طاها پخش

تبلیغ پاپ آپ
تبلیغ درکار
علمی آموزشیاقدامات سازمان دامپزشکی در خصوص واکسینه کردن دام ها در فصل پاییز

اقدامات سازمان دامپزشکی در خصوص واکسینه کردن دام ها در فصل پاییز

رشد 100 درصدی بخش خصوصی دامپزشکی در مراکز دهستانها

درپاییز امسال واکسینه کردن دام ها در مقابله با بیماری تب برفکی و ارزیابی بروسلوز و هاری در پاییز امسال اجرایی می شود.

تب برفکی, اقداماتسازمان دامپزشکی برای واکسیناسیون دام ها, بروسلوز دام ها, اقدامات سازمان دامپزشکی خصوص واکسینه دام فصل پاییز

تب برفکی, اقداماتسازمان دامپزشکی برای واکسیناسیون دام ها, بروسلوز دام ها, وزارت بهداشت, واکسینه کردن دام ها

داریوش دنیا پیما مدیر کل دفتر بهداشت و مدیریت درمان بیماری های دامی سازمان دامپزشکی در گفت وگو با خبرنگار حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان؛ بیان کرد: از آنجا که اجرای فاز اول طرح واکسینه کردن دام ها در مقابله با بیماری تب برفکی که در اواخر سال 94 و اوایل 95 انجام شد، با موفقیت همراه بوده اجرای فاز دوم این طرح در پاییز امسال انجام می شود.


دنیا پیما با اشاره به این موضوع که فاز دوم طرح واکسینه کردن دام در مقابله با بیماری تب برفکی از 20 شهریور شروع شده است، ادامه داد: در این طرح که در پاییز امسال به اتمام می رسد 4 میلیون راس دام سنگین در 25 روز کاری در سراسر کشور به صورت رایگان در مقابل این بیماری واکسینه می شوند.


وی ادامه داد: واکسینه کردن دام در سراسر کشور رایگان است اما از آنجایی که واکسن های تب برفکی توسط بخش خصوصی وارد می شوند، هزینه واکسن بر عهده دولت نیست و باید از سوی دامدار پرداخت شود.


مدیر کل دفتر بهداشت و مدیریت درمان بیماری های دامی سازمان دامپزشکی اضافه کرد: ارزیابی و تشخیص بیماری بروسلوز و هاری نیز در 18 مهر سال جاری انجام می شود که طرح بسیار جامع و قابل ارائه به مجامع بین المللی یه شمار می رود.


دنیا پیما با بیان اینکه طرح ارزیابی و تشخیص بیماری بروسلوز بر اساس نمونه برداری در آزمایشگاه انجام می شود، افزود: با اجرای این طرح ضمن جلوگیری از بروز این بیماری در صورت ابتلا به آن، می توان در مراحل اولیه بیماری را تشخیص داد و بدین طریق احتمال بهبود بالا می رود.


وی این بیماری را بین انسان و دام مشترک خواند و تصریح کرد: طرح ارزیابی و تشخیص بروسلوز یا همان تب مالت در مورد انسان ها توسط وزرات بهداشت اجرا می شود.


دنیا پیما یادآور شد: امیدوار هستیم اجرای فاز دوم طرح های واکسینه کردن دام سنگین در مقابل بیماری تب برفکی و همچنین اجرای طرح ارزیابی و تشخیص تب مالت و بیماری هاری با مشارکت اتحادیه ها و دامداران به درستی اجرا شود.


صادرات فرآورده های خام دامی فقط با مجوز دامپزشکی
facebook google telegram twitter whatsApp
تبلیغات