طاها پخش

تبلیغ پاپ آپ
تبلیغ درکار
سیاسیعکس های اولین های هشت سال دفاع مقدس

عکس های اولین های هشت سال دفاع مقدس

فراخوان نخستین جشنواره نمایشنامه خوانی دفاع مقدس خوزستان

قصه نخستین ها همیشه برای مخاطب پراهمیت و جالب است؛ به خصوص اگر نخستین ها مربوط به قهرمانان دفاع از وطن باشند.

به نقل از خبرنگار دفاعی امنیتی گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان؛ قصه نخستین ها همیشه برای مخاطب پراهمیت و جالب است؛ به خصوص اگر نخستین ها مربوط به قهرمانان دفاع از وطن باشند.


نخستین بانوی آزاده دفاع مقدس

«فاطمه ناهیدی» که اکنون عضو هیأت علمی دانشگاه بهشتی و دارای سه فرزند دختر است در مورد لحظه اسارت خود می گوید: «عراقی ها تصور می کردند، یک مهره مهم از ارتش ایران را بازداشت کرده اند. برای این پیروزی با هلهله و شادی تیرهای هوایی شلیک می کردند. پس از چند روز، سه خواهر دیگر نیز کشته شدند».


شهید چمران, دفاعی امنیتی, دفاع مقدس, نخستین دفاع مقدس

شهید چمران, دفاعی امنیتی, دفاع مقدس

بیستم مهرماه سال 1359 ساعت نه صبح، دختر پرستاری که فارغ التحصیل رشته مامایی بود، به همراه چهار تن از رزمندگان به اسارت دشمن درآمد. «فاطمه ناهیدی» ابتدا در جهادسازندگی و پس از آن در کمیته امداد امام خمینی(ره) فعالیت داشت. با شروع جنگ برای کمک و همیاری رزمندگان به خرمشهر رفت و به اسارت دشمن بعثی درآمد. چند روز پس از اسارت او، سه خانم ایرانی نیز اسیر شدند، ناهیدی در اردیبهشت ماه سال 1360 به همراه همراهانش دست به اعتصاب غذا زد، با این اعتصاب مسئولین عراق موافقت کردند آنها برای خانواده هایشان از طریق صلیب سرخ نامه بنویسند، نخستین اسیر زن ایرانی در روز دوازدهم بهمن ماه سال 1362 به همراه 190 نفر دیگر آزاد شد.

مشکلات اسارت برای بانوان

فاطمه ناهیدی با اشاره به مشکلات موجود برای بانوان ایر در چنگال حزب بعث گفت: من زمانی که اسیر شدم حدود 23 سال داشتم. ما چهار دختر اسیر نگرانی بسیاری داشتیم. نگرانی ما تنها مرگ و شهادت - که نگرانی یک اسیر مرد هست - نبود. زمانی که مرا در خط مقدم گرفتند، مرا در چاله زباله ای انداختند که تنها جای نشستن یک نفر بود و می خواستند با ایجاد ترس و وحشت از من اطلاعات بگیرند. در همان گودال تنها صدای توپ وخمپاره را می شنیدم و نمی دانستم به کجا می خورد. من هم برای اینکه خودم را از دست آنها نجات بدهم سرم را بالا می گرفتم تا ترکشی به سرم بخورد و در دست بعثی ها زنده نمانم. چون می دانستم اسارت در دست آنها مسائلی را به همراه خواهد داشت.

در همان گودال که آفتاب داغی هم بر سرم می تابید مروری بر گذشته ام می کردم تا ببینم به کسی مدیون هستم یا نذری، عهدی دارم که همانجا یادم آمد یک نماز امام زمان (عج) نذر دارم و همانجا در وضعیت نشسته آغاز به خواندن نماز کردم که عراقی ها هم متوجه نشدند. این نماز آنچنان سکینه ای در قلب من ایجاد کرد و آنچنان نیرویی به من داد که احساس کردم به پای خودم به اینجا نیامده ام و تنها برای خدا آمده ام . خدا نیز ناظر بر اعمال من هست. خدا مرا اینجا آورده و خودش نیز نگهدار من خواهد بود. همین باعث آرامش من شد.

دفاعی امنیتی, دفاع مقدس, شهید چمران, نخستین دفاع مقدس

در ابتدا حس می کردم آنقدر زبون شده ام که نمی توانم حتی جواب آنها را بدهم یا مقاومت کنم. با اینکه من دختر بسیار فعالی بودم. چه در دوران انقلاب و چه در دوران بعد از انقلاب در نقاط متفاوت کشور فعالیت می کردم و از هیچ چیز نمی ترسیدم. نه از مرگ و نه از چیز دیگری. اما در ابتدای اسارت این مسئله به صورتی بود که مرا از حرکت دستگیر و تنها این نماز سکینه ای بر قلبم شد . حس کردم مانند آدم خمیده بوده ام که اکنون راست قامت شدم. از آن وضعیت تکیده بیرون آمدم و جرأت پیدا کردم. حتی در صحبت خودم آن جرأت را دیدم و بدون اینکه از چیزی بترسم جواب آنها را محکم می دادم. مرگ برایم اهمیتی نداشت و شهادت را افتخار می دانستم.

تنها نگرانی من از حرمت شکنی آنها بود که با آن وضعیت توسل و توکل و نماز این مسئله نیز حل شد و این عدم ترس و مقاومت اطمینانی در قلبم ایجاد کرد که در تمام مدت اسارت عراقی ها نتوانستند یک نقطه ضعفی پیدا کنند. چون برادران آزاده را تهدید به مرگ یا شکنجه می کردند و می گفتند اگر صدایتان در بیاید اعدامتان می کنیم و یا شکنجه می شوید . اما هر موقع که به ما این حرف را می زدند ما می گفتیم خب هیچ اشکالی ندارد، مردن در دست شما شهادت است و شهادت افتخار ماست و دیگر آنها لال می شدند .

از طرف دیگر باید بگویم که اسارت ما درست مصادف شده بود با یکسری از اعمال وحشیانه ای که نیروهای عراقی در یکی از شهرهای جنگی با زنان وکودکان داشتند- البته بعدها من متوجه شدم- شهید رجایی به علت این اتفاقات سر و صدای زیادی در سازمان ملل به راه انداخته و رژیم بعث را بعنوان یک رژیم وحشی عنوان کرده بود. لذا برای اینکه آنها نشان دهند این حرف ها دروغ است، ما را کاملا محفوظ نگه می داشتند؛ یعنی زمانی که ما در زندان الرشید بودیم، سرباز اجازه نداشت در سلول را بدون اجازه ما باز کند. حتی یک بار یکی از مسئولین زندان که آمده بود به او گفتیم که سربازتان ما را اذیت می کند. بلافاصله پزشک فرستادند و پرس و جو می کردند که سرباز ما چه برخوردی با شما کرده و این مسئله برای آنها خیلی مهم بود.

دفاعی امنیتی, دفاع مقدس, شهید چمران, نخستین دفاع مقدس

ما می دانستیم که بعثی ها فوق العاده کینه ای و وحشی هستند . حتی یکی از زنان اسیر می گفت: من همیشه سرنگی در جیبم می گذاشتم که اگر دست اینها بیفتم فوری سرنگ هوا را به خودم بزنم. چون از پدر و مادربزرگم شنیده بودم که به دست آنها افتادن مساوی با چیست. یا ایرانی هایی که از عراق رانده شده بودند، اخبار آنها به ما رسیده بود که سربازان بعثی چه بر سر زن و فرزند اینها آورده بوند. و برای ما خیلی سؤال بود که چطور شده است سرباز اینها حق اینکه نزدیک سلول بیاید را ندارد. بعدها که آزاد شدم فهمیدم که چه اتفاقی افتاده است. در واقع آنها برای اینکه ما را بعنوان یک نمونه نگهداری کنند، و نشان دهند که این چند نفر در سلامت کامل هستند، این برخورد را با ما می کردند. از طرف دیگر آوازه غیرت ایرانی ها نیز به گوش آنها رسیده بود و نکته دیگری که موجب حفظ و حراست ما می شد همین مسئله بود. آنها از برخورد سایر اسرای مرد ایرانی هراس داشتند و می ترسیدند که آنها شورش کنند.

نخستین نماینده مجلس، نخستین وزیر دفاع و نخستین فرمانده شهید ستاد جنگ های نامنظم


شهید مصطفی چمران که افتخار مجموعه ای از نخستین ها در دفاع مقدس از قبیل نخستین وزیر دفاع شهید، نخستین فرمانده شهید ستاد جنگ های نامنظم را در کارنامه دارد، در حوزه دیگری نیز نخستین است. او نخستین نماینده شهید در دوران دفاع مقدس است، که نامش در کنار دیگر شهدای مجلس از قبیل شهید سید حسن مدرس نماینده مجلس شورای ملی و 42 شهید نماینده دیگر مجلس شورای اسلامی می درخشد. هر چند که شهید چمران در حوزه های دیگر همچون دوران تحصیل نیز همیشه شاگرد ممتاز بود و نخستین بودن در همه صحنه های زندگی با گوشت و خون و پوست او عجین شده بود.


شهید چمران, دفاع مقدس, دفاعی امنیتی, نخستین دفاع مقدس

رهبر معظم انقلاب درباره شخصیت شهید چمران فرمودند: «حق این شهید عزیز هم ایجاب می کند که چند کلمه ای درباره ی شهید چمران صحبت کنیم. اولا این شهید یک دانشمند بود، یک فرد برجسته و بسیار خوش استعداد بود. خود ایشان برای من تعریف می کرد که در آن دانشگاهی که در کشور ایالات متحده ی آمریکا مشغول درس های سطوح عالی بوده- آن طور که به ذهنم هست ایشان یکی از دونفر برترین آن دانشگاه و آن بخش و آن رشته محسوب می شده- تعریف می کرد برخورد اساتید را با خودش و پیشرفتش در کارهای علمی را، یک دانشمند تمام عیار بود.

شهید چمران با پیروزی انقلاب اسلامی پس از 21 سال هجرت، به وطن بازمی گردد. همه تجربیات انقلابی و علمی خود را در خدمت انقلاب می گذارد. آرام ولی فعالانه و قاطعانه به سازندگی می پردازد و همه تلاش خود را صرف تربیت نخستین گروه های پاسداران انقلاب در سعدآباد می کند. سبعد در شغل معاونت نخست وزیری، روز وشب خود را به خطر می اندازد تا سریعتر مسأله کردستان را فیصله دهد. او در قضیه فراموش نشدنی «پاوه» قدرت ایمان و اراده آهنین و شجاعت و فداکاری خود را برهمگان ثابت می کند.

دفاع مقدس, شهید چمران, دفاعی امنیتی, نخستین دفاع مقدس

دکتر مصطفی چمران پس از پیروزی بی نظیر و بازگشت به تهران از طرف بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران، امام خمینی(ره)، به وزارت دفاع منصوب گردید. وی در پست جدید، برای تغییر و تحول ارتش، به یک سلسله برنامه های وسیع بنیادی دست زد که پاکسازی ارتش و پیاده کردن برنامه های اصلاحی از این قبیل است.

شهید چمران مبدع عملیات پارتیزانی در جنگ بود. درخصوص ستاد جنگ های نامنظم در قالب جنگ های پارتیزانی باید گفت: این ستاد با امکانات محدود در مقابله با دشمن با تجهیزات کامل می ایستاد و از یک روش خاصی مثل جنگ های کلاسیک استفاده نمی شد به طوری که از تاکتیک های متفاوت استفاده می شد. شهید چمران مبدع این نوع جنگ در دفاع مقدس بود، گفته می شود او در مصر با جمال عبدالناصر و در لبنان با امام موسی صدر این کار را انجام داده بود.

دفاعی امنیتی, دفاع مقدس, شهید چمران, نخستین دفاع مقدس


مصطفی چمران تحصیلات ابتدایی خود را در مدرسه انتصاریه، نزدیک پامنار، گذراند و دوران متوسطه را در دارالفنون و البرز طی کرد. به سال ۱۳۳۲ با رتبه ۱۵ در رشته الکترومکانیک دانشکده فنی دانشگاه تهران پذیرفته شد. او در تمام دوران تحصیل شاگرد اول بود و از استاد سخت گیر خود مهدی بازرگان نمره بیست را در درس ترمودینامیک دریافت کرد. در درس های آن روز رایانه آنالوگ، جزو مهم ترین و سخت ترین درس ها بود که چمران از آن هم نمره ۲۰ گرفت و در میان دانشجویان، پیشرو بود.

سبعد با دریافت بورس تحصیلی به دانشگاه دانشگاه تگزاس ای اند ام آمریکا رفت و با وجود عدم تسلط به زبان انگلیسی در سال نخست، در این رشته به عنوان دانشجوی ممتاز، درجه کارشناسی ارشد را کسب نمود. سبعد برای اخذ درجه دکتری در رشته پلاسما فیزیک به دانشگاه برکلی ایالت کالیفرنیا رفت و در آنجا نیز درخشید به گونه ای که پایان نامه او مرجع بسیاری از مقالات علمی دانش روز در زمینه پلاسما فیزیک شد. وی در دهه ۶۰ در آزمایشگاه های بل و هم چنین آزمایشگاه پیشرانه جت ناسا استخدام شد.

نخستین شهید از یگان های رزمی دفاع مقدس


حاج ابراهیم همت نخستین فرمانده لشکر شهید از یگان های رزمی سپاه بود. او فرمانده لشکر 27 محمدرسول ا... (ص) بود. وی روز دوازدهم فروردین ماه 1334 در شهرضا در خانواده ای مستضعف و متدین به جهان آمد. از هوش و استعداد فوق العاده ای برخوردار بود. او در سال 1352 مقطع دبیرستان را با موفقیت پشت سرگذاشت و بعد از اخذ دیپلم با نمرات عالی در دانشسرای اصفهان به ادامه تحصیل پرداخت و بعد از دریافت مدرک تحصیلی به سربازی رفت. بعد از دوران سربازی شغل معلمی را برگزید.


دفاعی امنیتی, شهید چمران, دفاع مقدس, نخستین دفاع مقدس


در همان ایام با روحانیون متعهد و انقلابی ارتباط پیدا کرد و بر اثر مجالست با آنها با شخصیت حضرت امام(ره) آشنا شد. به دنبال این آشنایی و شناخت، سعی کرد تا در محیط مدرسه و کلاس درس، دانش آموزان را با معارف اسلامی و اندیشه های انقلابی حضرت امام (ره) و یارانش آشنا کند. بعد از پیروزی انقلاب در تشکیل کمیته انقلاب اسلامی و سپاه شهرضا نقش اساسی داشت. اواخر سال 1358 به خرمشهر، سبعد به بندر چابهار و کنارک در استان سیستان و بلوچستان عزیمت کرد و به فعالیت گسترده فرهنگی پرداخت.


شهید همت در خردادماه 1359 به منطقه کردستان اعزام شد. سپاه پاسداران پاوه از مهر 1359 تا دی 1360 با فرماندهی مدبرانه او، 25 عملیات موفق در پاکسازی روستاها از وجود اشرار، آزادسازی ارتفاعات و درگیری با نیروی ارتش بعث داشته است. در زمستان 1360 او و سردار اسلام حاج احمد متوسلیان، به دستور فرماندهی کل سپاه، مأموریت یافتند ضمن اعزام به جبهه جنوب، تیپ محمد رسول ا...(ص) را تشکیل دهند.


شهید چمران, دفاعی امنیتی, دفاع مقدس, نخستین دفاع مقدس


در عملیات فتح المبین و بیت المقدس در سمت معاون تیپ تلاش تحسین برانگیزی داشت در سال 1361 به جنوب لبنان رفت و پس از دو ماه دوباره به میهن اسلامی بازگشت. با آغاز عملیات رمضان در 23 تیر ماه 1361 در منطقه شرق بصره فرماندهی تیپ 27 حضرت رسول را بر عهده گرفت و بعدها با ارتقای این یگان به لشکر تا زمان شهادتش در سمت فرماندهی انجام وظیفه نمود. شهید همت در شانزدهم اسفند ماه 1362 در جزیره جنوبی مجنون به آرزوی دیرینه خود که همان شهادت بود رسید.

نخستین شهید ارمنی دفاع مقدس

شهید زوریک مرادی مسیحی (مرادیان) شهید نظامی ارمنی در دوران هشت سال دفاع مقدس است. تنها فرزند ذکور زوج زحمتکش «واهان» و «کاتاری» در هفتم تیرماه 1339 در تهران چشم به دنیا گشود. وی تنها فرزند پسر خانواده بود و در هفتم تیر ماه 1339 در تهران چشم به دنیا گشود. در سال های تحصیلی دوران ابتدایی در دبستان ساهاکیان درس خواند. با اینکه به اتفاق والدین و چهار خواهر خویش در یک اتاق زندگی می کرد، ولی همیشه شاگرد اول بود. تحصیلات دوره راهنمایی و متوسطه را در دبیرستان ارامنه "کوشش داوتیان" ادامه داد؛ اما در عین ناباوری خویشاوندان و دوستان و با وجود قبولی در امتحانات اعزام به خارج، این جوان با استعداد سال آخر دبیرستان را ناتمام گذارد و داوطلبانه چند ماه پیش از آغاز جنگ تحمیلی به خدمات سربازی رفت.

دفاع مقدس, دفاعی امنیتی, شهید چمران, نخستین دفاع مقدس

بعد از طی سه ماه دوره آموزشی در شاهرود به لشکر 64 ارومیه منتقل گردید. سرانجام پس از هشت ماه خدمت بر اثر اصابت ترکش خمپاره و مجروحیت شدید در تاریخ 19 مهر ماه 1359 در جبهه پیرانشهر تقریبا نوزده روز پس از آغاز جنگی تحمیلی به خیل شهدا پیوست. پیکر نخستین شهید نظامی ارمنی زوریک مرادیان در 24 مهر ماه 1359 در قبرستان ارامنه در جاده خراسان به خاک سپرده شد.

دفاعی امنیتی, دفاع مقدس, شهید چمران, نخستین دفاع مقدس

اولین روحانی شهید دفاع مقدس

حجت الاسلام محمد حسن قنوتی (شریف) نخستین روحانی شهید دفاع مقدس با پیروزی انقلاب اسلامی از زندان آزاد شد و با آغاز جنگ تحمیلی روانه جبهه های جنوب شد و گروه الله اکبر را تشکیل داد در تاریخ 24 مهر ماه 1359 دستور پیشروی یگاه های دشمن به سوی خرمشهر صادر شد. خیابان چهل متری این شهر به عنوان خیابان مرکزی، شاخص تقسیم نیروها و محورها قرار گرفت.

دفاعی امنیتی, شهید چمران, دفاع مقدس, نخستین دفاع مقدس

با گذشت ساعاتی از روز در حالی مدافعان اندک شهر به مقابله مشغول بودند یگانی از نیروی دشمن با راهنمایی ستون پنجم خود را به خیابان چهل متری رساند و با استقرار تیربار در چند نقطه و موضع گیری تک تیراندازان در ساختمان های مسلط بر خیابان محور مرکزی و اصلی ترین راه پشتیبانی و رفت و آمد نیروهای مدافع را بست. دشمن، ماشین حامل شهید شریف قنوتی را در این خیابان هدف قرار داد و بعد از اصابت هشت گلوله به بدن این روحانی مبارز، خودرو، بر اثر اصابت گلوله آرپی جی هفت واژگون شد. دشمن که از همان ابتدا در پی بازداشت و شهادت شریف قنوتی بود پیکر مجروح او را اسیر کرد و با سر نیزه کلاشینکف به شقیقه او ضربه زد و او را به شهادت رساند.

نخستین شهید تفحص

با پایان یافتن دفاع مقدس جست و جوی برای مشخص شدن تکلیف مفقودان و پیکرهای پاک شهدا یکی از مهمترین دغدغه های مسئولان کشور و فرماندهان جنگ بود. با تلاش یادگاران دوران دفاع مقدس این کار مهم از سال 1367 شروع و تا آخرین روزهای سال 1369 به صورت پراکنده ادامه یافت؛ اما با تشکیل کمیته جستجوی شهدا و مفقودان نخستین عملیات رسمی تفحص پیکرهای پاک شهدا در پنجم فروردین ماه سال 1370 در منطقه پنجوین (منطقه عملیات والفجر4) در ارتفاعات کانی مانگاه شروع شد.

دفاعی امنیتی, دفاع مقدس, شهید چمران, نخستین دفاع مقدس

کمیته جستجوی مفقودین بر اساس مصوبه شورای امنیت ملی شهریور ماه سال 1370 تشکیل شد و هدف آن ردیابی پیکر مطهر شهدا در نقاط عملیاتی و مشخص شدن حالت نهایی مفقودان بود. تورقی در کتاب نخستین های دفاع مقدس نوشته محمد خامه یار به نام شهید یحیی عبدالمحمدی فرزند محمد برمی – خوری که نام را به عنوان نخستین شهید تفحص ثبت شده است.

شهید یحیی عبدالمحمدی فرزند محمد در سال1352 در شهرستان نقده و در یک خانواده مذهبی و متدین دیده به دنیا گشود. دوره ابتدایی را با موفقیت در دبستان خیام شهر نقده به اتمام رساند و جهت ادامه تحصیل به مدرسه راهنمایی علی علمی رفت. او بعد از گذرانیدن موفقیت آمیز این دوره، به خاطر علاقه عمده به امام و انقلاب در ناحیه مقاومت بسیج فعالیت زیادی نمود.

ایشان با وجود داشتن سن کم، تکلیف شرعی خود را شناخته و همچون سایر نوجوان انقلاب به یاری دین و میهن اسلامی شتافت.

شهید چمران, دفاعی امنیتی, دفاع مقدس, نخستین دفاع مقدس

شهید عبدالمحمدی آن یار باوفای انقلاب، همچون آبی زلال و شفاف و پاک، چون جویباری زندگی بخش در تلاش و تکاپو بود و لحظه ای آرام ماندن را پذیرا نمی شد. او همواره عزم رفتن به جبهه را داشت و جهت اعزام به جبهه ثبت نام نمود ولی به دلیل کم بودن سن وی از ثبت نامش خودداری می شد، ولی او در بسیج مقاومت همچنان به فعالیت در راه انقلاب و دین اسلام مشغول بود. بعد از رسیدن به سن قانونی در سال1371 به خدمت مقدس سربازی در سپاه پاسداران اعزام شد و در منطقه حاج عمران اقدام به اکتشاف مفقودین جنگ تحمیلی و شهدای به جای مانده نمود.

وی در تاریخ1371/4/19، در حین انجام وظیفه در روز تاسوعای سالار شهیدان امام حسین(ع)، درست روزی که یاران و اهل بیت سیدالشهدا(ع) از تشنگی رنج می بردند، بر اثر انفجار مین در راه رضای حق تعالی جان به جان آفرین سپرد و خون خویش را در رگهای اسلام جاری نمود.

انتهای پیام/

عکس های "حبیب سپاه" و تاریخ سازی در 8 سال دفاع مقدس
facebook google telegram twitter whatsApp
تبلیغات