طاها پخش

تبلیغ پاپ آپ
تبلیغ درکار
اقتصادیادامه خواب زمستانی بازار مسکن تا پایان سال

ادامه خواب زمستانی بازار مسکن تا پایان سال

توان مالی متقاضیان با قیمت مسکن همخوانی ندارد / ادامه سریال رکود در بازار مسکن

کارشناسان مسکن با اذعان به ادامه داشتن شرایط رکود در بازارمسکن، از ثبات نسبی معاملات و پابرجا بودن تورم در این بخش خبر دادند.

بازار مسکن, تسهیلات, رکود مسکن, ادامه خواب زمستانی بازار مسکن پایان

بازار مسکن, تسهیلات, رکود مسکن, معاملات مسکن, اقتصادی

به نقل از خبرنگار راه و شهرسازی گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، کارشناسان اقتصادی بر این باورند بازار مسکن در ایران سالانه حدود٢٠ درصد رشد قیمت را تجربه می کند اما در چند سال گذشته بیش از این رقم بوده و باعث شد تعداد زیادی از سرمایه گذاران به پیش خرید اپارتمان روی آورند؛ این درحالی است که نرخ مصوب دستمزدها در کشور سالانه کمتر از ١٠ درصد رشد دارد.

همچنین با در نظر گرفتن رشد درآمد ایرانی ها و سایر هزینه های جاری زندگی افراد و مقایسه آن با رشد سالانه نرخ مسکن، به راحتی می توان پی برد که قدرت خرید مسکن در کشور روزبه روز درحال کاهش است.

به گفته کارشناسان با توجه به اینکه حوزه مسکن جدا از اقتصاد نیست, بنابراین این بخش نمی تواند در مسیر مختلف حرکت کند و در صورتی که مجموعه بخش های اقتصادی کشور رونق یابد، بازار مسکن نیز بهبود پیدا خواهد کرد.

در همین ارتباط نعمت چهاردولی کارشناس مسکن در مصاحبه با خبرنگار راه و شهرسازی گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، بیان کرد: واقعیت امر این است که امسال شاهد یکسری تغییرات در اجاره بها بودیم، البته این تغییر حاکی از بازار آرام در خرید و فروش مسکن است.

وی به ضرورت اتخاذ تصمیمات مناسب در بخش مسکن اشاره کرد وگفت: مواردی مانند پایین آمدن سود تسهیلات بانکی نمی تواند به یکباره رونق اقتصادی ایجاد کند اما در متعادل کردن این بخش تاثیر بسزایی خواهد گذاشت.

ثبات نسبی در معاملات مسکن

محمد قاسمی کارشناس مسکن نیز در مصاحبه با خبرنگار راه و شهرسازی گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، اظهار کرد: به نظر نمی رسد تا پایان سال اتفاق خاصی در بازار مسکن رخ دهد، از طرفی به علت پایین بودن قدرت خرید مردم امکان افزایش قیمت در مسکن وجود ندارد.

وی در پاسخ به این سوال که روند معاملات مسکن تا پایان سال چگونه خواهد بود؟ گفت:با توجه به اینکه شرایط رکود همچنان در بازار مسکن پابرجاست و خرید و فروش قابل توجهی دیده نمی شود پیش بینی ها از ثبات نسبی معاملات در این بخش خبر می دهد.


رکود و قاچاق کمر تولید داخل را خم کرده است / خواب زمستانی کارخانه ها ادامه دارد
facebook google telegram twitter whatsApp
تبلیغات