طاها پخش

تبلیغ پاپ آپ
تبلیغ درکار
احیا گیوه بافی نشلج کاشان به حمایت همه جانبه نیاز دارد

احیا گیوه بافی نشلج کاشان به حمایت همه جانبه نیاز دارد

احیای صنعت گیوه بافی در مهریز

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کاشان از کارگاه گیوه بافی در روستای نشلج کاشان بازدید کرد.

گیوه بافی, نشلج کاشان, احیا, احیا گیوه بافی نشلج کاشان حمایت جانبه نیاز

گیوه بافی, نشلج کاشان, احیا

به نقل از گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از اصفهان،محسن جاوری"در حاشیه بازدید از این کارگاه افزود: این کارگاه با 35 هنرجوی خانم با همکاری دهیاری نشلج در حال برگزاری است که برای این دوره آموزشی 10میلیون ریال در نظر گرفته شده است.

جاوری با تاکید بر اینکه نشلج از دیرباز یکی از مراکز مهم تخت کشی وگیوه بافی می باشد افزود: گیوه های نشلجی در کاشان و ایران از شهرت خاصی برخوردار هستند. به همین دلیل با وجود پا افزارهای مصنوعی که امروزه به بازار آمده هنوز تخت کشان و گیوه بافان نشلگی در منزل یا کارگاه خود به ساخت تخت و بافت رویه ی این نوع گیوه می پردازند.

وی ادامه داد:ساخت گیوه در نشلج سابقه ی دیرینه ای دارد که این صنایع دستی مهم کاشان دو سال پیش در فهرست میراث معنوی کشور به ثبت رسید که این نشان از اهمیت این هنر در میراث کشور را دارد و انتظار می رود با حمایت همه جانبه دستگاه های ذیربط این هنر هر روز رونق بیشتری یافته و شاهد اعتلا و فروش آن در بالاترین سطح سبد خرید صنایع دستی در بازار سوغات و صنایع دستی کشور باشیم.

عباس حسنی دهیار روستای نشلج در ادامه گفت: ساخت گیوه مسلزم دو بخش مجزا از هم یعنی رویه و تخت می باشد که در نشلج رویه را زنان می بافند و تخت را مردان می سازند و منظور از تخت کشی ساخت تخت این نوع گیوه است.

دهیار نشلج با تاکید بر نوع معیشت مردم کاشان، نشلج و تمام نقاط تابعه که مبتنی بر کشاورزی، دامداری و مشاغل متروکه ای نظیر چاروداری بوده، به ضرورت تحرک فراوان در فصول بهار،تابستان و پائیز که زمان کار و تلاش است سعی می کردند از پای افزاری سبک و راحت، مقاوم درعین حال ارزان استفاده کنند.

حسنی همچنین افزود:در نشلج هنوز پیرمردان و سالخوردگان در کارگاه محقر خود که معمولا در کنار منزلشان واقع است با ابزار و وسایل ساده ی خود به تخت کشی می پردازند همچنین زنان سالخورده و میانسال در کنار شغل قالی بافی و خانه داری روی تخته سنگ ها و پله های کنار کوچه بعد کوچه ها و میدانگاه های نشلج هر چند نفر دورهم می نشینند و رویه را به تخت های آماده ای که از تخت کشان می گیرند می بافند تا از این طریق قسمتی از بار اقتصاد خانواده را به دوش داشته باشند.

این مقام مسئول با تاکید بر نقش مستقیم زن در امرار معاش و رونق اقتصاد برخی از خانواده های گیوه باف و تخت کش و نیز قدمت و سابقه ی فرهنگی این اثر که در نقش یک عنصر فرهنگی در افسانه ها،ترانه و ضرب المثل ها نفوذ یافته ،حفظ آن را برای ماندگاری این عناصر فرهنگی مهم ضروری دانست .

صنعت نفت نیاز به حمایت همه جانبه دارد | دست نشان
facebook google telegram twitter whatsApp
تبلیغات