طاها پخش

تبلیغ پاپ آپ
تبلیغ درکار
اقتصادیاقطعال سقوط دوباره قیمت نفت

اقطعال سقوط دوباره قیمت نفت

اشباع بازار دوباره قیمت نفت را پایین آورد

قیمت نفت هنوز در سطوح بالاتر از ۵۰ دلار معامله نمی شود و خبری هم از افزایش تقاضا نیست که افزایش چراغ خاموش تعداد دکل های حفاری، زنگ خطر را برای سقوط دوباره قیمت طلای سیاه به صدا درآورده است.


بازار نفت خبرگزاری مهر: قیمت نفت کماکان در محدوده بشکه ای کمتر از ۵۰ دلار در بازار معمله می شود و حالت فعلی عرضه و تقاضا نشان می دهد که در صورت عدم توافق بین اعضای اوپک و روسیه بر سر اجرای طرح فریز نفتی، قیمت طلای سیاه نه تنها افزایش نمی یابد که احتمال سقوط چندین دلاری نفت در بازار نیز وجود دارد؛ احتمالی که هم اکنون قوت گرفته است.

 این روزها نگاه تمامی فعالان بازار نفت به نشست «الجزیره» دوخته شده؛ شهری که قرار است بزرگان نفت اوپک و دنیا دور یک میز درباره اجرای طرح محدودیت افزایش تولید نفت، «فریز»، به مصاحبه و تبادل نظر بپردازند.

اما نکته نگران کننده چند هفته گذشته بازار نفت آن است که با وجود آنکه قیمت ها هنوز در سطوح پایین تر از ۵۰ دلار داد و ستد می شود اما تعداد دکل های حفاری بیکار در صنایع نفت و گاز دنیا روز به روز در حال کمتر شدن است و هر هفته تعدادی دکل بیکار در صنایع نفت و گاز دنیا به ویژه آمریکا مشغول به کار می شوند.

مهمترین پیام از سرگیری فعالیت دکل های حفاری بیکار در آمریکا و سایر مناطق جهان، تلاش کشورها برای کاهش هزینه های تولید نفت و گاز بوده و به عبارت دیگر کشورهای بزرگ تولیدکننده نفت و گاز، حالت اقتصادی تولید خود را با قیمت های فعلی در حال تطبیق دادن هستند.

بر اساس آخرین نقل از مدیریت امور اوپک و ارتباط با مجامع انرژی ایران، در هفته منتهی به دوم سپتامبر تعداد ۱۱ دستگاه دکل حفاری بیکار در صنعت نفت و گاز ایالات متحده آمریکا بار دیگر مشغول فعالیت شده اند.

بر این اساس تعداد دکل های فعال حفاری نفت و گاز آمریکا تا دوم سپتامبر با ۱۱ دستگاه افزایش به ۵۰۸ دستگاه دکل حفاری افزایش یافته اما تعداد دکل های فعال حفاری آمریکا کماکان در مقایسه با مدت مشابه پارسال حدود ۳۴۰ دستگاه کمتر است.

اما در مقایسه حالت دکل های حفاری نفت و گاز در دنیا نسبت به دو ماه گذشته تعداد دکل های حفاری بیکار نفت و گاز دنیا کمتر شده است به عبارت دیگر مقایسه حالت بازار دکل های حفاری نفت و گاز در آمریکا نشان می دهد که تعداد فعلی دکل های فعال در مقایسه با مرداد ماه (۲۹ ژوئیه ۲۰۱۶) از ۴۳۶ دستگاه به ۵۰۸ دستگاه دکل افزایش یافته است.

از این رو صرفا در طول دو ماه گذشته تاکنون ۷۲ دستگاه دکل جدید حفاری در صنایع نفت و گاز آمریکا مشغول به کار شده و این درحالی است که قیمت فعلی هر بشکه نفت خام برنت دریای شمال و یا وست تگزاس آمریکا کماکان کمتر از بشکه ای ۵۰ دلار معامله می شود.

در کانادا هم تعداد دکل های حفاری از ۲۹ ژوئیه تا دوم سپتامبر سال ۲۰۱۶ میلادی از ۱۱۹ به ۱۳۴ دستگاه افزایش یافته و در این مدت حدود ۱۵ دستگاه بیکار حفاری در کانادا مشغول به کار شده اند.

در سایر مناطق دنیا به استثنای آمریکا و کانادا هم در این مدت تعداد دکل های حفاری از ۹۲۷ دستگاه به یکهزار و ۱۶ دستگاه دکل حفاری افزایش یافته و در مجموع ۸۳ دستکاه دکل حفاری دوباره در صنایع نفت و گاز دنیا مشغول به کار شده اند.

در مجموع از مرداد ماه امسال تاکنون ۱۷۰ دستگاه دکل حفاری بیکار نفت و گاز در دنیا فعال شده اند و درحالی قیمت ها هنوز حتی به سطح بالاتر از بشکه ای ۵۰ دلار نرسیده، بازار با افزایش چراغ خاموش تعداد دکل های حفاری مواجه شده است تا از هم اکنون زنگ خطر جدیدی برای بشکه های نفت به صدا درآید.

سقوط آزاد قیمت نفت کلید خورد؟
برچسب ها:
facebook google telegram twitter whatsApp
تبلیغات