طاها پخش

تبلیغ پاپ آپ
تبلیغ درکار
بین المللآتش بس سوریه در کما است/ آمریکا از اجرای تعهداتش شانه خالی می کند | الاخبار

آتش بس سوریه در کما است/ آمریکا از اجرای تعهداتش شانه خالی می کند | الاخبار

آمریکا به تعهداتش درباره آتش بس سوریه پایبند نیست | وزیر دفاع روسیه

یک روزنامه لبنانی به تحلیل اوضاع آتش بس در سوریه و تلاش آمریکا برای طفره رفتن از تعهداتش در این زمینه پرداخت.

سوریه, روسیه, بین الملل, الاخبار آتش بس سوریه کما آمریکا تعهداتش شانه خالی

سوریه, روسیه, بین الملل, الاخبار, آتش بس, واشینگتن, آمریکا, تروریست
به نقل از گروه بین الملل باشگاه خبرنگاران جوان؛ روزنامه الاخبار در مطلبی با اشاره به وضع آتش بس در سوریه آورده است: با ناتوانی واشینگتن و مسکو و گروه موسوم به حمایت از سوریه در اتخاذ اقدام عملی برای از سرگیری آتش بسی که روز دوشنبه مدت آن پایان یافت، و نیز شعله ور شدن جبهه های جنگ، توافق آتش بس -بدون اینکه هیچ طرفی شکست توافق را به طور کامل اعلام کند- به «کما» وارد شده است.

وضع آتش بس کنونی مشابه مورد قبلی آن در فوریه گذشته است که نقض فراوان آن و شکست در تلاش های سیاسی سبب از سرگیری درگیری ها شد و هیچ طرفی هم به فروپاشی آتش بس اذعان نکرد.

این روزنامه در ادامه می نویسد: با وجود اجماع بین المللی مبنی بر اینکه که آتش بس کنونی برقرار است و هنوز نمرده است؛ اما همه شواهد دال بر غیرفعال بودن آن دارد.

به همان اندازه که در روزها نخست اجرایی شدن، آتش بس با نوعی پیشرفت شکننده -با تمدید موقت آن برای اتمام مهلت هفت روزه- همراه بود؛ اما با تنش آمریکا و روسیه در شورای امنیت همه امیدها به موفقیت توافق، از بین رفت.

در سایه شکست گروه حامی سوریه از دست یابی به توافق در روز گذشته و تعیین روز جمعه به عنوان موعد جدید، استفان دی میستورا، نماینده سازمان ملل در امور سوریه، اعلام کرد هنوز توافق نمُرده است و طرف های روسی و آمریکایی در اعلام شکست ذی ربط هستند، اما آنها تصمیم گرفته اند که فرصت دیگری به آتش بس بدهند.

الاخبار می نویسد: تمایل آمریکا برای ادامه آتش بس بدون نتیجه در آخرین سخنرانی اوباما در مجمع عمومی سازمان ملل که راه حل دیپلماتیک را بهترین راه حل بحران سوریه دانست و راهکار نظامی را چاره ساز ندانست، جلوه گر شد.

با اصرار روس ها برای پایبند بودن بودن واشینگتن به جدا سازی گروه های میانه رو از تروریست ها به عنوان شرط اصلی همکاری، آمریکا به دنبال دادن مشوق های بیشتر به مسکو است و از قرار دادن جندالاقصی که در جبهه حومه شمالی حما فعال است در فهرست گروه های تروریستی خبر داده است.

الاخبار در ادامه نوشت: واشینگتن به دنبال طفره رفتن از تعهد خود درباره جدا کردن گروه های مخالف میانه رو از جبهه النصره است و این از سخنان جان کربی، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، که جدا سازی النصره از معارضان میانه رو را دشوار خواند، مشخص می شود.

آمریکا به اجرای تعهداتش در آتش بس سوریه پایبند نیست
facebook google telegram twitter whatsApp
تبلیغات