طاها پخش

تبلیغ پاپ آپ
تبلیغ درکار
بین المللبرای تحویل گرفتن گولن 85 پرونده به آمریکا تحویل دادیم | اردوغان

برای تحویل گرفتن گولن 85 پرونده به آمریکا تحویل دادیم | اردوغان

آمریکا گولن را به ترکیه تحویل نمی دهد

رییس جمهور ترکیه گفت برای تحویل گرفتن فتح الله گولن از آمریکا تاکنون هشتاد و پنج پرونده را به واشینگتن ارسال کرده ایم.

رجب طیب اردوغان, فتح الله گولن, کودتای نافرجام ترکیه, اردوغان تحویل گولن پرونده آمریکا تحویل دادیم

رجب طیب اردوغان, فتح الله گولن, کودتای نافرجام ترکیه, رییس جمهور ترکیه, استرداد گولن از آمریکا, بین الملل, ترکیه

به نقل از گروه بین الملل باشگاه خبرنگاران جوان به نقل از شبکه تلویزیونی الجزیره مباشر؛ رجب طیب اردوغان -- رئیس جمهور ترکیه -- گفت برای تحویل گرفتن فتح الله گولن از آمریکا تاکنون هشتاد و پنج پرونده را به واشینگتن ارسال کرده ایم؛ اما همچنان آمریکایی ها می گویند دلایل و مستندات کافی نیست.


بر این اساس، رجب طیب اردوغان در دیدار با اقلیت مسلمان مقیم آمریکا در نیویورک گفت «مردم ترکیه ثابت کرده اند، توانمندی مردم می تواند همه نیروهای دنیا را شکست دهد، می دانید سرکرده گروه تروریستی مورد نظر در ایالت پنسیلوانیای آمریکا به سر می برد و ما برای تحویل گرفتن او هشتاد و پنج پرونده را به آمریکا تحویل داده ایم اما آنها همچنان مدعی هستند دلایل و مستندات کافی نیست.»


اردوغان تصریح کرد «وقتی آنها (آمریکا) از ما خواستند ده تروریست را به آنان تحویل دهیم ما آنان را دستگیر کردیم و به واشنگتن تحویل دادیم حال ما نیز اصرار داریم این شخص (گولن) به ترکیه تحویل داده شود یا دست کم دستگیر و توقیف شود. براساس توافق موجود، همه طرف ها باید در تحویل دادن چنین افرادی یا توقیف آنها همکاری داشته باشند. با آنکه دو کشور هم پیمان راهبردی در ناتو هستیم اما چنین رفتارهایی کدورت هایی را ایجاد کرده است. آنها به عناصر حامی فتح الله گولن اجازه می دهند آزادانه در داخل پارلمان آمریکا یا هر جای دیگری سخنرانی کنند، اگر ما چنین کاری را انجام دهیم واکنش شان چه خواهد بود؟ خطابم به آنها این است که میزبانی شما از سرکرده سازمانی تروریستی در پنسیلوانیا موجب می شود تا مسئولیت هر نتیجه ای در این زمینه با شما باشد. اگر ما بخواهیم در چنین شرایطی از ملتمان بخواهیم در یک همه پرسی کمپانی کنند به روابط با آمریکا و تقویت این روابط رای منفی خواهند داد.»


رئیس جمهوری ترکیه ادامه داد «در یکی از جلسات در سازمان ملل متحد یکی از عناصر وابسته به فتح الله گولن به داستان سرایی درباره اتفاقات 15 ژوئیه (کودتای نافرجام) در ترکیه پرداخت، آنها اراده سیاسی خود را از دست داده اند زیرا به جای آنکه اتفاقات آن شب را از زبان یکی از شهروندان ترکیه بشنوند یکی از اعضای سازمان تروریستی را مامور کرده اند تا آن اتفاقات را توضیح دهد، آیا ممکن است به یک تروریست اجازه دهیم درباره توطئه نافرجام کودتا در ترکیه توضیح دهد؟ یکی از وظایفی که به گردن شماست این است که همه اعضای سازمان تروریستی را ممنوع الفعالیت کند و اجازه ندهید به اهدافشان برسند.»


تحویل کمک های نظامی آمریکا به ارتش لبنان
facebook google telegram twitter whatsApp
تبلیغات