طاها پخش

تبلیغ پاپ آپ
تبلیغ درکار
اقتصادیاقطعال توافق ایران - عربستان بر سر فریز نفتی

اقطعال توافق ایران - عربستان بر سر فریز نفتی

اقطعال اندک پیوستن ایران به توافق نفتی روسیه و عربستان | اسپوتنیک

همزمان با اظهارات دبیرکل اوپک مبنی بر اطمینان رئیس جمهور ایران برای همکاری در دستیابی به اجماع نفتی و تثبیت حالت بازار نفت، احتمال توافق ایران و عربستان بر سر اجرای فریز نفتی قوت گرفت.


بازار نفت خبرگزاری مهر: به فاصله یک هفته تا شروع نشست غیر رسمی اوپک به میزبانی «الجزیره»، از راهروهای دبیرخانه اوپک در وین اخباری مبنی بر توافق ایران و عربستان سعودی بر سر اجرای فریز نفتی به گوش می رسد.

بر این اساس، با قطعی شدن حضور وزرای نفت و انرژی ایران و عربستان در نشست نفتی «الجزیره»، دبیرکل اوپک به نقل از وزیر نفت و رئیس جمهوری ایران از آمادگی و اطمینان تهران به منظور تلاش برای دستیابی به اجماع تولیدکنندگان نفت خبر داده است.

محمد بارکیندو دبیر کل نیجریه ای اوپک که دو هفته قبل با سفر به تهران با رئیس جمهور و وزیر نفت ایران بر سر تثبیت قیمت ها و اجرای طرح فریز نفتی دیدار و مصاحبه کرده بود، امروز در مصاحبه با بلومبرگ با بیان اینکه ایران به همکاری برای کمک به دستیابی به اجماع تولیدکنندگان نفت عضو و غیر عضو اوپک برای تثبیت بازار، پایبند است، گفت: وزیر نفت و رئیس جمهور ایران به من اطمینان دادند ایران برای توافق میان اعضای اوپک و همچنین تولید کنندگان نفت خارج از این سازمان، از هیچ اقدامی دریغ نمی کند.

این مقام ارشد اوپک با اظهار رضایت از همکاری ایران برای همرایی با سایر کشورهای عضو اوپک به منظور تثبیت حالت قیمت ها در بازار نفت، اظهار داشت: نشست هفته آینده  الجزیره صرفا جنبه مشورتی دارد و قرار نیست در آنجا تصمیمی گرفته شود.

با وجود اظهارنظر دبیرکل اوپک در خصوص همراهی ایران و احتمالا عربستان سعودی بر سر اجرای طرح فریز نفتی اما این روزها بیژن زنگنه وزیر نفت در سکوتی خبری هیچ گونه واکنشی به اظهارات مقامات و وزرای نفت و انرژی عضو اوپک نمی دهد.

بیژن زنگنه وزیر نفت دو هفته قبل در حاشیه دیدار با دبیرکل اوپک در جمع خبرنگاران درباره حالت اجرای فریز نفتی تنها به این جمله بسنده کرد که ایران از هر تصمیمی که از سوی تولیدکنندگان برای بازگرداندن ثبات به بازار نفت گرفته شود، حمایت می کند.

از سوی دیگر درحالی احتمال پیوستن ایران به طرح فریز نفتی قوت گرفته است که علی کاردر مدیرعامل کمپانی ملی نفت در مصاحبه با مهر  با بیان اینکه از نظر فنی و عملیاتی محدودیتی برای توقف افزایش تولید نفت در کشور وجود ندارد، تاکید کرده است: وزیر نفت تصمیم نهایی برای پیوستن ایران به طرح «فریز» نفتی را می گیرد.

در همین حال سیدمحسن قمصری مدیر امور بین الملل کمپانی ملی نفت نیز شرط پیوستن ایران به طرح فریز نفتی را افزایش تولید روزانه نفت ایران به ۴ میلیون بشکه در روز اعلام کرده است.

سیدمحمدعلی خطیبی نماینده سابق ایران در اوپک با بیان اینکه کشورمان هم اکنون نصف دوران تحریم درآمد نفتی دارد، به مهر گفته است: عربستان آماده پذیرش فریز نفتی است.

اقطعال توافق اعضای اوپک بر سر کاهش تولیدات نفتی ضعیف اما بی ضرر است | بلومبرگ
برچسب ها:
facebook google telegram twitter whatsApp
تبلیغات