طاها پخش

تبلیغ پاپ آپ
تبلیغ درکار
سیاسیایجاد شبکه آبرسانی و انتقال آب از خزر به پایین دست

ایجاد شبکه آبرسانی و انتقال آب از خزر به پایین دست

ورود 20 دستگاه آمبولانس به شبکه اورژانس آبادان

نایب رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی، خواستار ایجاد شبکه آبرسانی و انتقال آب از دریای خزر به پایین دست شد.

نائب رییس کمیسیون برنامه و بودجه, حسن روحانی, جهانبخش محبی نیا, ایجاد شبکه آبرسانی انتقال آب خزر پایین دست

نائب رییس کمیسیون برنامه و بودجه, حسن روحانی, جهانبخش محبی نیا, تبخیر آب دریای خزر, نامه به روحانی, انتقال آب از دریای خزر به پایین دست
به نقل از حوزه مجلس گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان، جهانبخش محبی نیا نماینده مردم میاندوآب و نایب رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی، طی نامه ای به حسن روحانی رئیس جمهور نسبت به تبخیر بیش از 50 تا 60 درصد آب های سطحی و عدم اتخاذ تدبیری در این زمینه انتقاد کرد و خواستار ایجاد شبکه آبرسانی و انتقال آب از دریای خزر به پایین دست شد.


متن این نامه به شرح ذیل است:


بسمه تعالی


جناب آقای دکتر روحانی


رئیس محترم جمهوری اسلامی ایران


با سلام و عرض ارادت؛


در اجلاسیه های نخست دوره هفتم مجلس شورای اسلامی که اینجانب رئیس هیأت مالی نظارت بودم با بهره گیری از واقعیت های موجود مرتبط با معضل آب، نقل ازی تهیه گردید که با امضای رئیس وقت مجلس موضوع به مقام معظم رهبری انعکاس داده شد.


معظم له با نهایت لطف، نامه را به رئیس وقت جمهور وقت ارجاع دادند که نتیجه آن اختصاص ردیف بودجه تحت عنوان «برنامه توسعه منابع آب در حوزه های آبریز» بود که پیامد مثبتی در مهار آب های سطحی مرزی داشته است.


هم اکنون که بحران آب جدی است و به زعم کارشناسان امر بیش از 50 تا 60 درصد آب های سطحی تبخیر می شود، ضروری است اندیشه ای کرد. فلذا با اقتباس از راه اندازی و ایجاد شبکه گازرسانی در سراسر کشور که با موفقیت برگزار شد و افتخار بزرگی برای کشور و نظام مهندسی به حساب می آید، ایجاد شبکه آبرسانی و انتقال آب از خزر به پایین دست و از خلیج فارس و عمان به بالادست و همچنین انتقال آب از سدها و رودخانه ها با لوله به مراکز مصرف اعم از صنعتی، زراعی به مثابه آب شرب می تواند دربرگیرنده اهداف زیر باشد:


1- خیلی از آسیب های امنیتی، سیاسی و اجتماعی را مهار کند؛


2- کشاورزی ایران را که نقش مؤثری در ارزش افزوده، رشد اقتصادی و اشتغال پایدار کشور دارد در سطح مطلوب حفظ نماید؛


3- از نظر روانی، مردم را به زندگی در کشور بیش تر علاقه مند کند؛


4- کشور را از منظر مدیریت آب و کشاورزی به سطحی قابل قبول از نوسازی بکشاند؛


5- از نقطه نظر ملی، رکود و بیکاری را تحت تأثیر قرار دهد.


با نگرش به تبیین فوق پیشنهاد می گردد برای رفع بخش بزرگی از معضل پیشِ روی کشور یعنی بحران آب، ایده موصوف عملیاتی گردد. با این وصف انجام این کار در بازه زمانی 10 ساله ـ هر سال 10 درصد ـ حتی با مشارکت سرمایه گذاران داخلی، خارجی و ذی نفعان می توان آن را به بهینگی به حساب رساند. لذا خواهشمند است جهت اجرای آن به وزراء و مسئولین امر دستور اقدام لازم صادر فرمایید.


جهانبخش محبی نیا


نایب رئیس کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی


فرسودگی 30 درصد شبکه های آبرسانی روستایی بوشهر
facebook google telegram twitter whatsApp
تبلیغات