طاها پخش

تبلیغ پاپ آپ
تبلیغ درکار
مجازیچگونه امنیت وای فای را افزایش دهیم؟

چگونه امنیت وای فای را افزایش دهیم؟

دانلود امنیت شبکه وای فای خود را حفظ کنید

رئیس مرکز تشخیص و جلوگیری پلیس فتا نسبت به سواستفاده از اینترنت وای فای هشدار و برای آن راهکار هایی ارائه داد.

پسورد اینترنت وای فای, هک وای فای, پلیس فتا, امنیت وای فای دهیم

پسورد اینترنت وای فای, هک وای فای, پلیس فتا, اینترنت وای فای

به نقل از خبرنگار دریچه فناوری گروه فضای مجازی باشگاه خبرنگاران جوان؛ امروزه استفاده از اینترنت وای فای همگانی شده است و کاربران شخصی و خانگی زیادی از این نوع اینترنت استفاده می کنند. اما مشکلی که وجود دارد این است که برخی کاربران نسبت به تامین امنیت اینترنت وای فای آگاهی ندارند و این امر باعث سوءاستفاده از اینترنت آنها شده که علاوه بر زیان های مادی می تواند تبعات قانونی برای آنها گردد.

رئیس مرکز تشخیص و جلوگیری پلیس فتا ناجا با اشاره به اینکه کاربران باید مراقب هک شدن وای فای خانگی یا محل کار خود توسط سارقان سایبری باشند، گفت: نخستین اصل در استفاده از اینترنت وای فای تغییر نام کاربری و گذرواژه (پسورد) وای فای از وضعیت پیش فرض است و برای این تغییر قطعا نام کاربری و گذرواژه مورد نظر به صورت استاندارد یعنی ترکیبی از حروف بزرگ و کوچک، اعداد و علائم و حداقل 8 کاراکتر باشد. ضمن آنکه به صورت ماهانه نیز گذرواژه را تغییر دهیم.

سرهنگ دوم علی نیک نفس تصریح کرد: هکرها به راحتی می توانند با نرم افزارهای موجود در بازار نام کاربری و گذرواژه های پیش فرض یا گذر واژه هایی که استاندارد نباشد را به راحتی هک نمایند، لذا ضرورت دارد که کاربران اقدام به تغییر نام کاربری و گذره واژه خود به صورت ترکیبی از اعداد، حروف و علائم به عنوان یکی از راهکاری موثر برای ناکام گذاردن هکرها اقدام نماید.

وی با اشاره به اینکه آسان ترین روش برای ایجاد امنیت در یک شبکه اینترنت وای فای به کارگیری استانداردهای رمزگذاری است، افزود: WPA2 یکی از استانداردهای رمزگذری شبکه های بی سیم است که شکستن کلید رمز به راحتی امکان پذیر نیست. نکته مثبت در خصوص این استانداردها پیاده سازی و پیکربندی ساده آن ها است که در وضعیت کلی با توجه به نوع ابزاری که استفاده می کنید از پیچیدگی چندانی برخوردار نیستند.

وی در ادامه با بیان اینکه برخی از افراد نیز به راحتی پسورد اینترنت وای فای خود را در اختیار میهمانان می گذارند، افزود: این امر اشتباه است و اگر پسورد اینترنت خود را به میهمان اعلام کردید سریعا پس از پایان میهمانی پسورد اینترنت وای فای خود را تغییر دهید.

رئیس مرکز تشخیص و جلوگیری پلیس فتا ناجا تصریح کرد: بخشی از جرائم فضای سایبر که در پلیس فتا پرونده شده است در پی اعتماد به دوستان و آشنایان است که در پی آن شاهد سوءاستفاده از آنها هستیم.

وی با بیان اینکه استفاده از اینترنت وای فای کاربر علاوه بر زیان های مادی برای کاربر می تواند مشکلات و تبعات قانونی داشته باشد، گفت: اگر از اینترنت شما جرمی بر علیه شخص حقیقی یا حقوقی صورت گیرد در گام اول شما باید در محاکم قضایی پاسخگو باشید.

سرهنگ نیک نفس ادامه داد: لذا کاربرانی که از اینترنت وای فای و وایرلس استفاده می کنند همواره مراقب باشند تا از خط یا خطوط اینترنتی این افراد سوء استفاده نگردد.

وی در ادامه به کاربران توصیه کرد: تغییر دادن گذرواژه خود در بازه زمانی کوتاه، استفاده از گذرواژهای استاندارد، تغییر حساب کاربری پیش فرض مودم، فعال کردن ویژگی محدود کردن دسترسی افراد، استفاده از استاندارد WPA2مودم، محدود کردن تعداد دستگاه استفاده کننده از مودم و همچنین معرفی دستگاه های استفاده کننده به مودم، مخفی کردن نام مودم خود (ssid) از دید دیگر دستگاه ها با تغییر در تنظیمات مودم و خاموش کردن مودم در زمان عدم استفاده از ضروریات است که کاربران نباید فراموش کنند.

سرهنگ نیک نفس با اشاره به تنوع اپراتورهای اینترنتی و مودم های موجود در بازار گفت: کاربران برای تنظیم مودم خود با استفاده از دفترچه راهنمای مودم و یا سایت اپراتور اینترنتی یا کمپانی سازنده مورد نظر می توانند تنظیمات مودم خود را انجام دهند تا نکات حفاظتی را در بالاترین سطح نگهدارند.

رئیس مرکز تشخیص و جلوگیری پلیس فتا ناجا در ادامه در خصوص استفاده کاربران از اینترنت های رایگان که در برخی امکان ارائه می گردد نیز به کاربران هشدار داد و گفت: کاربران مراقب باشند تا در دام هکرها و مجرمان سایبری نیفتند، چراکه اتصال به اینترنت باز و رایگان بدون رمز عبور در امکان عمومی، به راحتی اطلاعات شما را در معرض رویت کسانی قرار می دهد که به همان منبع اینترنت متصل هستند. بنابراین مشاهده سایت های بازدید شده و هک کردن دستگاه شما بسیار آسان تر از وضعیت حفاظت شده است.

سرهنگ نیک نفس ادامه داد: استفاده از اینترنت عمومی با رمز عبور نیز چندان به ارتقای امنیت کمک نمی کند تا وقتی که همه کاربران از یک رمز عبور مشترک استفاده می کنند، امکان هرگونه فعالیت مجرمانه وجود دارد.

وی با بیان این که منبع ارسال کننده اینترنت های باز و رایگان مشخص نیست، گفت: کاربران بسیار مراقب باشند تا در دام هکرها و مجرمان سایبری نیفتند و برای اطمینان بیشتر دیوار آتش (فایروال) دستگاه خود را فعال نمایند. ضمنا همواره سعی نمایند که اطلاعات مهم و خصوصی خود را نه بر روی سیستم ها که بر روی حافظه های جانبی به صورت رمز گذاری شده ذخیره سازی نمایند.

این مقام آگاه در ادامه تصریح کرد: اتصال به هر شبکه اینترنت بدون شناخت منبع آن و فقط به دلیل رایگان بودن می تواند کاربران را در معرض سوءاستفاده های احتمالی و سرقت اطلاعات مهم و شخصی این کاربران گردد.

به گفته سرهنگ نیک نفس در برخی از موارد حتی هدف از ارائه چنین خدماتی نه فراهم آوردن اینترنت رایگان برای دیگران، بلکه دسترسی به تمامی فعالیت های اینترنتی آنها٬ سایت های مقصد٬ متن چت ها، ایمیل ها، گفت وگوهای اینترنتی غیر امن و نرم افزارهای پیام رسان و رمزهای عبورشان است.

وی از کاربران خواست در صورت نیاز به اینترنت به جای اتصال به اینترنت های رایگان و ناآشنا، برای تامین امنیت و دچار مشکل نشدن قطعا از اینترنت شخصی وای فای خود استفاده نمایند تا ضریب امنیت خود را افزایش دهند.

سرهنگ نیک نفس همچنین به هتل ها، رستوران ها و اماکنی که برای جذب مشتری، اینترنت رایگان ارائه می دهند، توصیه کرد: این کار قطعا به صورتی باشد که فردی که به آن مکان مراجعه نمود و از اینترنت آنجا استفاده کرد قابل شناسایی باشد تا در صورت وقوع جرمی بر علیه شخص حقیقی یا حقوقی، بتوانند کاربری که از اینترنت آنها سوءاستفاده نموده است را به محاکم قضایی معرفی نمود.

وی ادامه داد: در صورتی که مسئولان این اماکن نتوانند کاربر مورد نظر را به محاکم قضایی معرفی نمایند خود باید پاسخگو باشند و ضرر و زیان افراد را جبران نمایند.

سرهنگ نیک نفس در ادامه تاکید کرد: لذا ضرورت دارد اماکنی که اینترنت رایگان برای جذب مشتری یا... در اختیار کاربران می گذارند راهکارهای برای شناسایی مخاطبان خود داشته باشند.

وی با اشاره به ماده32 قانون جرائم رایانه ای گفت: ارائه دهندگان خدمات دسترسی موظفند داده های ترافیک را حداقل تا شش ماه بعد از ایجاد و اطلاعات کاربران را حداقل تا شش ماه بعد از خاتمه اشتراک نگهداری کنند. تا در زنجیره ارتباطات رایانه ای و مخابراتی امکان ردیابی آنها از مبدأ تا مقصد وجود داشته باشد. این داده ها شامل اطلاعاتی از قبیل مبدأ، مسیر، تاریخ، زمان، مدت و حجم ارتباط و نوع خدمات مربوطه می شود.

رئیس مرکز تشخیص و جلوگیری پلیس فتا ناجا در پایان در توصیه به کاربران و شهروندان گفت: در صورت مواجه با موارد مشکوک می توانند آن را از طریق سایت پلیس فتا به آدرسCyberpolice.ir بخش مرکز فوریت های سایبری، لینک ثبت نقل ازات مردمی به پلیس فتا اعلام نمایند.

منبع: پایگاه اطلاع رسانی پلیس فتا

به حمایت از اسراییل ادامه می دهیم/ اولویت نخست من امنیت آمریکا است | کلینتون
facebook google telegram twitter whatsApp
تبلیغات