طاها پخش

تبلیغ پاپ آپ
تبلیغ درکار
مجازیگرانی؛ هدیه برجام به مردم نمودار | آمار رسمی بانک مرکزی

گرانی؛ هدیه برجام به مردم نمودار | آمار رسمی بانک مرکزی

تعداد خانوارهای فاقد شاغل به بالاترین رقم رسید نمودار | بانک مرکزی

آمارهای رسمی بانک مرکزی نشان می دهد اکثر مواد غذایی پرمصرف مردم، از زمان امضای توافق جامع هسته ای (برجام) به شدت گران شده است.

به نقل از گروه وبگردی باشگاه خبرنگاران جوان، در حالی که شعار اصلی دولت یازدهم برای انجام مذاکرات هسته ای، رفع تحریم های اقتصادی و بهبود شرایط اقتصادی کشور حتی در سطح آب خوردن مردم بود، با گذشت یک سال و دو ماه از انعقاد توافق برجام، این اهداف محقق نشده است.

24 تیرماه سال گذشته، توافق هسته ای برجام به امضای ایران و کشورهای 1+5 رسید، و رسانه های حامی دولت آن را توافق قرن خواندند و از جشن سراسری در کشور در استقبال از لغو همه تحریم ها خبر دادند.

با امضای توافق هسته ای، ایران بلافاصله اجرای تعهدات خود را در برچیدن تاسیسات هسته ای شروع کرد و غربی ها هم از 27 دی ماه وعده دادند که تحریم ها را لغو می کنند.

اکنون با گذشت 14 ماه از امضای برجام، فرصت مناسبی است به ارزیابی تاثیر این توافق بر سفره مردم که مهمترین هدف از مذاکرات هسته ای بود.

در حالی که مردم انتظار ارزانی با اجرای برجام را داشتند، بر اساس آمارهای رسمی بانک مرکزی، قیمت اکثر مواد غذایی در حال حاضر نسبت به هفته قبل از امضای برجام، افزایش یافته است.

بانک مرکزی, قیمت مواد غذایی, برجام, آمار رسمی بانک مرکزی گرانی هدیه برجام مردم نمودار

بانک مرکزی, قیمت مواد غذایی, برجام, نرخ تورم


رکورددار گرانی در میان مواد غذایی در دوران پسابرجام، نخود با 93 درصد، برنج داخلی درجه یک با 54 درصد، شکر با 50 درصد، برنج داخلی درجه دو و لپه با 48 درصد هستند.

منبع: مشرق

آمار منتشرنشده از قصورپزشکی نمودار
facebook google telegram twitter whatsApp
تبلیغات