طاها پخش

تبلیغ پاپ آپ
تبلیغ درکار
ایران از توافق حزب اسلامی و دولت افغانستان استقبال می کند

ایران از توافق حزب اسلامی و دولت افغانستان استقبال می کند

واکنش های جهانی به توافقنامه صلح بین دولت افغانستان و حزب اسلامی

سفیر ایران در افغانستان گفت: ایران از توافق صلح استقبال می کند و امیدوارست این فرایند به سایر گروه های مخالف دولت تسری یابد.

سفیر ایران در افغانستان, محمدرضا بهرامی, صلح دولت افغانستان, ایران توافق حزب اسلامی دولت افغانستان استقبال

سفیر ایران در افغانستان, محمدرضا بهرامی, صلح دولت افغانستان, توافقنامه صلح, حزب اسلامی, حکمتیار

به نقل از حوزه افغانستان باشگاه خبرنگاران، «محمدرضا بهرامی» سفیر ایران در افغانستان با اشاره به توافق نامه صلح دولت افغانستان و حزب اسلامی حکمتیار که روز پنج شنبه به امضا رسید،گفت: سیاست اصولی ایران حمایت از ثبات و امنیت به عنوان بستر اصلی توسعه در افغانستان است و ایران از هر اتفاقی که به تقویت ثبات و بازگشت امنیت کمک کند استقبال می کند.

وی گفت: مهم ترین راهکاری که برای تقویت ثبات و بازگشت امنیت در این کشور مدنظر است انجام مذاکره میان دولت و جریان های متفاوت که در مقابل دولت قرار دارند است.

بهرامی با اشاره به تجربه جنگ و درگیری در سال های گذشته در افغانستان اظهار کرد: جنگ در افغانستان تعیین کننده نهایی نیست بلکه آسیب جدی جنگ ها بیش تر متوجه مردم است و هم چنین کشورهای همسایه نیز ناگزیر از تحمل نارسایی ها و مشکلات جنگ در افغانستان هستند؛ بنابراین هر مذاکره ای که دولت با گروه های مخالف انجام دهد و به نوعی توافق سیاسی منجر شود گام مثبت و رو به جلویی است و امیدواریم این گام ثبات را افزایش دهد.

سفیر ایران در کابل توافق انجام شده میان دولت و حزب اسلامی حکمتیار را «اقدامی مثبت» تلقی کرد و گفت: جمهوری اسلامی ایران از این اقدام استقبال می کند و امیدوار است این فرآیند به سایر گروه های مخالف تسری یابد.

وی ادامه داد: در این مسیر وظیفه همه دوستان افغانستان این است که کمک کنند تا این قبیل پدیده ها با سرعت و با جدیت بیش تر پیگیری شود تا بتواند آینده قابل پیش بینی را برای مردم افغانستان به ارمغان بیاورد.

بهرامی در پاسخ به این که کشورهای منطقه ای، بین المللی تا چه اندازه می توانند به این صلح و استمرار آن کمک کنند، اظهار کرد: صلح در افغانستان مطالبه ای عمومی است و مردم افغانستان ظرف چند دهه گذشته بی ثباتی و ناامنی زیادی را شاهد بودند و بیش ترین هزینه این بی ثباتی متحمل مردم عادی است بنابراین مقابله با خواست مردم بدون پاسخ از سوی مردم باقی نمی ماند.

وی خاطرنشان کرد: مهم ترین عاملی که می تواند تقویت کننده و استمراردهنده روند مذاکرات صلح باشد اراده سیاسی رهبران افغانستان و گروه های مخالف است. این اراده سیاسی است که تضمین کننده روند صلح است و کمک می کند تا سایر جناح ها و گروه های مخالف نیز به روند مذاکرات صلح بپیوندند.

سفیر ایران در افغانستان خاطرنشان کرد: همه کشورهایی که خواستار ثبات در افغانستان هستند باید از بروز چنین پدیده هایی حمایت و استقبال کنند چرا که این فرایند به صلح در افغانستان، منطقه و بین الملل کمک می کند.

بهرامی در مصاحبه با ایسنا تاکید کرد: تحولات دهه های گذشته به ویژه در سال های اخیر نشان داده است تروریسم عامل محلی نیست بلکه می تواند عاملی منطقه ای و بین المللی باشد و مهار آن نیازمند اراده جمعی از سوی همه طرف هاست و امکان مقابله با آن بدون همکاری جمعی وجود ندارد.

توافق نامه صلح میان دولت وحدت ملی افغانستان و حزب اسلامی به رهبری گلبدین حکمتیار با میانجی گری شورای عالی صلح روز پنج شنبه در مراسمی امضا شد.

«محمد حنیف اتمر» مشاور امنیت ملی افغانستان و «محمد امین کریم» نماینده حزب اسلامی این توافق نامه را امضا کردند.

در این مراسم رییس شورای عالی صلح افغانستان و تعداد دیگری از مقامات عالی رتبه دولتی و اعضای ارشد حزب اسلامی حضور داشتند. متن توافق نامه صلح شامل تعهدات متقابل دولت و حزب اسلامی است. این سند شش صفحه و شامل سه فصل و 26 ماده است.

هم چنین بعد از امضای این توافق کشورهای متفاوت از جمله آمریکا و انگلستان از آن حمایت و استقبال کردند. در عین حال برخی نهادهای مدنی بین المللی و نیز برخی گروه ها در داخل افغانستان با این توافق مخالفت کردند.

توافقنامه صلح میان حکومت افغانستان و حزب اسلامی حکمتیار امضا شد
facebook google telegram twitter whatsApp
تبلیغات