طاها پخش

تبلیغ پاپ آپ
تبلیغ درکار
اقتصادیاقطعال گرانی با جمع آوری کالاهای قاچاق

اقطعال گرانی با جمع آوری کالاهای قاچاق

جمع آوری بعضی کالاهای قاچاق از بازارهای خراسان رضوی

در حالی که بنا بر اعلام قبلی از ابتدای مهر طرح جمع آوری لوازم خانگی قاچاق در بازار اجرا می شود، مباحث مختلفی اعم از احتمال گرانی لوازم خانگی مطرح شده است. در ماه های اخیر چندین طرح در راستای مقابله با فروش کالای قاچاق اجرا شده است.


قاچاق کالا روزنامه آرمان امروز: در حالی که بنا بر اعلام قبلی از ابتدای مهر طرح جمع آوری لوازم خانگی قاچاق در بازار اجرا می شود، مباحث مختلفی اعم از احتمال گرانی لوازم خانگی مطرح شده است. در ماه های اخیر چندین طرح در راستای مقابله با فروش کالای قاچاق اجرا شده است.

یکی از پر سر و صداترین این طرح ها مربوط به جمع آوری گوشی های قاچاق موجود در بازار بود که خود به گرانی آیفون انجامید. با وجود مخالفت هایی که در این زمینه وجود داشت، مسئولان اعلام کردند این طرح در مورد بازار های دیگر از جمله لوازم خانگی اجرا خواهد شد. برخورد با فروش لوازم خانگی قاچاق از ابتدای مهر آغاز خواهد شد.

 گرانی ۱۰ درصدی لوازم خانگی

روز گذشته رئیس سازمان تعزیرات حکومتی گفت: با پیشگیری عرضه لوازم خانگی قاچاق ممکن است ۱۰ درصد افزایش قیمت داشته باشیم اما مبارزه با عرضه قاچاق موجب حمایت از تولید ملی و اجرای قانون می شود. علیرضا جمشیدی در جلسه هماهنگی طرح مبارزه با قاچاق در سطح عرضه عنوان کرد: این طرح به صورت کشوری انجام می شود و اقدامات اولیه در تمامی استان ها صورت گرفته است. او اظهار داشت: در ارزیابی هایی که به صورت نامحسوس از حدود ۴۰ واحد صنفی عرضه لوازم خانگی داشتم، کسبه آمادگی بسیار خوبی برای اجرای طرح داشتند و اطلاع رسانی خوبی در این زمینه انجام شده است.

 او در ادامه با اشاره به عزم جدی دستگاه های نظارتی برای پیشگیری از عرضه کالای قاچاق گفت: در مرحله نخست این طرح که به مدت یک ماه می باشد، هدف جلوگیری و آموزش اصناف است و طرح با محوریت اصناف انجام می شود.جمشیدی در مورد برخورد با عرضه کالای قاچاق افزود: در اجرای این طرح باید مراقب حفظ حرمت اصناف قانونمند باشیم و به آنها فرصت بدهیم آگاهی و آمادگی لازم برای برخورد با طرح را کسب کنند. رئیس سازمان تعزیرات حکومتی در پایان سخنان خود با اعلام این مطلب که هماهنگی بین دستگاه ها شرط لازم برای موفقیت در مبارزه با قاچاق است، گفت: تنها با هماهنگی، همکاری و عزم جدی و پیشگیری از عرضه کالای قاچاق در مبارزه با این پدیده شوم موفق می شویم.

 گرانی در راه نیست

رئیس اتحادیه فروشندگان لوازم خانگی از مهلت ۲۱ روزه اتحادیه به فروشندگان کالاهای قاچاق خبر داد و گفت: طرح جمع آوری کالاهای قاچاق تاثیری در قیمت لوازم خانگی نخواهد داشت. به نقل از تسنیم، محمد طحان پور با اشاره به اینکه طرح مقابله گسترده با فروش لوازم خانگی قاچاق در راستای حمایت از تولید داخل از اول مهر ماه شروع خواهد شد، اظهار داشت: براساس این طرح بازرسی ها از واحدهای صنفی از اول مهر ماه در سراسر کشور شروع می شود و به فروشندگانی که اقدام به فروش کالاهای قاچاق کرده باشند تذکر داده خواهد شد.

 او با اشاره به اینکه اتحادیه برای پلمپ واحدهای صنفی فروشنده لوازم خانگی ۲۱ روز از ستاد قاچاق کالا و ارز مهلت گرفته است، افزود: بسیاری از واحدها ندانسته اقدام به خرید کالاهای قاچاق کرده و فاکتوری در اختیار ندارند، به همین منظور این مهلت گرفته شده تا واحدها بتوانند نسبت به تهیه فاکتور فروش رسمی با مشخصات فروشنده اقدام کنند. طحان پور در جواب این سوال که آیا جمع آوری کالاهای قاچاق در حوزه لوازم خانگی تغییری در قیمت انواع محصولات در این بخش به وجود خواهد آورد یا خیر، گفت: پیش از این مردم کالاهای قاچاق را بدون مشخصات و گارانتی خریداری می کردند، که با جمع آوری آنها خریداران می توانند کالاهای شناسنامه دار و اصل را با قیمت مناسب و خدمات بعد از فروش واقعی تهیه کنند. رئیس اتحادیه فروشندگان لوازم خانگی تاکید کرد: اجرای این طرح هیچ گونه تغییری در قیمت لوازم خانگی نخواهد داشت.

 ضرر میلیاردی گوشی قاچاق

در حالی که بحث ها در رابطه با برخورد با فروش لوازم خانگی قاچاق داغ است، مباحث درباره دیگر کالا های قاچاق هم ادامه دارد. یکی از مهم ترین کالا های قاچاق در ایران گوشی تلفن همراه است. ایران هیچ گونه گوشی تلفن همراهی تولید نمی کند و در این زمینه وارد کننده است، اما آن طور که ارزیابی ها نشان می دهد زیاد کالا های موجود در بازار قاچاق است. روز گذشته سخنگوی ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز، قاچاقچیان را مانع اجرای اقتصاد مقاومتی دانست و گفت: قاچاق موبایل به تنهایی سالانه یکهزار میلیارد تومان به اقتصاد ایران لطمه می زند.

 قاسم خورشیدی در بخش خبر ۲۱ شبکه یک سیما گفت: مبارزه با قاچاق کالا و ارز یک موضوع ملی است و در زمینه مبارزه با آن، کاملا جدی هستیم، اما باید سطح عرضه را کنترل کرد؛ این در شرایطی است که مسئولان کشور هم به این جمعبندی رسیده اند که قاچاق کالا یکی از موانع جدی تحقق اقتصاد مقاومتی است و باید به شکل اساسی رفع و حل شود. او افزود: بارها از طریق رسانه های جمعی و دیگر روش ها، از اتاق اصناف و واحدهای صنفی در خواست شده که خود مسقیما نسبت به جمع آوری کالاهای قاچاق اقدام کنند تا نیازی به ورود بازرسان و دستگاههای متولی نباشد.

خورشیدی تصریح کرد: فروشنده ها و واحدهای صنفی که در گذشته کالاهای قاچاق را خریداری کرده اند، باید کالا را از هرکس که خریده اند به او بازگردانند؛ در واقع آنها نباید کالای قاچاق را خریداری می کردند و مسئولیت توزیع آن را بر عهده می گرفتند. سخنگوی ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز در پاسخ به این پرسش که آیا برای پیشگیری از عرضه کالای دیجیتال قاچاق برنامه دارید، گفت: قاچاق موبایل حدود هزار میلیارد تومان در سال به اقتصاد کشور خسارت می زند، این در حالی است که ساماندهی واحدهای صنفی گوشی های تلفن همراه از جمله ثبت و شناسه دار کردن آنها نیز در دستور کار قرار گرفته است. بنابراین با این کار زمینه برای استفاده از تلفن های قاچاق به حداقل و حتی به صفر خواهد رسید.

چه کالاهایی بیشترین سهم قاچاق را به خود اختصاص داده اند؟ +نمودار
برچسب ها:
facebook google telegram twitter whatsApp
تبلیغات