی تولیدکننده در حوزه ICT خواهد شد که بیشتر تمرکز هم بر تولید محصولات سبز و دانش بنیان است که علاوه بر مصرف داخلی به خارج از کشور هم صادر شود.
وی فاز دوم را هم ایجاد شهر ICT با زیرساخت های شهری مبتنی بر تکنولوژی دیجیتال دانست و بر نیاز این طرح به مطالعه بیشتر و هدف گذاری مشخص تأکید کرد.

معاون نوآوری و فناوری وزارت همچنین از علاقه مندی نسبت به سرمایه گذاری بین المللی در این پروژه خبر داد و گفت: به عنوان یک برنامه درازمدت، در فاز نخست به دنبال ایجاد درگاه جذب سرمایه گذاری بین المللی برای تولید کالا، خدمات و سرویس های دانش بنیان مبتنی بر ICT در منطقه ویژه پیام هستیم.

وی درعین حال با تأکید بر حضور کمپانی های باسابقه و دارای برند به عنوان مرحله اول افزود: کمپانی های کوچک تر در کنار کمپانی های بزرگ تر و تحت پوشش و حمایت آنها، می توانند با ایجاد کمپانی های مشترک و همکار به بازار، سرمایه و تکنولوژی دست یابند.

معاون وزیر ارتباطات در ادامه با اشاره به هدف بزرگ کردن بازار گفت: بزرگ شدن بازار در جهت مأموریت های ملی، ثروت آفرینی و اشتغال برای کشور بوده و در کنار آن کمپانی های کوچک و متوسط هم می توانند با همکاری با یکدیگر به بازارهای بزرگ تر دست یابند.

وی تصریح کرد: انتظار داریم کمپانی های توانمند در حوزه رقابت جهانی توانمندی خود را افزایش داده موتور محرک کمپانی های دیگر شوند.

دوایی در ادامه در خصوص دیگر بخش های این کریدور به پارک فناوری ICT اشاره کرد و افزود: عملیات عمرانی و توسعه زیرساخت های این پارک واقع در سایت امام سجاد جاده کرج، با مدیریت پژوهشگاه ICT شروع و مرحله اول آن هم به خوبی پیش رفته است.

معاون وزیر ارتباطات درعین حال، با ابراز امیدواری نسبت به حضور تیم های زبده در این پارک اظهار داشت: به منظور ایجاد زیرساخت های فیزیکی و تجهیزاتی پارک، قرارداد طراحی مفهومی پارک ازنظر مأموریت، برنامه و ساختارهای موردنیاز و نیز مطالعه بر روی تجهیزات برتری بخش در حال پیگیری است.

به گفته وی بعد از تکمیل زیرساخت اصلی و استقرار تجهیزات برتری بخش، پارک تبدیل به پارک فناوری با رویکرد دانش بنیان متصل به بازار خواهد شد و قادر است با استقرار کمپانی های مناسب ضمن تولید ارزش اقتصادی، در سطح جهانی نیز اعتبار کسب کند.

وی هدف این پروژه را تولید نرم افرازهای کاربردی مفید و در تراز بین المللی در حوزه های مختلفی همچون اینترنت اشیا، انیمیشن و بازی رایانه ای پیشرفته برشمرد و گفت: کمپانی های دانش بنیان مستقر در این پارک می توانند، با بهره گیری از امکانات و زیرساخت ایجادشده در حوزه نرم افزار، خدمات و سرویس، محصول تولید و به بازار داخلی و حتی بین المللی عرضه کنند و به این ترتیب شاهد شکل گیری گردش اقتصادی خوبی در آن باشیم.

معاون وزیر ارتباطات درعین حال با تأکید بر این که پارک فاوا کمتر جنبه مرکز رشد دارد و رویکرد اصلی در آن بر برند سازی است گفت: در این راستا به دنبال این هستیم که با جمع کردن کمپانی های موفقی که درگذشته در حوزه فاوا فعال بودند در آن منطقه، روند دسترسی به بازار و سرمایه و تکنولوژی تسهیل کنیم.

دوایی همچنین حضور مراکز تحقیقاتی، دانشگاهی و بانک ها ازجمله پست بانک را با رویکرد سرمایه گذاری تخصصی در آنجا لازم برشمرد و افزود: دانشکده پست و مخابرات هم می تواند محمل مهارت آموزی به فارغ التحصیلان دانشگاهی باشد تا درنهایت شاهد ایجاد یک اکوسیستم در آنجا باشیم هرچند اکوسیستم اصلی در کریدور ساخته می شود که پارک بخشی از آن است.

وی به عنوان پروژه دیگر به استقرار ساختارهای مدیریتی بر اساس تجربه پارک های فناوری در ایران اشاره کرد و گفت: به زودی این ساختارها در منطقه ویژه پیام پیاده سازی می شود.

دوایی در خصوص تفاوت این پروژه با پروژه های دیگر سراسر کشور اظهار داشت: این پروژه برای وزارت ارتباطات مناسب سازی شده و مکانیزم های مدیریتی و استقرار نظام مدیریت در پارک را مشخص می کند.

وی با ابراز امیدواری نسبت به پیشرفت تدریجی این پروژه ها، بیان کرد: با ادامه روند پیشرفت پروژه ها امیدواریم نهایتاً تا پایان سال جاری یا ابتدای سال بعد، مرحله اول پارک راه اندازی شود.

منبع: روابط عمومی وزارت ارتباطات

پروژه کریدور فناوری اطلاعات وَ ارتباطات
facebook google telegram twitter whatsApp
تبلیغات