طاها پخش

تبلیغ پاپ آپ
تبلیغ درکار
آیا نشست بروکسل نویدبخش آینده‎ای‎ روشن برای افغانستان خواهد بود؟

آیا نشست بروکسل نویدبخش آینده‎ای‎ روشن برای افغانستان خواهد بود؟

آیا ارز در ایران تک نرخی خواهد شد؟ | المانیتور

نشست بروکسل در آینده نزدیک با محوریت سیاست و اقتصاد افغانستان برگزار می‎شود و باید دید که این نشست چگونه می‎تواند در توانمندسازی مولفه‎های اقتصاد و امنیت در افغانستان موثر باشد.

به نقل از خبرنگار حوزه افغانستان باشگاه خبرنگاران جوان، یکی از مسائلی که افغانستان را در ارتقای توسعه‏‎ملی و دست یابی به چشم اندازهای اقتصادی با معضل مواجه ساخته، نبود منابع مالی کافی است.

روشن است که تدوین چهارچوبی مشخص برای برنامه ریزی زیربنایی بدون داشتن امکانات و منابع لازم امکان پذیر نیست.

لذا جامعه بین المللی برای حل مشکلات مذکور و توانمندسازی اقتصادی افغانستان، تصمیم به برگزاری نشست بروکسل کرده است.

بنابراین قرار است تا پایتخت بلژیک در روزهای 13 و 14 مهرماه(میزان) سال جاری میزبان کنفرانسی باشد که در آن جامعه بین المللی با هدف ارائه تعهدات مالی مشخص برای چهار سال آینده افغانستان حضور خواهد یافت.

اهمیت این گردهمایی بین المللی تا آن جاست که منابع داخلی افغانستان آن را یکی از مهم ترین نشست ها برای چهار سال آینده این کشور عنوان می کنند و بر اساس نظر برخی تحلیل‎گران، اشرف غنی رئیس‎جمهور افغانستان برای حضوری با فراغ‎بال در این نشست، سرور دانش معاون خویش را راهی مجمع عمومی سازمان‎ملل کرده است.

«فدریکا موگرینی» مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و «صلاح الدین ربانی» وزیرخارجه افغانستان به نمایندگی از طرفین، افتتاحیه کنفرانس بروکسل را برگزار کنند.

*نشست بروکسل، ادامه مسیر کنفرانس های توکیو و لندن

چشم انداز اقتصادی, توانمندسازی افغانستان, بلژیک, آیا نشست بروکسل نویدبخش آینده‎ای‎ روشن افغانستان خواهد

چشم انداز اقتصادی, توانمندسازی افغانستان, بلژیک, کنفرانس بروکسل

در نشست بروکسل وزرای خارجه 75 کشور به همراه 30 نهاد بین المللی کمپانی می کنند.

پیش از این نیز کنفرانس های توکیو و لندن با محوریت کمک های جامعه بین الملل به افغانستان صورت گرفت که نشست بروکسل هم در ادامه کنفرانس های یادشده برگزار می شود.

بر اساس اعلام رادیو آزادی افغانستان، در کنفرانس توکیو که در سال2002 میلادی برگزار شد جامعه جهانی متعهد شد که 5/5 میلیارد دلار را برای توسعه بخش های اقتصادی و امنیتی در افغانستان اختصاص دهد.

در ادامه نیز نشست سال2006 به میزبانی لندن خروجی 10/5 میلیارد دلاری را جهت ارتقای بخش های زراعت، آب و برق و بازسازی افغانستان دربرداشت.

البته بعد از کنفرانس لندن نیز نشست‎های متعددی با محوریت افغانستان و حل معضلات آن برگزار شده اما به‎لحاظ محتوا، کنفرانس بروکسل قرابت‎های بسیاری با نشست‎های توکیو و لندن دارد.

*5 سند مهم که افغانستان در بروکسل ارائه خواهد کرد

چشم انداز اقتصادی, توانمندسازی افغانستان, بلژیک, آیا نشست بروکسل نویدبخش آینده‎ای‎ روشن افغانستان خواهدحکومت افغانستان پنج سند مهم را در کنفرانس بروکسل ارائه خواهد کرد. چهار طرح از این اسناد دارای اولویت اساسی می باشند که شامل پیش نویس برنامه ملی میثاق شهروندی، برنامه ملی توانمندسازی اقتصادی زنان، برنامه ملی شهری و برنامه ملی توسعه زیربنایی می باشد.

بخش هایی که اسناد اشاره بر آن تاکید دارند شامل مولفه های زیربناسازی، عرضه خدمات اساسی در روستاها و شهرها، ساخت و ساز و تهیه مسکن و هم چنین حکومت داری شهری می باشد.

حمایت از بخش های زیربنایی در افغانستان می تواند دورنمای مطلوبی را در زمینه توسعه ساختاری این کشور ترسیم کند.

*«چهارچوب صلح و توسعه ملی افغانستان»، مهم ترین برنامه نشست بروکسل

چشم انداز اقتصادی, توانمندسازی افغانستان, کنفرانس بروکسل, آیا نشست بروکسل نویدبخش آینده‎ای‎ روشن افغانستان خواهدچهارچوب صلح و توسعه ملی افغانستان، بی شک مهم ترین برنامه و هدفی است که در کنفرانس بروکسل مطرح خواهد شد. این برنامه در ادامه استراتژی توسعه ملی افغانستان که در سال 1392 تکمیل شده ارائه می شود.

چهارچوب صلح و انکشاف ملی افغانستان داشتن بودجه را اصل اساسی اجرای سیاست های بزرگ حکومتی می داند.

طرح یادشده حوزه هایی که نیاز به اصلاحات دارد را اولویت بندی کرده و در عین حال اولویت سرمایه گذاری را نیز بر اساس شاخص هایی تعیین کرده است.

بنابراین جامعه بین المللی نیز توافق کرده تا براساس این چهارچوب در چهارسال آینده کمک های مالی خود را ارائه کرده و از خلاء بودجه ای طی سال های آینده پیشگیری کند.

این چهارچوب که به ابتکار وزارت های دارایی و اقتصاد افغانستان طراحی شده پنج حوزه اساسی را هدف قرار داده است.

این پنج حوزه شامل تمرکز بر مواردی می شود که منجر به رشد سریع اقتصادی و اشتغال زایی در زمینه های زراعت، معادن، انرژی، تجارت و ترانزیت و هم چنین بخش های خصوصی در افغانستان می شود.

علاوه بر موارد ذکر شده آن تاکید بر اجرایی شدن مولفه هایی چون حکومت داری خوب، خدمات مالی مفید، اصلاحات، کاهش فساد اداری و تقویت حاکمیت قانون نیز شامل این چهارچوب است.

درهمین حال، سرمایه گذاری زیربنایی و توسعه منابع انسانی، تکنولوژی و بهبود عرضه خدمات اساسی در حوزه های معارف و سلامت نیز بخشی از این پنج حوزه اساسی به شمار می رود.

در میان تعهداتی که حکومت افغانستان و جامعه جهانی برای اجرایی شدن آن ها توافق کرده اند، 39 مورد به عنوان تعهدات دو جانبه تا پایان سال ۲۰۱۶ و به عنوان پیش شرط فاز جدید کمک های جامعه جهانی ثبت شده است.

بر اساس اعلام وزیر دارایی افغانستان، ۳۰ مورد از تعهدات ذکر شده بر عهده حکومت افغانستان و ۹ مورد دیگر نیز تعهد جامعه جهانی بوده است.

حکومت افغانستان توانسته تاکنون ۲۰ مورد از تعهدات 30گانه خود را انجام داده و قرار است 10 مورد باقیمانده نیز تا پایان سال جاری میلادی اجرایی شود.

*توافقات جامعه بین المللی برای اجرایی شدن بهبود حکومت داری در افغانستان

افغانستان و جامعه جهانی برای سال های ۲۰۱۷-۲۰۱۸ میلادی به اجرای ۲۴ مورد در حوزه های متفاوت جهت بهبود حکومت داری در افغانستان به توافق رسیده اند.

از جمله این موارد ۱۵ مورد از تعهداتی است که حکومت افغانستان باید آن را انجام دهد و ۹ مورد دیگر تعهداتی است که جامعه جهانی ملزم به عملیاتی کردن آن ها است. این تعهدات دو جانبه در قبال کمک های مالی جامعه جهانی صورت می گیرد.

لازم به توضیح است که دو بخش از تعهدات ۲۴ گانه جامعه جهانی و افغانستان تا کنون مورد توافق قرار نگرفته است. این دو بخش شامل برگزاری انتخابات و کمک های مالی آن از طریق بودجه ملی افغانستان می باشد.

*جلسات حاشیه نشست بروکسل

توانمندسازی افغانستان, چشم انداز اقتصادی, بلژیک, آیا نشست بروکسل نویدبخش آینده‎ای‎ روشن افغانستان خواهد«اکلیل حکیمی» وزیر اقتصاد افغانستان می گوید که در حاشیه کنفرانس بروکسل، برنامه سه نشست دیگر نیز در راستای همکاری های منطقه ای، بررسی حالت زنان و روند صلح بین مدیران دولت وحدت ملی و سران کشورهای کمک کننده به افغانستان خصوصا ریاست اتحادیه اروپا نیز تنظیم شده است.

وی تاکید کرد: دولت افغانستان در نشست بروکسل تلاش می کند که ادامه تعهد مالی جامعه بین المللی را برای افغانستان جلب کند.

یاماموتو فرستاده ویژه سازمان ملل متحد در امور افغانستان نیز در دیدار با عبدالله ریاست اجرایی دولت کابل، از حمایت گسترده این سازمان و کشورهای عضو آن از استقرار و ثبات در افغانستان سخن گفت و ابراز امیدواری کرد جامعه بین المللی بار دیگر حمایت خویش را از افغانستان در کنفرانس بروکسل ابراز کند.

بلژیک, چشم انداز اقتصادی, توانمندسازی افغانستان, آیا نشست بروکسل نویدبخش آینده‎ای‎ روشن افغانستان خواهدخبرگزاری جمهور اعلام کرد که براساس آمارها هم اکنون 39 درصد مردم افغانستان زیر خط فقر زندگی می کنند و 39 درصد دیگرهم از بیکاری رنج می برند.

به هر حال تقویت منابع مالی کشوری مانند افغانستان که با بحران اقتصادی و تروریستی روبروست، می تواند نوید بخش توسعه این کشور باشد.

باید دید که آیا اجرایی شدن تعهدات کنفرانس بروکسل، دریچه رشد وتوسعه را به روی افغانستان می گشاید تا بدین طریق یکی از مهم ترین نگرانی های جامعه بین المللی به پایان برسد.

البته بهره گیری صحیح مقامات کابل از این فرصت نیز برای شکل گیری افغانستانی امن و پویا، کاملا ضروری است.

نقل از از: وحید امیدی موحد

انتهای پیام/

اولین نشست کمیته مشترک بازرگانی افغانستان و ایران در کابل برگزار شد
facebook google telegram twitter whatsApp
تبلیغات