طاها پخش

تبلیغ پاپ آپ
تبلیغ درکار
اخبار اجتماعیچرا ایران در جذب گردشگران روس ناکام ماند؟

چرا ایران در جذب گردشگران روس ناکام ماند؟

رکورد گردشگران ایرانی در سفر به روسیه

نزدیک به یک سال از انهدام سوخو 24 روسیه توسط جنگنده های ترکیه می گذرد، تنش های دو کشور تاحدی کاهش یافته و روسیه درحال رفع تحریم های سنگین اش علیه ترکیه است. با این حال مکث یک ساله، گردشگران روس را وارد بازار دیگری کرد، جایی نزدیک تر و ارزان تر از ایران و حتی ترکیه!


گردشگری

خبرگزاری ایسنا: نزدیک به یک سال از انهدام سوخو 24 روسیه توسط جنگنده های ترکیه می گذرد، تنش های دو کشور تاحدی کاهش یافته و روسیه درحال رفع تحریم های سنگین اش علیه ترکیه است. با این حال مکث یک ساله، گردشگران روس را وارد بازار دیگری کرد، جایی نزدیک تر و ارزان تر از ایران و حتی ترکیه!

بعد از تشدید روابط روسیه و ترکیه و ممنوعیت سفر اتباع روس به این کشور، فصل جدیدی از تعاملات ایران و روسیه ورق خورد. در شرایطی که به باور بسیاری، ایران در سلیقه گردشگران روس نمی گنجید، هیاتی رسمی از کشورمان عازم روسیه شد. مرتضی رحمانی موحد ـ معاون گردشگری و سرپرست آن هیات ـ گفت که «مطالعات جامعی درباره سلیقه گردشگران روس صورت گرفته و ما بر اساس نتایج آن مطالعات، حرکت خواهیم کرد. »

اولگ سافونوف ـ رییس آژانس گردشگری فدرال روسیه ـ که در نخستین دیدار رسمی نسبت به تغییر مسیر گردشگران روس به ایران ابراز تمایل کرده بود، اظهار کرد که «قول می دهد برای معرفی شایسته ایران به گردشگران روس تلاش زیادی کند. روسیه سالانه ۵۰ میلیون گردشگر به کشورهای متفاوت می فرستد و بعد از تحولات ایجاد شده در منطقه قصد دارد مقصد گردشگران روس به ترکیه و مصر را سوی به ایران تغییر دهد. »

او از ایران نیز خواسته بود روسیه را به شهروندان ایرانی معرفی کند.

روس ها زمستان گذشته در نمایشگاه بین المللی گردشگری ایران حضوری به مراتب پررنگ تر از تُرک ها داشتند، بیشترین فضا مختص آن ها بود و بیشترین تبلیغات برای جذب گردشگران ایرانی توسط آنها صورت گرفت. روس ها وقتی در تهران بودند بلافاصله دفتر اطلاع رسانی گردشگری خود را نیز راه اندازی کردند، با آن که در تلویزیون ایران تبلیغی نداشتند، اما تورهای آنها با قیمت هایی شگفت انگیز، آژانس های ایرانی را قُرق کرده بودند.

افزایش شمار پروازهای مستقیم ایران و روسیه نیز قدرت مانور روس ها در بازار ایران را بیشتر هم کرد. روسیه تسهیلاتی هم برای صدور ویزا اختصاص داد تا جای ترکیه ی بدون ویزا را برای ایرانی ها راحت تر بگیرد. قیمت سفر به روسیه نیز آنقدر وسوسه کننده بود که با وجود شروع فصل سرما در این کشور، تورهای آن برای گردشگران ایرانی همچنان برقرار مانده و مشمول نرخ خارج فصل و ارزان تر هم شده و الآن روسیه منتظر شکستن یک رکورد از جانب گردشگران ایرانی است.

لوان جگریان - سفیر روسیه در ایران - نیز گفته که «پارسال، ۳۵ هزار ویزا برای شهروندان ایرانی صادر کردند که بیشتر آنها گردشگر بودند. این اولین بار است که ایران در میان ۲۰ کشور برتر که بیشترین سفر به روسیه را داشته اند، قرار می گیرد. انتظار می رود شمار گردشگران ایرانی ورودی به روسیه، امسال به یک رکورد برسد. »

مهدی سنایی- سفیر کشورمان در روسیه - نیز اگرچه اعلام کرده میزان صدور روادید بین ایران و مسکو در سال جاری افزایش ۱۰۰ درصدی داشته، اما تا کنون به طور شفاف مشخص نشده که در دور جدید رایزنی ها و تعاملات دو کشور، ایران در جذب گردشگران روس چقدر موفق بوده و چه تعداد گردشگر از این کشور به ایران آمده است.

آمار سال ۲۰۱۴ طبق اعلام سازمان میراث فرهنگی و گردشگری، نشان می دهد حدود ۸۵۰۰ گردشگر از روسیه به ایران سفر کردند که درصد قابل توجهی از آن ها نیز به انگیزه تجارت آمده بودند. جز این آمار دیگری وجود ندارد.

آن طور که ابراهیم پورفرج - رییس جامعه تورگردانان ایران - از بازتاب عملکرد کشورمان در روسیه می گوید، به نظر می رسد یخ روابط دو کشور علی رغم گام های اولیه ای که برداشته شده، هنوز آب نشده است.

او به ایسنا می گوید: تقریبا هیچ اتفاقی نیافتاده و می توان گفت که در روسیه کاری نتوانستیم انجام دهیم، چون زیرساخت مورد نیاز آنها را نداریم.

مسعود سلطانی فر - رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری - نیز با این که اعتقاد دارد ظرف سه چهار ماه نمی توان کل گردشگران چند میلیونی روسیه را به ایران آورد، در گفتگو ای با یک روزنامه ایرانی، در توضیح حالت موجود اذعان کرده که «در ترکیه برای گردشگران روسیه امکاناتی وجود دارد که بخشی از آن امکانات را ما به علت ملاحظات دینی، اعتقادی و عرفی نمی توانیم تأمین کنیم. آنها بیشتر گردشگر آفتاب و ساحل هستند. چون روسیه کشوری سردسیر است.»

اکبر غمخوار - عضو انجمن صنغی دفاتر خدمات مسافرتی تهران - که هیات رسمی ایران را در سفر به روسیه همراهی کرد و در جریان مذاکرات گردشگری دو کشور قرار دارد، نیز می گوید: «اوضاع برتصویر شده است، بجای آن که ما گردشگران روس را جذب کنیم، آنها گردشگران ایرانی را جذب کردند.»

او دلیل این قضیه را محدودیت های ایران در تامین امکانات مورد نیاز گردشگران روس می داند.

در واقع مشکل روس ها سِرو نشدن نوشیدنی های الکلی در ایران نیست، درخواست آن ها ساحل آفتابی است.

غمخوار به دیدارهایی که با آژانس گردشگری فدرال روسیه داشته اند، اشاره می کند و با استناد به سخنان آژانس فدرال گردشگری روسیه، می گوید: شرایط جوی و جغرافیایی روسیه مردم این کشور را از نظر فیزیکی با بیماری هایی مواجه کرده است، آنها به این خاطر ساحل و آفتاب می خواهند که بیماری هایی مثل پوکی استخوان خود را علاج کنند. بیشتر سفرها و مقاصدی هم که گردشگران این کشور انتخاب می کنند، با این انگیزه و رویکرد است.

بابک نعمت پور - راهنمای رسمی سازمان میراث فرهنگی و گردشگری که در بازار ترکیه و بلغارستان فعالیت دارد نیز به ایسنا می گوید: گردشگران روس دنبال هتل تاپ و یا غذا نیستند، آنها دنبال مقصدی ارزان و آفتاب هستند، آپشن هایی که ترکیه برای آنها داشت و الآن بلغارستان جای آن را گرفته است. روس های زیادی در این مدت که روابط دولت شان با ترکیه مغشوش شده، به سمت بلغارستان آمده اند.

با آن که ایران از ابتدا به جذب گردشگران روسیه - چه آنها که در برهه ای از سفر به ترکیه پشیمان شدند و چه مسلمانان روس که محدودیت های داخل ایران را درک می کنند - اندیشیده بود، اما به نظر می رسد نبود برنامه ای جامع و هدفمند، باعث شد روسیه در بازار ایران پیشروتر باشد و شرایط اکنون به نفع آنها رقم خورده است.

115 دزد دریایی دَر حمله بِه نفتکش ایرانی ناکام ماندند
برچسب ها:
facebook google telegram twitter whatsApp
تبلیغات